Anne & Bebek

Yeni Doğan Bebeğin Sarı Renk Kusması

Bebeklerin hassas vücudu, özel bakım gerektirmektedir. Doğumdan altı ay sonrasına kadar bebeklerin bakımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Yeni doğan bebeğin sarı renk kusması, beslenme sorunu, uyku sorunu ishal ve ateşlenme gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır. Bebek sağlığı konusunda anneler bilinçli davranmalıdır.

Okumanızda Fayda Var: İlk Günlerde Bebek Bakımı ve Beslenmesi

Bebeklerin Kusma Nedenleri

Bebekler birçok nedenden dolayı kusarlar. Kusma nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Beslenme uyum problemi ilk zamanlarda kusmaya neden olabilir. Bebeklerin yeni gıdalara alışması zaman alır. Bu uyum meydana gelmezse gıda değişikliğine gidilmelidir.
2- Fazla süt içen bebeğin az bir miktar süt kusması normaldir. Bu hastalık belirtisi değildir. Sık sık kusma meydana gelirse ve bu kusma fışkırarak meydana geliyorsa doktora gidilmelidir.
3- Midede meydana gelen gazın çıkarmaya çalışan bebek kusabilir. Bu nedenle bebeklerin gazı el yordamıyla çıkarılmalıdır.
4- Heyecan ve stres de kusmanın nedenleri arasındadır. Stressiz, sakin ve huzurlu bir ortam önemlidir.
5- Zorlanarak ve püskürterek kusma hastalık belirtisidir. İshal ve kabızlık durumu, bağırsak, sindirim ve mide rahatsızlıkları kusmaya neden olabilir.

Kusma Esnasında Ne Yapmak Gerekir?

Kusan bebeği yan yatırın. Ateşi varsa ılık bir banyo yaptırın. Midesini boş bırakmayın ve sık sık emzirin. Ayrıca kaynatılmış su verin. Kusma iki günden fazla devam ederse doktora başvurun.

Bebeğin Sarı Renk Kusması

Bebeklerde meydana gelen rahatsızlıklardan biri de kusmadır. Her kusma şekli farklı anlamlara gelmektedir. Yeni doğan bebeğin sarı renk kusması da bu kategoride farklı anlamlara gelmektedir. ’Anne sütünün veya aldığı gıdanın bebek için fayda sağlamadığı’ anlamına gelen sarı renk kusma, kısa süreli olursa problem değildir. Uzun süreli sarı renk kusma hastalık habercisi olabilir. Kusma esnasında bebek ağlayabilir. Bu normaldir. Ateş ve ishal gibi durumlar meydana gelirse doktora başvurmalısınız.

İlginizi çekebilir: Doğum Sonrası Anneler İçin Yaşam

Bebeğin Sarı Renk Kusması Enfeksiyon Riski

Bebeklerin zayıf bedenleri mikroplara karşı direnç sağlayamaz. Anne sütü bebeklerin vücudunu mikroplara karşı dirençli hale getirir. Bebekler ilk altı çok çabuk hastalanırlar. Özellikle enfeksiyon kapma problemi sıklıkla meydana gelir. Ortamın hijyenik olmaması veya hijyenik ortamlarda beslenmeme gibi durumlar enfeksiyona neden olabilir. Bu gibi durumlarda dikkatli olmak gerekir.Yeni doğan bebeğin sarı renk kusması enfeksiyon habercisi olabilir. Uzman doktor kontrolünde yapılan tahliller sarı renk kusma nedenini daha net bir şekilde ortaya koyacaktır.

Kusma Basite Alınmamalıdır

Bir yaşına kadar bebeklerde kusma sorununu ciddi bir şekilde takip edilmelidir. Kusma esnasında bebek sağına yatırılmalıdır. Kusmuğun boğazına takılması durumunda ölüm tehlikesi meydana gelebilir. Gaz çıkarma veya kusma esnasında bebek sırt üstü uzanıyorsa hemen sağına yatırılmalıdır. Gaz çıkarma işleminde bebeğin sırtı size dönük olacak şekilde kucağa alınmalıdır. Sırtı dairesel bir şekilde okşanmalıdır. Bu işlemin ardından bebek hafif bir şekilde ağızdan gaz çıkarır.

Sıvı eksikliği de bu aşamada kusmanın en önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Susuz kalan bebek kusabilir. Bu nedenle sterilize edilmiş su takviyesini ihmal etmeyin. Su verme işlemi ilk altı aydan sonra gerçekleşmelidir. Uzmanlar 6 aylıktan önce su vermenin yanlış olduğunu vurgulamaktadır.

Verdiğiniz Gıdalara Dikkat Edin

Sarı renk kusan bebeğinizi doktora götürdüğünüz zaman, bağırsak problemi veya reflü gibi teşhisler konulabilir. Yeni doğan bebeğin sarı renk kusması konusunda doktor teşhisi önemlidir. Bunun yanında bebeğe verdiğiniz gıdalara da dikkat etmelisiniz. Bebeğinize verdiğiniz gıda bebeğinizin sık sık kusmasına neden oluyorsa ısrarcı olmayın. Vücut yapısı kabul etmiyor olabilir. Bu durumda sindirim sisteminde problemler meydana gelebilir. Anne sütünü kusması normaldir. Ancak takviye gıdaları aldıktan sonra sık sık sarı renk kusarsa o gıdayı bırakmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir: Yenidoğan Sarılığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı