Tüp Bebek

Yumurta donasyonu nedir kimler başvurabilir?

Yumurta donasyonu yani bağışı Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde uygulanmaktadır. Uygulama, verici anne adayına gerekli ilaç tedavisi uygulanır. Yumurta toplama işleminden sonra alıcı anne adayının eşinin spermleriyle embriyo laboratuarında birleştirme işlemidir. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Günümüze bakıldığında birçok kadın yumurtalık sorunu ve ya gebe kalamama sorunu ile karşı karşıya gelmektedir. Yumurtalık operasyonu geçirmiş, yumurtlama problemi yaşayan ve sonucunda gebe kalamayan anne adayları için yumurta donasyonu ideal bir yöntemdir. Annelik duygusunu kendi vücudunda hissetmek ve doğum heyecanını yaşamak isteyen anneler doktorların kontrol ve muayeneleri sonucunda bu yöntemi kullanabilmektedirler.

Yöntem Kıbrıs ve bazı Avrupa ülkelerinde yapılmakta olup, gerekli prosedürler gerçekleştirildikten sonra anne adayına yumurta ve sperm birleşmesi sonucunda ortaya çıkan embriyo transferi yapılmaktadır.

Anne adayları için gebe kalamamak (infertilite) başlı başına psikolojik bir sorun haline gelir. Bunun üzerinde yumurtalık, yumurtlama problemi varsa eğer ağır depresyon vakaları görülmektedir. Anne adayları için gerekli yaş, kalıtım, rahmin yapısı vs. gibi etmenlerin elverişli olduğu ve uzman kadın doğum ve tüp bebek doktorlarının da uygun görmesi ile bu yöntem tam anlamıyla biçilmiş kaftandır.

Yumurta Donasyonuna Kimler Başvurabilir?

  • Uzman Kadın Doğum Doktoru muayenesi sonucunda hiç regl olmamış fakat rahimde işlevsel bozukluk ve ya bebeğin tutunacağı rahim duvarında bozukluk olmayanlar. Bu ölçümler yapılırken birkaç muayene yöntemi uygulanır ve rahim duvar kalınlığı ölçümü yapılır.
  • Kanser çağımızın hastalığı olarak karşımıza çıkmıştır. Kadınlar ise kanser tedavisinde kullanılan yöntemler sonucunda yumurtlama işlevini yitirmiş ve ya yumurta hücrelerinin tamamın kaybolduğu durumlar olur. Burada cerrahi operasyon geçirmiş vakalarda ve/veya sebebi bilinmeyen erken menopoza giren kadınlarda uygulanabilmekte.
  • Tüp bebek tedavisi geçirmiş, yumurta geliştirilmek için gerekli tedaviyi tamamlamış fakat yumurta gelişimi olmayan veya yapısı bozulmuş yumurta elde edilen kadınlarda da uygulanabilmektedir.
  • Adet döneminizin üçüncü gününde yaptırdığının hormon testinde FSH (Folikül Stimüle Hormonu) değeri 15 ve üzeri olan hastalara bu değer yumurtlama sorunu olduğunu göstermektedir. Yumurta donasyonu uygulanabilecek diğer bir hasta grubudur. Hormon testi yapan, kadın doğum hastalıkları uzmanı olan bir hastanede bu testi yaptırabilmeniz mümkün.
  • Birçok kez IVF (İn Vitro Fertilizasyon) yani tüp bebek yöntemi denemiş ama başarısız olmuş kadınlarda yumurtalık, yumurtlama ve/veya yumurta problemi varsa yumurta donasyonu uygun yöntem olacaktır.
  • Yumurtalık kistleri sonucunda yumurtalık dokusunun büyük bir bölümünü kaybetmiş hasta grupları veya ailede genetik olarak geçebilecek önemli kalıtsal hastalığın bulunması da bu yöntem için uygunluğu göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

Sayılan maddelerin asıl temelinde yatan çocuk sahibi olmaktan çok dünyaya sağlıklı nesiller getirmektir. Tüm bu sayılan yöntemler, muayeneler, girişimler vs son derece steril ortamlarda gerçekleştirilir. Önce annenin sonra bebeğin sağlığı güvence altına alınır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı