Tüp Bebek

Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşaması yumurta toplama işlemidir. Anne adayına tedavi ile beraber yumurta çatlatma iğnesi yapılmadan önce yumurtalıkların içerisinde ki kesecikler açılır ve içinde bulunan yumurtalar toplanır. Yumurtaların uyarılmasını sağlamak için yumurta toplama işlemine başlamadan önce yumurtalıklara ilaçlar uygulanmaktadır. Çatlatma iğnesi yumurtalıkların uyarılması için kullanılmaktadır. Çatlatma iğnesinden 36 saat sonra yumurta toplama işlemine başlanır. Toplanan yumurtalar olgunlaşması için laboratuar ortamında bekletilir.

İlginizi çekebilir: Yumurta donasyonu

Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta toplama işlemi Latince OPU’dur. Genel ya da lokal anestezi ile OPU yapılabilir. Vajinal ultrason probuna yumurtalıkları hareketli olmayan ve yakın olan kadınlara lokal anestezi ile ağrısız olarak işlem gerçekleştirilir. Yumurtalıkları rahim arkasında ve uzakta duran kadınlara ise genel anestezi ile işlem uygulanır. Bu uygulamanın süresi maksimum 15 dakikadır.

Maalesef foliküllerin hepsinde yumurta bulunmamaktadır. Foliküllerin içinde yumurta bulunma oranı %70’dir. Yumurta toplama işleminden bir süre sonra kenarındaki hücreler temizlenir ve olgunluğa ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir. Değerlendirilen yumurtalardan olgun olanlara dölleme işlemi yapılır.  OPU sonrası 2 saat hasta dinlendirilir ve sonrasında günlük yaşantısına devam eder.

Yumurta Toplama İşlemi Öncesi Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ateşli rahatsızlığı olan hastalar anestezi uzmanına bu durumu mutlaka söylemelidir.
  • Eğer sürekli kullandığınız ilaçlarınız bulunuyorsa anestezi hekiminin önerileri doğrultusunda hareket ediniz.
  • Yumurtaların olgunlaşması için uygulayacak olduğunuz ilacın zamanlaması ve dozu çok önemlidir. Yapılan yanlış bir uygulama yumurta toplama işleminde olumsuz sonuç almanıza neden olmasına yani hiç yumurta üretilmemesine neden olur.
  • OPU işlemi yapılacağı esnada yanınızda mutlaka birisinin bulunması gerekir.
  • Anestezi almadan önce değerli eşyalarınızı, paranızı, kredi kartlarınızı, kolye ve yüzük gibi takılarınızı mutlaka yakınınıza bırakınız.

Göz atabilirsiniz: Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

  • OPU işleminden önce size verilen randevu saatinden 30 dakika önce klinikte bulunmalısınız.
  • İşlemin yapıldığı gün araba kullanmayınız.
  • İşlemin yapılacağı günden önce saat gece 12’den itibaren hiçbir şey yiyip içmeyiniz.
  • Ovitrel ya da Pregnyl enjeksiyonlarını saati saatine yapınız.
  • Enjeksiyonlarınızı uyguladıktan bir gün sonra kliniğe gitmeniz gerekmemektedir.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı