Genel Sağlık

Vitiligo Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Bir deri hastalığı olan Vitiligo, deride pigment kaybı meydana getirmektedir. Nasıl meydana geldiği tam olarak bilinmeyen bu hastalık halk arasında alaca olarak da bilinmektedir. Genel olarak her yaşta görülse de ilk belirtilerini daha çok 20 yaş öncesinde göstermektedir. Her 100 kişinin 2’sinde yaygın olarak görülen bu hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir. Herhangi bir fizyolojik soruna neden olmayan Vitiligo hastalarda sadece cilt görünümlerini etkilemektedir. Ciltte oluşan lekelerin boyutu hastadan hastaya değişiklik gösterebiliyor. Hastalığın tedavisinde cilt renginin eski haline dönene kadar birçok farklı işlem uygulanmaktadır.

Vitiligo Hastalığı Nedir?

İnsan hücresinde melanosit adı altında hücreler bulunmaktadır. Bu hücreler cildin kendisine has renge sahip olmasını sağlayan pigment üretir. Melanosit hücrelerde meydana gelen hasar pigment üretiminin olumsuz etkilenmesine neden olur. Pigment üretiminin yetersiz olması deride bu hastalığın meydana gelmesine neden olur. Pigment eksikliğinin durumuna göre deri üzerinde oldukça farklı boyutlarda beyaz ya da renkli lekeler meydana gelmekte. Vitiligo her hastada değişik şekilde meydana gelebilir.

Her hastada yayılma alanı ve etki alanı oldukça fazla değişiklik gösterebilmektedir. Bazı hastalarda Vitiligo vücudun sadece bir bölümünde görülebilir. Ancak bazı hastalarda hastalık vücudun oldukça fazla yerine sıçrayabilir. Deri üzerinde istenmeyen görüntüler meydana getirdiğinden dolayı birçok hasta bu rahatsızlıktık nedeni ile psikolojik sorunlar yaşayabilir. Kişiler, vücudunda bu tarz lekelerin oluşmaya başladığını fark eder etmez uzman kontrolünden geçerek tedavi sürecine başlamalıdır. Aksi halde lekeler işin içinden çıkılamaz bir hale gelebilmektedir.

Vitiligo Hastalığının Belirtileri

Vitiligo, yaş ayrımı olmaksızın her yaştan her bireyde görülebilen bir sağlık sorunudur. İlk belirtiler genel olarak güneş ışığında ortaya çıkar. Güneş ışığına maruz kalan bölgeler yavaş yavaş renk değişimine uğrar. Güneş ile çok fazla temas kuran kişilerin kolları, elleri, yüzleri ve boyunlarında beyaz lekelerin oluşma ihtimali oldukça yüksektir. Nadir de olsa bazı hastaların genital bölgelerinde de beyaz leke oluşumu gözlemlenmektedir. Kadınlarda deri yapısının daha hassas olmasından dolayı erkeklere nazaran daha kolay fark edilebilir olduklarını söyleyebiliriz. Ayrıca esmer tenli insanlarda vitiligo tespitinin daha kolay olduğunu söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Ozon Tedavisi Faydaları Nelerdir?

Lekeler ilk etapta kişilere normal gelebilir. Ancak bir anda ortaya çıkan bir nokta aniden beyazlıyorsa Vitiligo hastalığı başladığı düşünülür. Bazı durumlarda sadece küçük beyaz leke oluşumu görülür. Bu leke zaman içerisinde büyüyerek ilgili bölgenin tamamen beyazlamasına neden olacaktır. Vitiligo iç organlara herhangi bir şekilde etki etmez. Hastalık daha çok deri üzerinde renk verici hücrelerin bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Hastalığın en net ve en güvenilir belirtisi beyaz leke oluşumudur. Bunun dışında bazı sağlık sorunların da vitiligo hastalığına neden olduğu gözlemlenmiştir. Bu hastalıklar;

  • Diyabet
  • Kansızlık
  • Stres
  • Guatr
  • Ağır travmalar
  • Ateşli hastalıklar
  • Güneş yanıkları

Vitiligo hastalığının oluşmasına neden olan bir diğer önemli faktörlerden birisi de genetik faktördür. Vitiligo hastaları üzerinde yapılan çalışmalarda hastaların %30’unun ailesinde de bu hastalık olduğu gözlemlenmiştir. Yapılan araştırmalarda aynı zamanda bambaşka bulgulara da ulaşılmıştır. Fas, Yemen gibi ülkelerde yaşayan siyah tenli bireylerde Vitiligo görülme olasılığı tüm diğer insanlarda görülme olasılığından daha fazladır. Her hastalıkta olduğu gibi Vitiligo hastalığında da erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis yapılması durumunda tedavi başarısı oldukça yüksek olup leke oluşumu tamamen durdurulabilmektedir.

Vitiligo Nasıl Teşhis Edilir?

Vitiligo hastalığının teşhisi cildiye uzmanları tarafından yapılacak muayeneler sonucunda konulmaktadır. Beyaz lekeleri tespit ederken Wood ışığında leke araştırması yapan uzmanlar, kesin teşhisi ancak profesyonel araştırmalar sonucunda koyabilir. Normal ışıkta ya da gözle görünmeyen noktalarda beyaz lekeler ancak Wood ışığı altında görünür. Wood ışığı deride meydana gelen her farklılaşmayı uzmana göstererek gözle görülmeyen küçük beyaz lekelerin de açığa çıkmasını sağlar. Bazı durumlarda sonuçlardan emin olamayan cildiye uzmanları hastalardan deri biyopsisi ve patolojik testler isteyebilir. Aynı zamanda hastalığın otoimmün (guatr) kaynaklı olup olmadığını tespit etmek için de bir takım kan testlerinin yapılması gerekmektedir. Kendilerine Vitiligo tanısı konulan hastalar, hayatlarının geri kalanında oldukça dikkatli olmaları gerekiyor. Doktorlar tarafından verilen önerilere uyulmalı, tedavi için gerekli olan şeyler adım adım uygulanmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Ayak Ve Bacak Ağrısı Nasıl Geçer?

Vitiligo Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Vitiligo hastalığının tedavisinde amaç cilt renginin eski haline getirmektir. İlk etapta bu sorunun oluşum nedenini araştıran uzmanlar, tespit ettikleri etkenleri ortadan kaldırmaya ya da hafifletmeye yönelik çalışmalar yaparlar. Eğer sorun guatr kaynaklı olarak meydana geliyorsa bağışıklık sistemine yönelik tedaviler uygulanmaya başlanır. Uzmanlar, hastalığın nedeni ne olursa olsun cilde doğal rengini veren melanosit hücrelerini uyaracak ışık tedavisi uygulamaya başlar. Işık tedavisi pigmentlerin üretilmesini destekleyerek doğal cilt renginin üretilmesini sağlar. Bu tedavi yöntemi tamamen cilt üzerinde bulunan lekeleri yok etmeye yöneliktir.

Bazı hastaların tedavisinde sadece kremlerden destek alınabiliyor. İçeriğinde kortizon, Takromilus ve Pimekrolimus bulunan kremler hastalık nedeni ile oluşan lekeleri yok edebiliyor. Aynı zamanda bu kremler, yeni leke oluşumunun da tamamen önüne geçiyor. Bu tarz kremlerin en büyük dezavantajı; uzun süreli kullanılmaları durumunda deride yapısal bozukluk ve farklılaşma meydana gelebiliyor. Bu nedenle krem kullanımı tamamen doktor kontrolünde dikkatli olarak kullanılmalıdır.

Beyaz lekeler tüm vücuda yayılan ve leke boyutları sürekli büyüyen hastalara ise depigmentasyon olduğunu söyleyebiliriz. Bu tedavi yönteminde cilt üzerinde bulunan tüm pigmentler bütünü ile yok edilerek vücudun beyaz renk işe eşitlenmesi sağlanır. 1 yıl kadar süren tedavide mobobenzileter adı verilen bir kimyasal madde vücuda entegre edilir. Oluşan pigment kayıpları birçok kişiyi endişelendirebilir ancak bu kayıplar kalıcıdır. Tedavi sonrasında gerçek cilt rengi yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Güneş, bu grupta yer alan hastalar için oldukça risk teşkil etmektedir. Bu nedenle hem tedavi sırasında hem de tedavi sonra yüksek faktörlü güneş kremi kullanmaları gerekiyor.

Vitiligo cilt üzerinde oldukça fazla değişiklik meydana getirdiği için hastalarda özgüven kaybı, mutsuzluk, stres, depresyon gibi psikolojik sorunlar gözlemlenmektedir. Bu nedenle tedavi sadece cilt rengini değiştirmekle kalmıyor. Aynı zamanda hastaların yaşadığı bu psikolojik durumlar için de destekler verildiğini görüyoruz. Cildiye uzmanı tarafından verilen tedaviye uyan kişiler akabinde psikolojik destek alarak sorundan bütünü ile kurtulmalısınız.

İlginizi Çekebilir:  Keçiboynuzu Pekmezinin Faydaları

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı