Genel Sağlık

Yaygın Erkek Hastalıkları – En Çok Görülen Hastalıklar

Erkek metabolizması kadınlardan çok daha farklı bir biyolojik yapıya sahiptir. Sahip oldukları biyolojik yapı yaygın erkek hastalıkları yaşamalarına neden olur. Özellikle üreme sistemine dair olan hastalıklar erkeklerin en sık rastladığı hastalıklardır. Erkeklerde görülen hastalıkların bazıları dönemsel olarak gözlemlenirken bazıları da kalıcı ya da genetik sorunlardan ötürü yaşanıyor olabilir. Erkeklerin yaşadığı sorunlar incelendiğinde psikolojinin de bu durum üzerinde son derece önemli bir yere sahip olduğu gözlemlenmiştir. O halde yay

Ani Sertleşme

Araştırmalar yaygın erkek hastalıkları dendiği zaman en sık rastlananlardan birinin ani sertleşme olduğunu göstermiştir. Beklenmedik bir zamanda istemsiz bir şekilde aniden yaşanan sertleşme problemi sosyal yaşamda ciddi sorunlar meydana getirmektedir.

Ani Sertleşme Nedir?

Ani sertleşme sorunu yaygın erkek hastalıkları arasında yer alır ve genelde uyku esnasında ve sabah yataktan kalkma aşamasında yaşanır. Erkeklerin bu soruna ilk dönemlerde anlam verememesi son derece normaldir ancak genel olarak dönemsel bir sorun olduğunu vurgulamak gerekir. Ani sertleşme sorunu cinsiyet kavramı ile alakalı olabileceği gibi psikolojik ve dönemsel olarak da gözlemlenebilir.

Ani sertleşme sorunu;

 • İşte yaşanan streslere bağlı olarak,
 • Aile içi stres kaynaklı olarak,
 • Endişe dolaylı olarak,
 • Seks performansının düşük olması korkusu ile,
 • Evlilik sorunları nedeniyle,
 • Depresyon sonucunda,
 • Cinsel tercihin seçiminde sorun yaşanması nedeniyle yaşanabilir.

Göz atabilirsiniz: Depresyon Nedir? Çeşitleri,Belirtileri,Tedavisi?

Ani Sertleşme Belirtileri Nedir?

Ani sertleşme sorunu belirtileri;

 • Uyku esnasında beklenmedik bir şekilde, dış etken olmadan ya da rüya görmeden sertleşme,
 • Uyanma aşamasında bir anda sertleşme,
 • Sosyal yaşam içerisinde beklenmedik şekillerde yaşanan sertleşme olarak sıralanabilir.
İlginizi Çekebilir:  Baş Ağrısı Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ani Sertleşme Tedavisi

Ani sertleşme sorunu kısa süreli olarak yaşanabilir. Maksimum 1 ay içerisinde durumun düzelmediğinin anlaşılması ile birlikte ilk olarak bir üroloji doktoruna gidilmesi gereklidir. Üroloji doktorunun ardından gerekli görülmesi durumunda psikolojik destek de lazım olabilir.

Göz atabilirsiniz: Erken Boşalma Sorunu Nedir ? Çeşitleri ve Tedavisi

Fıtık

Fıtık yaygın erkek hastalıkları arasında ilk sıralardadır. Erkeklerin neredeyse %90’lık kısmında bu sorunun yaşandığı bilinmektedir. Erkeklerin bu sorunu yaşamasındaki en önemli nedenlerden birisi tuvalet alışkınlıkları ve kas kullanma şekilleri olarak ele alınabilir.

Fıtık Nedir?

Fıtık yaygın erkek hastalıkları içinde en rahatsız edicilerden birisidir. Doğuştan ya da sonradan ortaya çıkması mümkündür. Fıtık; bağırsakların, onları koruyan dokunun yırtılması sonucunda dışarı çıkmasıdır. Erkeklerde; kasık, göbek ve uyluk bölgelerinde sık bir şekilde fıtık gözlemlenebilir. Bazı durumlarda ameliyat yerlerinin zorlanması ile de kendini gösterebilir.

Fıtık Belirtileri Nedir?

Fıtık; yaygın erkek hastalıkları dendiği zaman kendini en net şekilde belli eden sonuçlara sahiptir.

 • Karın bölgesinde derinin hemen alt kısmında oluşan şişlikler,
 • Fıtık bölgesinde oluşan ağrılar,
 • Kasık bölgesinde ve deri altında kalan şişlikler,
 • Kabız olunması durumunda kişinin karın ağrısı yaşaması,
 • Karın bölgesinde rahatsızlık,
 • Kasık bölgesinde rahatsızlık,
 • Şişliğin içeri doğru ittirilmesi durumunda karın içine kaçması.

Fıtık Tedavisi

Fıtık ciddi bir duruma gelene kadar el ile yerine oturtulabilir ancak bu uzun bir süre için geçerli değildir. Sonrasında kişinin ameliyat olması gereklidir. Ameliyat olunmaması durumunda; doku arasında sıkışan bağırsak çürüyerek kişinin zehirlenmesine neden olabilir.

Prostat

Prostat yaygın erkek hastalıkları içinde bulunur ve semen adı verilen sıvının oluşumunda etkilidir. Üremenin olması için oldukça önemli bir seks sıvısıdır. Prostat kestane büyüklüğündedir ve bu nedenle bu bölgede oluşan sorunlar genel olarak hızlı bir şekilde anlaşılmaz.

Prostat Nedir?

Prostat; rektum önünde bulunur ve mesane tabanındadır. İdrarın boşalmasını sağlamakta olan urteta tüpü de hemen prostat organının çevresinden geçmektedir ve prostat mesane adı verilen bölgeye de temas etmektedir. Prostat özellikle yaş aldıkça büyür ve mesaneye baskı yaparak kişinin idrar yapması üzerinde etkili etkili olur. Kanlı idrarlar ya da kanlı meni çıkışları da gözlemlenebilir.

İlginizi Çekebilir:  Unutkanlık Hastalığı Nedir? Unutkanlık Tedavisi

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Prostat olan kişiler;

 • Ağrılı bir şekilde idrara çıkarlar,
 • İdrar yapma sırasında ağrı hissederler,
 • Kanlı idrar yapabilirler,
 • Sürekli olarak idrar gelmiş hissine kapılırlar,
 • İdrarları bittiğinde dahi idrar damlalarının geldiği gözlemlenir,
 • İdrar yapma hissi geldikten bir süre sonra idrar gelmeye başlar.

Prostat Tedavisi

Prostat tedavisi; hastalığın derecesine göre yapılır. İleri derecede prostat sorunu olan kişiler için ameliyat önerilir ancak ameliyattan sonra kişilerin cinsel yaşam kalitesinde düşüşler olabilir. Özellikle ailede birinde prostat sorunu varsa mutlaka erkek bireylerin kontrol edilmesi gereklidir.

Göz atmanızda fayda var:Prostat Kanseri ve Tedavisi – Prostat Kanseri Belirtileri

Sertleşme Sorunu

Sertleşme sorunu da ani sertleşme sorunu gibi yaygın erkek hastalıkları arasında bulunmaktadır. Bu hastalığa sahip olan kişilerin genel olarak dönemsel bir şekilde bu sorunu yaşadığı gözlemlenmektedir. Sertleşme sorunu her erkeğin hayatında en az bir kere yaşayabileceği ve geçici olabilecek bir sorundur.

Sertleşme Sorunu Nedir?

Sertleşme sorunu temelde psikolojik bir sorundur. Yapılan araştırmalar sonucunda sertleşme sorunu olan erkeklerin; stres ya da endişe kaynaklı olarak bu problem ile karşı karşıya kaldığı gözlemlenmiştir. Erkeklerin; stresli olduğu dönemlerde bu sorun ile karşı karşıya kalması ve sonrasında da bu sorun ile daha da strese girerek, sorunu çözümsüz hale getirdikleri gözlemlenmiştir. Bu dönemde genel olarak erkek kendinden şüphe eder. Erkeklik görevinden yoksun olduğunu hisseden erkek; kendisine yüklenerek daha da zor süreçler yaşar.

Sertleşme herhangi bir cinsel ilişki sırasında oluyorsa ya da çok yorgun olduğunuz bir günün sonucunda oluyorsa son derece normaldir. Bir erkeğin haftada bir sertleşme sorunu yaşamasında dahi sorun yoktur. Süreç 1 hafta üzerinde ve 1 ayı geçkin bir beklemeye rağmen sürüyorsa bu durumda endişelenmek gereklidir. Her erkek zaman zaman sertleşme sorunu ile karşı karşıya kalabilir; sertleşme problemi yaşandığı anda takviye ilaçlar almak ya da bir sorun olduğunu düşünmek yanlış bir eylem olacaktır. Sorun olmadığı halde kendinizi şartlayarak sertleşme sorununun ciddi bir problem haline gelmesine ve kısa sürede geçecekken devam etmesine neden olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Titreme Neden Olur? Titreme Nöbeti Anında Ne Yapılır?

Sertleşme Sorunu Belirtileri Nedir?

Sertleşme sorunu her erkek için aynı belirtiler ile kendini gösterir;

 • Cinsel ilişki sırasında olabilir,
 • Cinsel ilişkiye girme aşamasında olabilir,
 • Mastürbasyon yapmaya çalışırken sertleşme hiç olmayabilir,
 • Bazı durumlarda kişiler çeşitli ilaçlar alsalar dahi etki göremeyebilirler.

Sertleşme sorunu olan kişiler bu sorunların hepsini bir arada yaşayabilir ya da birini de yaşayabilir.

Sertleşme Sorunu Tedavisi

Sertleşme sorunu en yaygın erkek hastalıkları içindedir. Tedavisi genel olarak psikolojik yardımdan geçer. Bu dönem takviye ilaçlar ile de geçirilebilir ancak kişinin bu dönemde aşırı derecede takviye ilaçlarından tüketmemesi gereklidir. Sertleşme sorunu yaşayan erkeğin üzerine gidilmemesi ve cinsel yaşam ile ilgili olarak yorumlarda bulunulmaması gereklidir. Mümkünse tatil gibi faaliyetler yerinde kararlar olacaktır. Kişinin stres ya da depresyon kaynaklı olarak bu sorunu yaşıyor olması halinde en iyi çözüm ortamdan uzaklaşmaktır. Kişinin sevdiği faaliyetler ile de moral bulmasına yardımcı olabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Cinsel Sorunların Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Hayatınızda bir ya da iki kez bu sorunu yaşadıysanız ve 1 ay kadar beklemenize rağmen hala bir değişim yoksa bu durumda üroloji doktorundan yardım almanız gereklidir. Sorun farklı bir hastalığa ya da kullandığınız bir ilaca bağlı olarak gelişmiş olabilir. Sertleşme sorununun üstesinden gelmek için yapılabilecek en iyi şey; arada bir böyle sorunların yaşanabileceğini bilerek kendinize yüklenmemeniz olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı