Genel Sağlık

Yüksek tansiyon her zaman kötü mü?

Hipertansiyon veya yüksek tansiyon, kardiyovasküler problemler, diyabet ve diğer metabolik konular dahil olmak üzere çeşitli sağlık koşulları için bir risk faktörüdür. Ancak, yüksek tansiyon her zaman endişe kaynağı mıdır? Yeni bulgular bu varsayımı sorguluyor.Amerika Birleşik Devletleri’nde 75 milyona kadar yetişkin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre yüksek tansiyona sahip.

Göz atmanızda fayda var: Tansiyon Neden Yükselir? Tansiyon Yükselme Nedenleri

Yüksek kan basıncı nedir?

Peki, uzmanlar hala normal kan basıncı olarak neyin önemli olduğunu tartışıyorlar, çünkü bu soruyu doğru bir şekilde cevaplamak zor.Farklı kuruluşlar şu anda yüksek tansiyon konusunda farklı kurallar sunmaktadır.Örneğin, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, yetişkinler arasında hipertansiyonun “140 mm Hg [milimetre cıva] veya daha yüksek bir tutarlı sistolik okuma olduğunu” açıklar.

Bununla birlikte, Amerikan Kalp Birliği (AHA), hipertansiyonun, kişinin 130 mm Hg veya daha yüksek sistolik kan basıncına sahip olması durumunda ortaya çıktığını önermektedir. Bu arada, CDC, 120–139 mm Hg sistolik kan basıncına sahip insanları sadece “hipertansiyon riski altında” olarak kabul eder.

Genel olarak konuşursak, doktorlar hastalarına – özellikle yaşlı yetişkinlere – kendi tansiyonlarını izlemelerini ve kontrol altında tutmalarını tavsiye eder. Bu, birçok sağlık çalışanının kalp hastalığı ve felç için risk faktörü olduğunu düşündüğü hipertansiyon eşiğine ulaşmadığından emin olmaktır. Ancak şimdi, Almanya’daki Charité – Universitätsmedizin Berlin’deki araştırmacıların yaptığı bir çalışma, bazı yaşlı kişilerin yüksek tansiyonları varsa diğer sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmayacaklarını gösteriyor. Aslında, araştırmacılar, 80’li yaşlarındaki bazı insanların bazı faydalar görebileceğini de not ediyor.

‘Battaniye yaklaşımından uzaklaşmak’

Bulguları Avrupa Kalp Dergisi’nde ortaya çıkan yeni çalışma, ortalama yaş 81 olan 1,628 kadın ve erkekten oluşan bir gruba baktı. Hepsi 2009’a katıldıklarında 70 yaş ve üstüydi ve hepsi antihipertansif tedavileri takip ediyordu. Araştırmacılar, bir Charité araştırma projesi olan Berlin Girişimi Çalışması aracılığıyla katılımcıların sağlık durumları hakkında veri topladı. Her 2 yılda bir katılımcıları sorguladılar ve diğer sağlık ölçümlerinin yanı sıra tansiyonlarını da değerlendirdiler.

Yüksek tansiyon her zaman kötü mü?

6 yıllık bir izlemede, araştırmacılar kan basıncının bir kişinin ölüm riskini nasıl etkileyebileceğini bulmak için istatistiksel bir analiz yaptı. Ayrıca; cinsiyet, yaşam tarzı seçimleri, vücut kitle indeksi (BMI) ve her bir insanın yüksek tansiyon için kaç tane ilacı gibi potansiyel karıştırıcı faktörler için ayarlamalar yapıldı.

Tansiyon Hastalığı Nedir? Çeşitleri Nelerdir? başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kan basıncı 80-90 mm Hg veya altında olan kan basıncı düşük olan 80 yaş ve üstü insanların, gerçekte kan basıncını bu eşikleri aşan akranlara göre yüzde 40 daha yüksek mortalite riski olduğunu gördüler.

Daha önce felç geçirmiş veya kalp krizi geçirmiş olan insanlar bile kan basıncı seviyeleri ve ölüm riski arasında benzer bir bağlantı sağlamıştır.

Ekip ayrıca, tansiyonu 140/90 mm Hg’den düşük olan kişilerin, antihipertansif ilaç rejimlerine rağmen kan basıncı yüksek olanlara göre% 61 daha yüksek ölüm riskine sahip olduğunu vurguluyor. İlk çalışma yazarı Dr. Antonios Douros, “Sonuçlarımız açıkça, bu hasta gruplarında antihipertansif tedavinin bireyin ihtiyaçlarına göre ayarlanması gerektiğini açıkça göstermektedir.

“Profesyonel derneklerin önerilerini tüm hasta gruplarına uygulamak battaniye yaklaşımından uzaklaşmalıyız.”

Gelecekte, bilim adamları, yardımcı olma ihtimalinin en yüksek olduğu zamanları kurmak için kan basıncını düşüren ilaçlara daha derinlemesine bakmayı hedefliyorlar. Çalışma ortak yazarı Prof. Elke Schäffner, “Bir sonraki adım olarak, hangi hasta gruplarının antihipertansif tedaviden gerçekten faydalandığını araştırmak istiyoruz” diyor.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı