Şifalı Bitkiler

Yeşil Elma Yemenin Faydaları

Elma, tüm dünya halklarının çok sevdiği sağlığa pek çok yararı dokunan çok faydalı bir meyve. Eskiden günde 1 elma yiyen hekime ihtiyaç duymaz derlerdi. Bu atasözü ne kadar doğru tartışılır ancak, elmanın sağlığa verdiği müthiş yararlar kesinlikle göz ardı edilemeyecek kadar büyük. Üç çeşit elma var, kırmızı,yeşil,sarı elma bunların hepsi birbirinden faydalı hepsi birbirinden lezzetli, ancak bu yazıda sizlere sadece yeşil elmadan bahsedeceğiz, peki yeşil elma yemenin faydaları nelerdir ?

Bol Miktarda Antioksidan Alırsınız

 

Günde bir adet yeşil elma tükettiğinizde, vücudunuza bol miktarda antioksidan almış olursunuz. Elma C vitamini bakımından zengindir ve hücrelere zarar veren serbest radikalleri tamamen yok eder. Yeşil elma yemenin faydaları arasında belki de en büyüğü de budur. Vücudumuzda hergün pek çok hücre ölürken yerine yenileri çıkar. Her gün bir adet elma tüketerek yeni hücrelerin sağlıklı bir şekilde çıkmasına yardımcı olursunuz.

Kilo Verirsiniz

 

Yeşil elma yemenin faydaları arasında bir diğeri, kilo kaybetmenize destek olmasıdır. Elma çok düşük kalori yüksek miktarda posa içerir. Bir bardak elma suyu ile 3-4 adet elmanın kalorisi aynıdır. Bir bardak elma suyu içtiğinizde tok hissetmezsiniz ancak 3-4 elma sizi gayet tok tutar. Bu nedenle zayıflamak için elma suyu yerine elmanın kendisini tercih edebilirsiniz. Bir adet elma ortalama 50-80 kalori içerir.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur

 

Aç karnına tükettiğiniz bir adet elma kan şekerinizi düzenlemeye yardımcı olacaktır. Diyabet hastaları, diyabet riski taşıyan hastalar için bu çok önemlidir. Biz uyuduğumuzda vücüdumuz çalışmaya devam eder ve pankreas organımız bazen vücuttaki glikozu düzenlemekte sorun yaşar. Bu sorunu çözmek için günde bir adet elma yemek yeterli olabilir. Elma yüksek miktarda lif içerir bu da bağırsakta şekerin emilimini geciktirir.
Yapılan bazı araştırmalara göre güde bir adet yeşil elma tüketen bireylerin diyabete yakalanma risklerinin %30 daha az olduğu saptandı.

İlginizi Çekebilir:  Karanfil Yağının Faydaları

İlgili konularımız: Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı? ve Açlık Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Sağlıklı Dişlere Sahip Olabilirsiniz

 

Yeşil elmada bol miktarda fosfor bulunur, fosfor tüketimi diş ve diş eti sağlığı için çok önemlidir. Dişlerin daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Günde bir adet yeşil elma tüketirseniz dişleriniz olduğundan çok daha sağlıklı görünecek ve çok daha sağlıklı olacaktır.

Kalp Atışını Düzenler

Elma içerdiği potasyum elementi sayesinde kalp atışlarını düzenler. Gün boyu 2 adet yeşil elma tüketmek hücre neminizi dengeleyerek kalp atışlarınızı düzenleyecektir. Gün boyunca mutlaka potasyum ihtiyacınızı karşılamalısınız. Yeteri kadar potasyum tüketmeyen bireyler taşikardi gibi sorunlar yaşayabilirler. En çok potasyum içeren gıdalar süt,elma, balık, et ve süt ürünleri, çeşitli meyveler.

Yukarıda anlattığımız gibi yeşil elma yemenin faydaları çok fazla, sağlığınız için günde en az bir adet yeşil elma tüketmenizi öneriyoruz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı