Kürtaj

Yasal Kürtaj Süresi Kaç Aya Kadar Geçerlidir?

Kadın ve bebek sağlığının korunması için ülkemizde kürtajın belli sınırlar çerçevesinde gerçekleştirilmesine onay verilmektedir. Bu yüzden yasal kürtaj süresi de mutlaka bilinmelidir.

İlgili konumuz: Vakumlu Kürtaj Nedir? Genel Kürtajdan Farkı Nelerdir?

Yasal Kürtaj Süresi Nedir?

Kürtaj için hazırlanan yasada gebeliğin onuncu haftasına kadar isteğe bağlı şekilde yapılabilmesinde bir sakınca görülmemiştir.

Yasal Kürtaj Süresi Kaç Aydır?

Kürtaj yaptırmanın süresi ay bazında ise 2.5 aya tekabül etmektedir.

Yasal Süreç Geçtiğinde Kürtaj Olunamaz Mı?

Kanunlarda belirtilenlere göre yasal süreç sona erdiğinde isteğe bağlı gebelik sonlandırma işlemleri yapılamamaktadır. Bu neden yüzünden kadınların on haftalık süreç içerisinde nihai kararlarını vermeleri gerekmektedir.

Kürtaj Kaçıncı Aylarda Yapılabilir?

Genel kürtaj gebeliğin her aşamasında yapılabilen bir işlemdir. Ancak on haftadan sonra bebek canlandığından uygun bulunmamaktadır.

Yasal Süre İçinde Kürtaj Yaptırmak Tehlikeli Mi?

Uygun sağlık merkezlerinde, hastanelerde yapılan kürtaj kısa sürede tamamlanabilmektedir. İşlem sırasında ve sonrasında bir tehlike ile karşılaşılma oranı çok düşüktür.

Yasal Süreçten Sonraki Kürtaj Tehlikeli Mi?

Yasal süreç sonrasında bebek ana rahminde yer edinmeye başlamaktadır. İşlemleri tehlikeli kılan bu durum yüzünden ilerleyen zamanlarda mecburi kürtajlarda uzmanlar ekstra hassasiyet göstermektedir.

Ülkemizdeki bir habere göre ise;

30 yıllık emekli bir hemşire “Devlet hastanelerinde kürtaj yavaş yavaş kalktı. Bazıları, ‘Yapıyoruz’ diyor ama haftalar sonraya gün veriyorlar. Kürtaj yapan hastaneler baskı görebiliyor” derken, Türkiye Aile Sağlığı Planlaması Vakfı’ndan Şule Dursun “Muhafazakârlaşan ortam sağlık sisteminde de kendini gösteriyor. Hem bilgilendirme yok hem kürtaj yasağı söz konusu, kadın her taraftan sıkıştırılmış durumda” ifadelerini kulandı.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı