Genel Sağlık

Yeterince Su İçmezseniz Ne Olur ?

Su vücudumuzun en büyük en gerekli ihtiyacıdır. Bir insan 15 gün bir şey yemeden yaşayabilir ancak 3 günden fazla su içmeden yaşayamaz bu imkansızdır. Sağlıklı bir insanın günde en az 2 litre su içmesi gerekir. Yaz aylarında ise bu miktarı en az 2,5 litreye çıkarmanız gerekir. Yaz aylarında sıcaklık arttığı için doğal olarak su ihtiyacımız da artar. Yeteri kadar su içmemek metebolizmada ciddi hasarlara yol açabilir. Bu yazıda yeterince su içmezseniz ne olur bundan bahsedeceğiz.

Cildinizde Problemler Oluşur

 

Yeterince su içmemek ciddi cilt problemlerine neden olabilir. Cildinizi nemli tutabilmek için günde en az 2 litre su içmelisiniz. Yeterince su içmezseniz ne olur sorusuna kuru bir cilt olarak ilk örneği verebiliriz.

Yeterli Sıvı Almamak Kabızlık Ve Sindirim Problemlerine Neden Olur

Bağırsakların kuruması ve normal hareketlerini yapamaması kabızlığa neden olur. Bunun en büyük nedeni yeterli sıvı tüketmemektir. Günde en az 2 litre sıvı tüketmiyorsanız kabızlığa yakalanmanız içten bile değildir. Kalın bağırsaklarımız atıkları katılaştırmak ve dışkıya çevirmek için çok fazla sıvı çıkartır, yeterli miktarda sıvı almadığınızda vücut daha fazla sıvıya ihtiyaç duyduğu için atıklardan çok daha fazla sıvı çıkarır bu da kabızlık problemine neden olur.

Kaslarınıza Kramplar Girebilir

 

Fazla fiziksel aktivite yapmak ve vücudun kaldıramayacağı ağırlıklarla çalışmak kaslarda kramplara yol açabilir. Ancak kaslarda kramplara neden olan tek şey, fiziksel aktivite değildir. Aynı zamanda yetersiz sıvı alımı da kaslarda kramplara neden olabilir. Vücutta yetersiz miktarda sıvı olduğunda, elektrolikitler ve minerallerde dengesizlik olur bu da kaslarda ciddi kramplara nedenn olabilir.

Yorgunluk Hissedebilirsiniz

 

Uzun süre susuz kalıp da su içtiğinizde enerjinizin yerine geldiğini hissettiğiniz mutlaka olmuştur. Su herhangi bir kalori barındırmaz doğal olarak size enerji veremez. Ancak yetersiz sıvı alımı hücre faaliyetlerinin yavaşlamasına neden olabilir ve vücudunuz daha az sıvı üretir. Bu nedenle az sıvı tüketen insanlar belirgin bir şekilde sürekli uykusuz ve yorgun olurlar.

Ağız Kuruluğu

 

Ağzınınız kuruması sindirim problemleri veya yetersiz sıvı alımı ile ilişkilidir. Eğer ağzınız kuruysa mutlaka en az yarım litre kadar su tüketin. Ağız kuruluğunuz su içmenize rağmen geçmiyorsa ve bu sürekli yaşanıyorsa diyabet hastası olabilirsiniz, mutlaka bir doktora görününüz

Migren

 

Eğer kronik migren rahatsızlığınız yoksa büyük ihtimalle migren yetersiz sıvı alımından kaynaklanmaktadır. Yetersiz sıvı alımı dehidrasyona neden olur ve yoğun baş ağrısı üretir. Migrenden kurtulmak için günde en az 2,5 litre su için. Dehidrasyon tipik olarak sadece yaz aylarında değil genel olarak soğuk sıcak hergün başınıza gelebilir.Yeterli sıvı tüketmek kronik migren haricinde genel olarak migrenden kurtulmanızı sağayabilir.

Hipertansiyon

 

Yeterince su içmezseniz ne olur adlı listemizde hipertansiyon herkesin sıklıkla karşılaştığı ciddi bir sağlık problemi olarak karışımıza çıkıyor. Yeteri kadar su tüketmeyen vücudun damarlarında ki kan hacmi düşer. Bu da yüksek tansiyona neden olur.

Göz atabilirsiniz: Yüksek Tansiyon Nedir? Belirtileri ve Zararları Nelerdir?

Kilo Alımı

 

Hiç su içince doyduğunuzu hissettiniz mi ? Bu genel olarak pek çok kişinin başına gelebilen bir durumdur. Yeteri kada sıvı almayan vücut sıvıya erişim zorlaştığı için besinlerdeki sıvıyı almak ister. Bunun için beyin açlık sinyalleri gönderir ve genelde bol sıvılı besinleri canınız çeker. Vücut aslında aç değildir, sadece susamıştır ve besinlerdeki sıvıyı ister. Böyle bir durumda sürekli olarak kalmanız sizin zamanla kilo almanıza sebebiyet verir. Eğer karnınızın aç olduğunu düşünüyorsanız 2 bardak su içip 15 dakika bekleyin. Hala aç hissediyorsanız gerçekten acıktığınızı bu şekilde anlayabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı