Cilt Bakımı

Yaz Mevsiminde Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz mevsimi, cildiniz için oldukça zorlu bir zaman dilimidir. Yakıcı güneş ve kavurucu sıcaklar, özellikle cildiniz için geri dönüşü olmayan hasarlar verebilir. Çevresel kirleticiler cildinizin doğal parlaklığını ortadan kaldırarak yağlı, donuk ve lekelenmiş hale getirebilir.

Yaz Mevsiminin Cilt Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Yaz aylarında sıcaklıkların artması, nem ve sıcaklıkla birlikte yağ bezelerinin aktivitesini artırabilir. Bu durum, cildinizin kuru ve pürüzlü görünmesine sebep olabilir. Güneş ışınlarının yoğunluğu da daha fazla melanin pigmenti üreterek bronzlaşmayı artırabilir. Daha fazla melanin daha koyu bir cilt anlamına gelse de, bunlardan birkaçı güneşten yanmış bir cilt için daha hızlı yaşlanma ve kansere maruz kalabilir. Güneş ışınları, ayrıca gözeneklerin daha fazla açılmasına neden olabilir. Açılan gözenekler yağ ile tıkanabilir, burada bakterileri hapsedebilir, yüzde sivilce ve lekelere neden olabilir.

İlgili konumuz: Cilt Bakımı Nasıl Yapılmalı? Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yaz Mevsiminde Doğru Cilt Bakımı İçin 17 İpucu

1. Yaz Geldiğinde Yüzünüzü Daha İyi Yıkayın

Kıştan yaza geçerken yüz yıkama şeklinizin değişmesi ve cildinizden fazla yağın temizlenmesi gerekir. Kuru cildiniz varsa, köpürmeyen bir temizleyici kullanmayı denemelisiniz. Bu, karma ciltler için de idealdir. Cildinizi temiz tutmak ve tazelemek için yüzünüzü gün boyunca bol bol yıkamayı ihmal etmeyin.

2. Yüz Cilt Bakımı İçin Güçlü Antioksidanları Tercih Edin

Yaz aylarında antioksidan bakımından faydalı yiyecekler tüketmeyi denemelisiniz. Güçlü antioksidanlar cildinizi sadece nemlendirmekle kalmaz, cildinizi çevresel zararlardan da koruyabilir. Antioksidanlar, kollajen üretimini arttırmaya yardımcı olur ve cilt hasarını önlemek için zararlı serbest radikalleri temizler. Bütün bu sebeplerden dolayı, sağlıklı bir cilt için öğünlerinize mutlaka antioksidanları eklemelisiniz. Daha genç görünen bir cilde sahip olmak için narenciye, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil çay, fındık ve kepekli tahılların yer aldığı bir beslenme tarzı benimseyin.

3. Cildinizi Daima Nemli Tutmaya Çalışın

Unutmayın ki yaz mevsimi, cildinizin en çok nem gerektirdiği zamandır. Haftada birkaç kez nemlendirici maske kullanmaya özen gösterin. Cildinizi onarmak, yeniden nemlendirmek ve yatıştırmak için ilk önce yüzünüzü yıkayın ve maskeyi gece uyumadan önce uygulayın. İyi bir cilt maskesi kuruluk, akne, yağ vb. gibi bazı cilt koşullarını tedavi edebilir. Cildiniz için en uygun maskeyi seçin ve bu maskeyi 10 dakika boyunca uygulayarak cildinizdeki gerginlik, yorgunluk ve lekeleri yok etmeye çalışın.

4. Pürüzsüz Bir Cilt İçin Düzenli Olarak Peeling Yapın

Peeling, cildin daha parlak ve pürüzsüz olmasının en önemli anahtarıdır. Çünkü, peeling cilt döküntülerini temizler ve ölü hücreleri canlandırır. Ayrıca, cildi arındırarak gözeneklerin nefes almasını sağlar. Yağ ve deniz tuzu ile karıştırılmış kahve çekirdeklerini doğal bir çözüm için kullanabilirsiniz. Diğer yandan, Peeling sadece yüzünüz için değil tüm vücudunuz için gereklidir. Bununla birlikte, cildinizi peeling yaparken yeterince nazik olmalısınız. Aşırı peeling yapmayı denemeyin, çünkü cildiniz zarar görür ve döküntülere neden olabilirsiniz.

5. Güneşten Koruyucu Krem Kullanın

Güneş kremleri, yaz dönemi boyunca en iyi arkadaşınız olmalıdır. Geniş ultraviyole spektrumuna sahip olan kremleri seçmek çok önemlidir. Bütün gün güneş altında geçiriyorsanız mutlaka her 3 saatte bir güneş kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Ellerinize, ayaklarınıza, omuzlarınıza ve boynunuza yeteri kadar uyguladığınızdan emin olun.

6. Makyajı Mümkün Olduğu Kadar Azaltın

Yaz mevsimi geldiğinde, cildinizin makyaj konusunda rahatlatmasına özen göstermelisiniz. Cildin daha iyi nefes almasını sağlamak için çoğunlukla minimal bir yüz makyajı kullanın. Nem ve sıcaklık, cildin nefes alma özelliğini bastırır.

7. Canlandırıcı Toner Kullanın

İyi bir toner kullanmak açık gözenekleri kapatmanıza yardımcı olabilir. Yaz aylarında açık gözeneklerde yağ birikmesini önlemek için bu çok önemlidir. Hafif ve canlandırıcı bir salatalık veya aloe vera bazlı toner kullanabilirsiniz.

8. Hassas Ciltler İçin Mineral Güneş Kremi Seçin

Mineral güneş kremleri, birçok kimyasal güneş kreminin içerdiği tahriş edici maddeleri içermez. Mineral güneş kremlerinde çinko oksit ve titanyum dioksit en sık kullanılan etken maddelerdir.

9. Her Gün Bol Bol Su İçin

Sağlıklı bir cilt dokusunda su en önemli bileşendir. Su, cildinizi yumuşak ve parlak tutar. Gittiğiniz her yere su taşımayı ve günde en az 2-3 litre su içmeyi unutmayın. Ayrıca, su toksinleri deriden ter ve idrar yoluyla temizlemek için çok önemlidir. Ancak, su tüketirken aşırıya da kaçmayın. Kendinizi çok fazla su içmeye zorlamak, hiponatremi veya su zehirlenmesi olarak adlandırılan tehlikeli ve potansiyel olarak ölümcül bir duruma neden olabilir. Susuzluğunuzu giderecek kadar bol su için ancak kendinizi rahatsız hissetmeye başladığınız zaman su içmeyi bırakın.

İlginizi çekebilir: Yeterince Su İçmezseniz Ne Olur ?

10. Ayaklarınıza Bakım Yapmayı Unutmayın

Odak noktamızın çoğu yüzümüze bakmak üzerinedir. Çünkü vücudumuzda herkesin ilk gördüğü bölge yüzümüzdür. Fakat ayaklarınızın tüm gün boyunca sizi taşıdığını ve onların da bakıma ihtiyacı olduğunu unutmayın. Düzenli olarak ayak derinişi temizleyin. Açık ayakkabı giymeyi planlıyorsanız ayaklarınız için bir nemlendirici ve güneş kremi kullanmaya özen gösterin.

11. Göz Bölgesine Özel Bir İlgi Gösterin

Yüzünüz için nemlendirici ve toner seçerken, gözlerinizin etrafındaki derinizin yüzünüzün geri kalanına göre daha ince ve daha narin olduğunu unutmayın. Hyaluronik asit, salatalık ve hatta bal içeren iyi bir temizleme jeli seçin. Bu bileşenler, cildin gözler etrafındaki cildin nemli olmasını sağlar ve kırışıklık oluşumunu önler.

12. Cilt Bakımı İçin Doğal Çözüm Yolları Deneyin

Piyasadaki özel cilt bakım ürünleri birçok kişinin tarafından kullanılıyor. Ancak, kendi mutfağınızın en iyi yüz temizleyicileri, tonerler ve nemlendiriciler için kullanışlı bir depo olabileceğini hatırlamakta fayda vardır. Yulaf ezmesi, kahve tozu, rendelenmiş salatalık, sade yoğurt ve deniz tuzu yaz aylarında cilt bakım ürünlerini kullanabilirsiniz.

13. Saat 10:00 – 15:00 Arası Güneşten Uzak Durun

UV ışınları şu anda en yoğundur. Dışarıda ne kadar uzun kalırsanız, cildiniz o kadar uzun süre radyasyona maruz kalır. Egzersizlerinizi ve aktivitelerinizi, güneş ışınlarının kuvvetli olmadığı saatlerde veya akşamları yapmaya özen gösterin.

14. Mutlaka Güneş Gözlüğü Kullanın

Göz çevrenizdeki hassas cilt, hızlı yaşlanma eğilimindedir. Daha kötüsü, çok fazla güneş katarakt riskini artırabilir. Bu yüzden güçlü UV korumalı güneş gözlükleri seçin ve ihtiyacınıza göre renkli lensler seçin.

15. Güneş Yanığını Derhal Tedavi Edin

Cildinizi soğuk bir havuzda, doğal su kütlesinde veya soğuk duşta serinletin. Daha fazla güneş ışığına maruz kalmamak için dışarıda fazla kalmamaya çalışın. Aloe vera veya petrol içermeyen başka bir losyon kullanın.

16. Geniş Kenarlı Bir Şapka Takın

Geniş kenarlı bir şapka giymek, kafa derinizi, yüzünüzü ve boynunuzu çok fazla güneşe maruz kalmayı önleyebilir. En az 7,6 cm genişliğinde bir şapka seçin. Rahatsızlığı önlemek için çok sıkı olmadığından emin olun. Hassas bir cilde sahipseniz, güneşin açısı değiştikçe mutlaka şapkanızın açısını değiştirin.

17. Yüzdükten Sonra Mutlaka Duş Alın

Klor cildinizi kurutabilir ve alerjik reaksiyona neden olabilir. Doğal bir su kütlesinde yüzmüş olsanız bile, yüzme sonrası duş almak zararlı bakterileri ve tahriş edicileri cildinizden uzaklaştıracaktır. Normal bir duşta olduğu gibi sabun ve şampuan kullanmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı