Vajinismus ve Tüp bebek

Vajinismus ve Tüp bebek
02.10.2019
25
A+
A-

Vajinismus, cinsel sorunlar arasında tedavisi basit olan bir problemdir, peki vajinusmus tüp bebek tedavisini etkiler mi? Bu sorun tedavi edilmezse kadınlarda ağır depresyon, boşanma ve hatta hayattan kopma gibi durumlar görülmektedir.

Evlilik süreci cinselliği ve üremeyi kapsayan bir süreçtir. Bu süreçte kadında vajinismus var ise ilk etapta eşler bunu idare etmektedir. Sonralarında cinselliği yaşamamak için çeşitli nedenler öne sürmekte.  Gün geçtikçe eşler arasında uzaklaşma ve boşanmalar görülebilmektedir.

Cinsel hayatında bu tür sorunlar yaşayan çiftler çekinmeden uzman hekime başvurabilir ve sorunlarını çözüme kavuşturabilirler. Toplumda bir çok kadında bu sorun görülmektedir aslında fakat toplumsal baskılar, utanma duygusu vs. gibi nedenlerle kadınlar sorunlarını açığa vuramamaktadır.

Cinselliği yüzeyel yaşayanlar sorunlarını ötelemektedir aslında. Bu durum çözümü ertelemekten başka bir noktaya götürmemektedir. Uzman kadın doğum doktoru ve terapistler sorunlarınıza çözüm bulmakta sizlere yardımcı olabilmektedirler.

Vajinismus sorunu yaşayan çiflerde erkekler açısından bakıldığında kadını sorgulamaya, sevgisinden emin olmamaya, cinsel isteksizlik, cinsellikten kaçma, erken boşalma gibi sorunlar görülebilmektedir. Evlilik içinde erkeklik ya da kocalık görevinin olmadığını düşünen erkeklerde kişilik problemleri ve sosyal problemlerle karşılaşılmaktadır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisine başvuran çiftler psikolojik olarak değerlendirmeye alınırlar. Fakat çiftler tedavi aşamalarını, süresini, maliyetini bilmek isterler. Bu çiftlerin muayenelerini yapmadan belirlemek çok zordur. Çiftlerin tedavi başlangıcında kat ettiklere yola göre süre belirlenmektedir.

Psikolojik tedavilerle çiftlerin bu problemini aşmasını sağlamak mümkündür. Ortalama olarak tedaviye sadık kalan çiftlerin %80-90’ında 1-3 seansta problemleri çözülmüş olur. Tedaviyi tamamlayan çiftler sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmuş, hayatlarını daha üretken şekilde devam ettireceklerdir.

Vajinismus Hastalarında Tüp Bebek

Vajinismus hastalarının çocuk sahibi olamamalarının temel nedeni cinsel ilişkiye girmede zorlanmalarından kaynaklanmaktadır. Vajinismus hastalarının tüp bebek tedavi yönteminde başarı şansı infertilite’ye (kısırlık) göre daha yüksektir. Çocuk sahibi olamamanın yarattığı sıkıntı ile kadın daha fazla stres yaşamaktadır. Bu stresten kurtulan kadınların vajinismus tedavisi daha başarılı şekilde ilerlemektedir. Yapılan ultrason, hormon, rahim filmi gibi tetkiklerden sonra başlanan tedavide çocuk sahibi olan anneler, vajinismusu daha kolay atlatabilmektedir. Kadına işlemler hakkında ayrıntılı bilgi verilmesi, vajinal girişimlerin genel anestezi altında yapılacağının uzman hekim tarafından açıklanması bu süreçte kadını rahatlatan unsurlar arasındadır.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.