Kalp Hastalıkları

Ventriküler Fibrilasyon Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Ventriküler fibrilasyon kısaltması VF, kalp durmasında (kardiyak arest) oluşan ve hayati risk temsil eden iki tip kardiyak aritmiden birsidir. İkincisi kalbin atmadığı asistoli olmakta.

Ventriküler Fibrilasyon Nedir?

Ventriküler fibrilasyonda kabin alt kısmında ki odacıkların (kalp ventrikülleri) içinde elektriksel uyarılmalar ile kendini gösteren ve kalp atımlarının bozulması ile VF başlamaktadır. Aslında kalp krizi, boğulmalar ve elektrik ile idam edilenlerde bun tip komplikasyonlar oluşur.

Detaylı bilgi için: Kalp Krizi Nedir? Kalp Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Ventriküler Fibrilasyon Neden Olur?

Ventriküler fibrilasyonda sorunun şimdiye kadar tam olarak nedeni bulunamamıştır. Ancak düzensiz şekilde atan kalp atımlarının nedeni olarak ventriküllerde meydana gelen normal dışı elektriksel durumlardır. Sıklıkla ventriküler fibrilasyon kalp hastası olmayanlarda görülmez, daha çok kalp hastalarında bu durum ile karşılaşılmaktadır. Fakat bazı vakalarda kişi sağlıklı olmasına rağmen, herhangi bir kalp hastalığı olmamasına rağmen bu problem yaşanmaktadır.

Hastalığın neden olduğu atak süreleri 30 saniyede yada biraz daha uzun olabilir. Özellikle sağlık öyküsünde ventriküler fibrilasyon öyküsü olanlar, kalp krizi geçirenler, kalp kası hastalıkları olanlar, doğuştan kalp anomalisine sahip olanlar, sigara ve kokain gibi madde kullananlarda görülme sıklığı daha fazladır.

Ventriküler fibrilasyon Belirtileri Nelerdir?

Ventriküler fibrilasyonun oluşma esnasında kan basıncında düşmeler olur. Bunun sonucunda hayati organlar ihtiyacı olan kanı alamazlar. Bu durum profesyonel tıbbi destek gerektirebilir ve hasta bayılma yaşayabilir. Kısa sürede kalp atımlarında durma olabilir. Ventriküler fibrilasyonun en sık görülen belirtisi bilinç kaybı olmaktadır. Bunun yanında hastalık başlamadan bir saat öncesine kadar belirtileri görülebilmektedir. Bunlar; göğüs ağrısı, kalp atımlarında hızlanma, baş ağrısı, nefes darlığı ve mide bulantısı olarak bir saat öncesine kadar görülebilir.

Ventriküler Fibrilasyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ventriküler fibrilasyonun tanısı için EKG yani elektrokardiyografi kullanılmaktadır. En doğru teşhis bu şekilde konur. Acil durumlarda eğer mümkünse kalbe elektrik şoku uygulanır (defibrilasyon) mümkün değilse kalp masajı yapılır ve bazı antiaritmik ilaçlar uygulanabilir. Bilinesi gereken Ventriküler fibrilasyonda kesinlikle kendi kendine geçmez ve acil profesyonel müdahale gerekmesidir. Aksi takdirde ölüm ile sonuçlanan üzücü durumlar ile karşılılabilir.

Verilen ilaç guruplarından bazıları beta-blokerler, kalsiyum kanal blokerler,  angiyotensin dönüştürücü etkisi olan ilaçlar uygulanır ve bypass ameliyatı, stent, ventriküler taşikardi içeren bazı girişimsel tedavi yollarına gidilmektedir.

İlginizi çekebilir: Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı