Şifalı Bitkiler

Vişnenin Faydaları Nelerdir?

İlkbahar’a doğru çıkan sağlığa pek çok faydası olduğu kanıtlanmış olan vişne meyvesini ne kadar tanıyoruz? Vişnenin faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz ? Doğanın mucizevi bir meyvesi olan vişnenin faydaları bu yazımızın konusu olacak.

Tatlılarda ve içeceklerde sıkça kullanılan vişnenin sanılanın aksine 270 çeşidi bulunmaktadır. Ancak sağlık açısından sadece 4 çeşidini tüketebilmekteyiz. Vişne mayhoş bir tada sahiptir. İltihaplanmayı azaltır bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Vişnenin faydaları sadece meyvesinde değil aynı zamanda sapında da bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından yapılan pek çok araştırmaya göre her gün düzenli olarak vişne sapı tüketen bireylerin iltihaplı hastalıklara karşı ciddi anlamda direnç kazandığı görülmüştür.

Pek çoğumuz zaman zaman kiraz ile vişneyi birbirine karıştırabiliyoruz, bu son derece normal çünkü birbirlerinin aynısı gibiler. Ancak kiraz ile vişneyi ayırt etmenin en kolay yolu meyvelerin boylarına ve olgunluklarına bakmaktır. Kiraz meyvesi vişneye göre çok daha iridir, vişne ise iri bir meyve değildir. Vişne kiraz meyvesine göre çok daha parlak ve çok daha kırmızıdır.

Vişne çiçeği ilk olarak mart ayında açar, daha sonra mayıs aylarında meyve vermeye başlar. İlkbaharda ilk açan çiçeklerden biridir. Vişne a vitamini bakımından oldukça zengindir. Daha mart gelmeden çiçek açtığını görüyorsanız muhtemelen o çiçekler vişne çiçeğidir.

Bol Miktarda Antioksidan İçerir

 

Vişnenin en büyük faydalarından biri de içerdiği yüksek miktardaki antioksidanlardır. Antioksidanlar vücutta kanser gelişmesini engeller ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Güçlenen bağışıklık sistemiyle başta mevsim geçişi hastalıklarının çoğuna yakalanmanızı engeller.

Böbreklere Faydalıdır

 

Vişne ve vişne suyu, böbreklere son derece yararlıdır. Böbrek üstü bezlerini çalıştırarak vücuttaki sıvı miktarını arttırır böylece oraganlar daha sağlıklı çalışmaya başlar. Ayrıca vücutta artan sıvı miktarı ile birlikte cilt sağlığı da dengeye girer, saçlar daha sağlıklı uzamaya cilt daha parlak ve genç gözükmeye başlar.

Bol Miktarda Vitamin İçerir

 

Vişne bol miktarda A vitamini içermektedir. A vitamini göz ve beyin sağlığı için son derece gerekli ve mutlaka alınması gereken bir vitamindir ve vişnenin içerisinde bol miktarda bulunur.

Damar Tıkanıklığına İyi Gelir

Vişne doğal bir damar açıcıdır. Günümüzde pek çok insanın damarları az veya çok tıkalıdır. Damar tıkanıklığına yol açan etmenler genelde sigara ve alkol tüketimi, sağlıksız beslenme gibi faktörlerdir. Vişne tüm bu faktörlerin yarattığı zararı telafi edemese de damarlardaki tıkanıklığı büyük ölçüde temizleyebilmektedir.

İlgili konumuz: Damar Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi

Bağırsaklar İçin Faydalıdır

 

– Her gün aç karnına bir bardak vişne suyu içmek bağırsak hareketlerini dengeye sokar, kişiyi ishal veya kabızlık gibi rahatsızlıklardan uzak tutarak bağırsak florasını dengeler. Ayrıca vişne suyu kişiyi uzun süre tok tutabilir.

– Vişne sapından yapılan bir çay, pek çok ilaçtan daha iyi iyileştirici güce sahiptir. Hergün içilen bir bardak vişne çayı böbrek ve mesaneyi temizleyerek böbrek hastalıklarına yakalanma ihtrimalini azaltır. Ayrıca günümüzde hemen herkesin sorunu olan vitaminsizlik ve kansızlığa da iyi gelmesiyle bilinir.

– Yüksek antioksidan içeriği ile kişiyi kansere karşı korur. Bağışıklığı güçlendirir. Kanser’e yakalanan insanların çoğu bağışıklık sistemi son derece zayıf olan insanlardır. Her gece yatmadan önce tüketilen bir bardak vişne sapı çayı çok rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Ayrıca vücuttaki ölü hücreleri temizleyerek daha saf temiz bir cilde sahip olmanızı sağlar.

– Üst solunum yolu hastalıklarına yakalanıldığında bir bardak vişne sapı çayı tüketilmesi halinde terleme yoluyla hastalık ve iltihap dışarı atılmaktadır. Ayrıca yağlı ve karbonhidrat içeren yiyeceklerin neden olduğu şişkinlik bağırsak ve mide sorunları gibi sorunları gidermektedir.

– Mayhoş bir tada sahip olan vişne, sinir hücrelerini yatıştırır ve dopamin salgılanmasına neden olur. Depresyon stres gibi rahatsızlıkları büyük ölçüde azaltır.

– Vişne kilo verme amacıyla pek çok kişinin kullandığı yararlı bir meyvedir. Bir tabak dolusu vişnenin kalorisi 100’ü geçmez. Bu nedenle diyet listelerinde ara öğünlere sıkça eklenebilmektedir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı