Genel Sağlık

Yeni Kök Hücreler ‘Evrensel Olarak Nakledilmiş’ Olabilir!

Nakil, genellikle bağışlanan organlarda küresel bir kıtlık olduğu için bir kriz noktasıdır, ancak aynı zamanda, alıcının vücudunun bağışlanan organı veya nakledilen dokuyu reddetme riski yüksektir. Bu nedenle yeni bir tür “evrensel” yeni kök hücreler bu sorunların bazılarını çözebilir. San Francisco, California Üniversitesi (UC) ekibinden gelen son çalışmalar, vücudun bağışıklık tepkisini atlayabilecek ve böylece reddi önleyebilecek genetik olarak mühendislik yapan pluripotent kök hücrelere odaklandı.

İlginizi çekebilir: Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Şimdiye kadar, bağışlanmış doku kıtlığı sorununu atlamak için, bilim adamları bir nakil ihtiyacı olan aynı kişiden topladıkları olgun, tamamen gelişmiş hücrelerin kök hücrelerini yarattılar. Bunlar “uyarılmış pluripotent kök hücreler” (iPSC’ler) olarak adlandırılır.İPSC’lerle, bilim insanları, alıcının bağışıklık sistemi donör dokusunu potansiyel bir patojen olarak “etiketleme” eğiliminde olduğudur. Vücudun potansiyel bir patojen olarak “etiketleme” eğilimi göstermesi nedeniyle vücudun bu hücreleri reddetme şansını en aza indirmeyi umuyor.

Bununla birlikte, bu rota bile birçok engelle doluydu ve şaşırtıcı bir şekilde, uzmanların bir kişinin kendi hücrelerinden tasarladığı kök hücreler bile düzenli olarak reddedilme ile karşı karşıya kaldı. Dahası, iPSC işlemlerinin yürütülmesi zordur ve başarılı girişimlerin yeniden yapılması yine de zordur.

Kök Hücre Tedavisi

Tobias, “iPSC teknolojisi ile ilgili birçok sorun var, ancak en büyük engel kalite kontrol ve yeniden üretilebilirlik. Bazı hücrelerin yeniden programlamaya uygun kılan şey olduğunu bilmiyoruz, ancak çoğu bilim adamı henüz güvenilir bir şekilde yapılamayacağını kabul ediyor” diyor. Gerçekten, Nature Biotechnology dergisinde çıkan yeni çalışma makalesinde baş yazar.

Dr. Deuse, “Bu nedenle kişiselleştirilmiş iPSC terapilerine yaklaşımların çoğu terk edildi.”Şimdi, ilk defa, UC San Francisco bilim adamları, pluripotent olan yeni, “evrensel” kök hücreler yaratan farklı bir yaklaşım benimseyerek bir çözüm bulduklarına inanıyorlar. Bu, herhangi bir özel hücreye farklılaşabilecekleri anlamına gelir – ve alıcının vücudundan bağışıklık tepkisi tetiklemeyecektir.

İlginizi Çekebilir:  Tansiyonu Ne Düşürür?

Mükemmel kök hücre mühendisliği

Dr. Deuse; “Bilim adamları sıklıkla herhangi bir yetişkin dokuda olgunlaşabilen pluripotent kök hücrelerin terapötik potansiyelini ortaya koyuyor. Ancak bağışıklık sistemi güvenli ve etkili kök hücre tedavilerine büyük bir engel teşkil ediyor” açıklamasında bulundu. Üstelik, kıdemli yazar Dr. Sonja Schrepfer; “immün aktiviteyi baskılayan ve reddetmeyi daha az mümkün kılan ilaçları uygulayabilse de, […] bu immünosüpresanlar hastaları enfeksiyona ve kansere karşı daha duyarlı kılar.Bu eksiklikleri gidermek ve üstesinden gelmek için, UC San Francisco ekibi CRISPR-Cas9 adını verdikleri bir gen düzenleme tekniği kullandılar ve yeni kök hücreleri bağışıklık sisteminden “korumak” için üç genin aktivitesini değiştirdiler ve izin verdiler. vücut onları daha kolay kabul etmek için.

Araştırmacılar, bu yeni değiştirilmiş kök hücreleri, alıcıların vücutlarını, “histo-uyumluluk uyumsuzluğu” olarak adlandırdıkları bir özellik olan – nakilleri reddetme eğilimi – tamamen işlevsel bağışıklık sistemleri ile simüle etmek için tasarladıkları fare modellerinde test ettiler.

Dr. Deuse; “Bu, herkesin evrensel olarak nakledilebilecek ve immün yetmezlikli alıcılarda immün tepkisi ortaya çıkarmadan hayatta kalabilmesi için ilk kez tasarlanmış hücrelere sahip olmasıdır” diyor.

Yeni kök hücreler ‘evrensel olarak nakledilmiş’ olabilir

Daha spesifik olarak, ekip kök hücre mühendisliği sürecine, bir dizi protein aktivitesini kontrol eden iki geni silerek (bağışıklık sistemine sinyal gönderen ve bağışıklık sistemini tetikleyebilen ana histo-uyumluluk kompleksi (MHC) sınıf I ve II) silerek başladı. Bu ilk adım sezgiseldi – MHC proteinlerini kodlayan genleri olmayan hücreler, bağışıklık sistemine “yabancı ajanlar” olarak “işaret eden” sinyali yayamazlar. Bununla birlikte, bu tür hücreler daha sonra “serbest geçiş” almazlar. Aksine, bilim adamları doğal katil (NK) hücreleri olarak adlandırılan bir tür özel bağışıklık hücrelerinin hedefi haline geliyorlar.

İlginizi Çekebilir:  Makatta Darlık Nedir? Nedenleri ve Tedavisi ?

‘Evrensel olarak uygulanabilen bir ürün’

Araştırmacılar NK hücrelerinin kök hücrelere saldırmasını engellemenin yollarını aradıklarında, normalde diğer bağışıklık hücrelerini uzak tutan başka bir hücre yüzey proteini olan CD47’nin de NK’leri inhibe edebileceğini buldular. Laboratuar ve in vivo çalışma, CD47’nin NK hücrelerini kovma yanıtını tuttuğunu doğruladı. Bu başarılarla cesaretlendirilen araştırma ekibi, yeni kök hücrelerin – iki sessiz ve bir gelişmiş gen ile – insanlarda bağışıklık tepkisini simüle etmek için insan bağışıklık sistemi öğelerine sahip olan özel olarak tasarlanmış farelere aktardı. Bu nakiller başarılıydı ve kemirgenlerin vücutları yeni hücreleri reddetmedi.

Sonunda, takım bir adım daha ileri giderek yeni pluripotent kök hücrelerin farklı kalp hücrelerinin türleri olarak uzmanlaşmasını sağladı. Bir kez daha, elde edilen hücreleri, insan benzeri bir bağışıklık sistemi ile farelere naklediyorlardı. Araştırmacılar, bu deneylerin, yeni kalp hücrelerinin uzun süre hayatta kalması ve basit kan damarları ve kalp kası dokusuna dönüşmesi nedeniyle de başarılı olduğunu bildirmiştir. Ekip, bu bulguların hepsinin, doktorların bu kök hücreleri, insanları tedavi ederken nihayetinde kullanabileceklerini ileri sürüyor.

Göz atabilirsiniz: Bağışıklık Sistemi Güçlendirici İlaçlar Hangileri?

Deuse; “Tekniğimiz kök hücrelerin ve kök hücre kaynaklı dokuların reddedilmesi sorununu çözüyor ve kök hücre terapisi alanı için büyük bir ilerlemeyi temsil ediyor.”

“Tekniğimiz, kişiselleştirilmiş herhangi bir yaklaşımdan çok daha düşük üretim maliyetleri olan daha geniş bir yelpazedeki insanlara fayda sağlayabilir. Hücrelerimizi yalnızca bir kez üretmemiz gerekir ve evrensel olarak uygulanabilecek bir ürünle geride bırakılır.”


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı