Tüp Bebek

Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerden anne adaylarının yumurta rezervi büyük bir önem arz etmektedir. Yumurta rezervi ne kadar düşük ise hamile kalma şansınızda o kadardır. Kadınlarda ergenlik döneminden itibaren faal durumda olan yumurtalıklar yaş ilerledikçe kalitesini yani sağlığını kaybeder. Çoğu bayanın doğuştan yumurtalıkları ya da rahmi olmayabilir. Bu durumlarda yumurta donasyonu veya taşıyıcı annelik yolu ile çocuk sahibi olmak gerekir.

Kadınlarda yumurta rezervi ergenlik döneminden itibaren faal bir şekildedir. Yaş ilerledikçe yumurtaların kalitesi yani sağlığı da azalır.  Erken menopoz veya menopoz dönemine giren bayanların yumurtaları işlevini yitirmiş demektir. Bu nedenle adet döngüsü de sona ermektedir. Bazı kadınlarda yaş ileri olmasına rağmen menopoz gözlenmez. Bu da yumurtalıkların halen sağlıklı olduğunun göstergesidir.

İlginizi çekebilir: Yumurta donasyonu nedir kimler başvurabilir?

Kadınların her ay geçirdikleri adet döngüsünde ovulasyon meydana gelir.  Özellikle adet dönemine yakın cinsel birleşme gerçekleşir ise hamile kalma oranı da artar. İlk olarak yumurta rezervi az olan kadınlarda ilaç tedavisine başlanır. İlaç tedavi ile hormon değerleri düzeltilir, yumurtalıklar istenilen olgunluğa getirilir ve rahim kalınlığı istenilen miktara getirilir.  Özellikle yumurtaların olgunlaşması için verilen iğne ve hapların düzenli ve saatinde kullanılması gerekir.  Tedavide en önemli nokta yumurtaların belli boyuta ve kaliteye gelme aşamasıdır. Yumurta rezervi düşük olsa da yumurtalar kaliteli ise hamilelik gerçekleşme oranı yüksektir. Önemli olan yumurta sayısında çok olan yumurtaların kalitesidir. Çoğu çiftlerde kadında sadece 2 adet yumurta bulunmasına rağmen hamilelik gerçekleşebiliyor. Bunun da nedeni olan yumurtaların sağlıklı ve işlevinin yerinde olmasıdır.

Yumurta Rezervi Hiç Olmayan Kadınların Tedavisi

Eğer bir kadın da yumurta rezervi hiç yok ise tüp bebek için çözüm yumurta donasyonudur. Yumurta donasyonu başkasının yumurtası ile çocuk sahibi olma yöntemidir. Yumurta bağışçısından alınan yumurtalar ile baba adayından alınan spermler birleştirilir. Daha sonra anne adayına transfer edilir. Donasyonun tüp bebekten tek farkı ürüme hücrelerinin başkasından alınmasıdır. Yumurta bağışçıları belli sağlık testlerinden geçirilmeli ve rezervi kaliteli olanlar seçilmelidir.  Yumurta bağışçıları ailenin istediği özelliklerde (saç rengi, ten rengi vb.) seçilebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma

Göz atabilirsiniz: Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılır?

Çocuk sahibi olmak istiyorsanız yaşınız geçmeden sağlık durumlarınız el veriyor ise zaman kaybetmemelisiniz. Çünkü tüp bebek ve diğer tedavi yöntemleri çiftleri manevi olarak yormaktadır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı