Diyet

Yeşil Çay ile Siyah Çayın Farklılıkları Kökenleri, Yararları ve Yan Etkileri

Çay, sudan sonra en çok tüketilen ikinci sıvıdır. Çinliler, üç gün boyunca yiyeceksiz yaşadıklarını, bir gün çaysız yaşadıklarını söylüyorlar. Beyaz çay, siyah çay ve yeşil çay gibi çeşitli türlerde sınıflandırılmış çaylar vardır. Bu bitkiler aslen Çin ve Japonya’da yetiştirildi. Yıllar geçtikçe, çay bitkisi hemen hemen tüm dünyaya yayıldı, özellikle de ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

Soru şu ki, sağlığımız için hangi çay iyidir? Renk farklılıkları dışında, siyah ve yeşil çay arasında birçok fark vardır. Her iki tür çay da farklı yöntemlerle işlenir.

Yeşil çay

Yeşil çay iki yöntemle elde edilebilir. Geleneksel Japon yöntemine göre, çay yapraklarının buğulaması ile elde edilir. Oksitlenmeyi önlemek için, çay alındıktan sonra en fazla iki gün içinde işlenir. Çünkü çay yapraklarının buhara (sıcaklığa) maruz kalması sürecinde fermantasyondan kaçınılabilir.

Yeşil çayın sağlığa faydaları

Yeşil çayın birçok sağlık yararı vardır. Yeşil çay, hastalıklarla savaşabilecek ve önlenebilecek birçok madde içerir. Düzenli olarak yeşil çay içmek sağlığı iyileştirebilir. İşte yeşil çaydan alabileceğiniz bazı avantajlar:

1. İştahı Bastırır

Yeşil çay iştah bastırıcı olarak çalışır, bu nedenle diyet programına giren insanlar tarafından çokça tüketilir. Yeşil çay ayrıca metabolizmanızı ve bağışıklık sisteminizi de artırabilir. Bu, hastalıkla savaşma şansını artıracak ve diyetin başarılı olmasına yardımcı olacaktır.

2. Kansere Karşı

Yeşil çay çeşitli kanser türlerine karşı kullanılabilir. Yeşil çayın kanser hücrelerinin büyümesini durdurduğu ve vücudun korunmasını sağladığı bilinmektedir. Araştırmalar yeşil çayın mide kanseri, meme kanseri, pankreas kanseri, akciğer kanseri, prostat kanseri ve cilt kanserine karşı önemli bir etkisi olabileceğini göstermektedir.

3. Kolesterol Düşürücü

Yeşil çay vücuttaki kolesterol seviyesini düşürebilir. Kolesterol, arterleri tıkayabilecek plaklar oluşturabilir. Kolesterol seviyesi düşüktür, yani kalp de daha sağlıklı olur.

İlginizi çekebilir: LDL Kolesterol Nedir? LDL Kolesterol Yüksekliği ve Düşüklüğü

4.Diş Çürüklerine Karşı

Yeşil çayın yararları sadece yalnız alındığında değil, gargara yapmak için de faydalıdır.

Siyah çay

Yeşil çaydan farklı olarak, çay yapraklarından sonra elde edilen siyah çay kurutulmadan önce oksitlenir. Oksidasyon işlemi tamamlandıktan sonra çay yaprakları ısıtılır ve kaliteye göre sıralanır. Yaprakların siyah rengi oksidasyon işleminden kaynaklanmaktadır.

Siyah çayın sağlığa faydaları

Hem yeşil çay hem de siyah çay çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Kafein miktarındaki fark, yeşil çay ve siyah çay arasındaki önemli bir ayırt edici faktördür. Siyah çay, yeşil çaydan daha çok kafein içerir, ancak kahvede bulunan kafeinden az miktardadır. Siyah çay kalp hastalıklarına ve kansere karşı korumak için çok iyidir. Kan basıncı düşük olan kişiler siyah çay içer.

Hem yeşil çay hem de siyah çay vitamin ve mineral bakımından zengindir. Çayda C vitamini bulunur. Ayrıca, her gün 2-3 bardak çay içerek, vücudunuz B1, B2, B6, folik asit vb. vitaminleri alır.

Çayın Yan Etkileri

Tansiyonu yüksek olanlar siyah çaydan uzak durmalı. Siyah çay, yüksek tansiyonu arttırabilen kafein içerir. Kafein ayrıca kalsiyum emilimi ile ilgili problemleri olan insanlar için iyi değildir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı