Kürtaj

Vakumlu Kürtaj Nedir? Genel Kürtajdan Farkı Nelerdir?

Kürtaj, gebelik durumunun cerrahi olarak nitelendirilen müdahaleler ile sona erdirilme durumudur. Bu kapsamda yakın geçmişe kadar kazıma şeklinde bilinen yöntem kullanılıyordu. Bu sistem, kadınların rahimlerinde yer alan embriyonun rahimden tıbbi ekipmanlar ile birlikte çıkarılması anlamına gelir. Halen bahsi geçen yöntem kullanılarak kürtaj olunması mümkündür. Ancak gelişen tıp teknolojileri sayesinde kürtaj için alternatif yöntemler kullanılabilir hale gelmiştir.

Vakumlu kürtaj da alternatif olarak görülen yöntemler arasındadır. Genel kürtaj sisteminde parça parça alınan embriyo, vakumlu kürtaj sayesinde rahimden bir anda çekilmektedir. Bu işlem için kanül ismi verilen özel tıbbi aletlerden yardım alınmaktadır. Genel kürtaj yönteminde rahmin içinde parça kalabilmektedir. Bu gibi durumlar hastaların operasyon yinelemesine yol açabilmektedir. Üstelik genel kürtaj için istenen zaman dilimi uzundur. Ancak vakumlu kürtaj işlemi on ila on beş dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Gebeliğin ilerleme durumuna göre daha kısa sürdüğü zamanlar da mevcuttur.

İlgili konumuz: İstanbul Vakum Kürtaj Fiyatları

Vakumlu Kürtaj Riskleri Nedir?

Kürtaj operasyonlarında farklı riskler bulunmaktadır. Kadınlar özellikle yeniden gebe kalamamaktan korkmaktadır. Bunun yanı sıra dikkatli yapılmayan kürtaj neticesinde enfeksiyon gibi sonuçlar da risk olarak kabul edilmektedir. Bahsedilen riskler eskiden sıklıkla kullanılan genel kürtaj yönteminde daha çok görüldüğü için vakumlu kürtaj hastalarında uzmanların da ilk tercihidir. Vakumlu kürtajın risk oranı genel kürtajla karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır. Vakumlu kürtajda sadece 5 haftalıktan küçük olan gebeliklerde az da olsa rahmin tamamen temizlenememe ihtimali vardır. Bu ihtimal düşüktür ancak hastaların başına geldiğinde uzmanlar anında müdahale etmektedir. İşlemin yinelenmesi sonrasında oluşan risk ortadan kaldırılarak hastanın günlük yaşamına dönüş yapması sağlanmaktadır.

Vakumlu Kürtaj Nasıl Yapılır?

Kürtajın kolay yöntemi olarak bilinen vakumlu kürtajın yapımı da kolaydır. İşlemi gerçekleştirmek isteyenler, kürtaj öncesinde bir takım hazırlıklar yaptıklarında işlemleri zaman kaybı yaşanmadan başlamaktadır. Vakumlu kürtaj için zannedildiği gibi 12 saatlik açlık istenmemektedir. Ortalama olarak dört saatlik besin ve sıvı alımını durdurmak operasyon için yeterli görülmektedir. Muayeneler sonrasında kürtaj için gebeliğin kaçıncı haftasında olunduğuna yönelik bir bilgilendirme edinilir.

Sonrasında ise işleme başlanabilmesi için ameliyathaneye geçilir. Vakumlu kürtajlar, genel anestezi uygulanarak yapılan kısa süreli işlemlerdir. Hastalar genel anestezi altına alındıktan sonra öncelikle rahim ağızları özek ilaçlarla hijyenik hale getirilmektedir. Bu da sonraki zaman dilimlerde yaşanabilecek enfeksiyon riskini azaltmaktadır. Uzmanlar sonrasında rahme ulaşabilmek için kanüllerden yardım almaktadır. Esneyebilme özelliği bulunan kanüllerle rahme gelinmesinden sonra, kanüllerin diğer ucu vakum yapacak sisteme bağlanmaktadır. Vakumla birlikte rahim içi tamamen temizlenir. İşlem sonrasında hastalar birkaç saat hastanede kalmalarının ardından taburcu olur. Ayrıca özel durumlarda ya da istekler neticesine vakumlu kürtaj için genel anestezi yerine lokal anestezi de uygulanabilmektedir. Ancak lokal anestezi uygulaması bu durum için istisnadır.

İlginizi çekebilir: Kürtaj Sonrası Ağrı Olmaması İçin Yapmanız Gerekenler

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı