Cinsel Sağlık

Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi Nedir? Cinsel birleşme bazı çiftlerde sıkıntısız olarak yaşanırken bazılarında belli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Vajinismus hastalığı da ilk gece korkusu yaşayan kadınlarda görülen rahatsızlıklar arasındadır. Bilindiği üzere toplumumuzda özellikle kadınların ilk gecesi hakkında pek çok farklı hikâye bulunmaktadır. İlk deneyimini yaşayacak olan kadınlar ellerinde olmadan dinlemiş oldukları hikâyelerden etkilenerek cinsel birleşmeye müsaade etmemektedir.

Bu durum fizyolojik olarak vajina kaslarının kasılması ile neticelenmektedir. Vajinismus tedavisi olan bir hastalık türü olmasına karşın pek çok birey bu durumu hastalık olarak kabul etmemektedir. Vajinismus, özellikle cinsel isteksizlikle karıştırıldığı için çiftler genellikle bir süre beklemeyi tercih etmektedir. Ancak vajinismus tedavisi yapılmadığı durumlarda hem psikolojik hem de fiziksel olarak istenmeyen sonuçlar doğurmaktadır. Bu neden yüzünden öncelikle tıbbi olarak vajinismus nedir öğrenilmeli sonrasında ise bu hastalığın belirtileri ile bireysel belirtiler karşılaştırılmalıdır. Belirtilerin bir ya da iki tanesi devamlı olarak kendini gösteriyorsa uzman yardımı alınması şarttır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus ne demek ya da vajinismus nedir sorularının yanıtları bilindiğinde etkili tedaviler de düşünülmeye başlanmaktadır. Bireyler öncelikle bu durumun hemen herkeste görülebilen bir hastalık olduğu kabul etmelidir. Vajina, belli kas gruplarından oluşmaktadır. Vajinismus ne demek sorusu da cevapları bu kasların cinsel birleşme sırasında istemsiz olarak kasılması olarak yanıt almaktadır. Vajinismus nedir araştırmaları benzer olmasına karşın daha detaylı cevaplar alınmasına da uygundur.

Öncelikle bu sıkıntı bazı hastalarda sadece vajinanın dış kısmındaki kasların cinsel birleşmeye olanak vermeyecek şekilde kasılması olarak cereyan etmektedir. Bazı hastalar ise bedenen kasılarak cinsel birleşmeyi zora sokmaktadır. Vajinismus nedir hakkında sadece kadınların değil erkeklerin e bilgi sahibi olması şarttır. Çiftler bazı durumlarda bu sorunu kendileri aşmayı deneyerek zoraki olarak ilişki yaşamaktadır. Ancak vajinismus tedavi ertelendiği için ilişkiler kadın açısından oldukça sancılı sonuç vermektedir. Üstelik bu durum tekrar ettiğinde kadının cinsel ilişkiden soğuması da söz konusudur. vajinismus tedavisi bulunan bir hastalık olduğu için uzman yardımları alınarak sağlıklı bir cinsel yaşam elde edilmesi mümkündür.

Vajinismus Tedavisi ile Kesin Çözüm Alınır Mı?

Vajinismus nedir araştırma süreçlerinden sonra uzman doktorlardan destek alınması gerekmektedir. Özel kliniklerde jinekologlar bu alanda hizmet vermektedir. Vajinismus tedavi sürecinde farklı uygulamalar yapılmaktadır. Uygulamaların ne kadar devam edeceği ya da uzunlukları, muayeneler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Çünkü vajinismus hastalığının da evleri bulunmaktadır. Bazı kadınlar rahatsızlığı hafif dereceli şekilde atlatırken bazı kadınlarda ağır dereceli vajinismus görülebilmektedir. vajinismus tedavilerinin kesin sonuç verebilmesi için bir takım unsurlara dikkat edilmesi istenmektedir.

Öncelikle bu sıkıntı sadece uygulamalı terapilerle ya da beklenerek çözüme kavuşulmamaktadır. Uzmanlar, sorundan tam anlamı ile kurtulabilmek için psikolojik olarak destek alınmasını da şart koşmuştur. İkili terapiler neticesinde rahatsızlık sona erebilmektedir. Vajinismus tedavi ücretleri hakkında net rakamlar almak mümkün değildir. öncelikle her hasta için farklı terapi seansları verilmektedir. Seansların çok olması paralel olarak vajinismus tedavi ücretlerinin de artmasına neden olmaktadır. Bunun yanı sıra tercih edilen sağlık kuruluşunun hizmet biçimi de ücretlerin değişim nedenlerinden biri olarak gösterilmektedir.

İlginizi çekebilir: Cinsellikten Keyif Alma Yöntemleri

Vajinismus Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Vajinismus hastalığının ortadan kalkması için bir takım egzersizlerin yapılması faydalıdır. Bu egzersizler uzman doktorlar tarafından kliniklerde yaptırılabilmektedir. Üstelik pek çok merkez, kadınların kendilerini daha rahat hissedebilmesi için kadın asistanlar görevlendirmektedir. Vajinismus nedir öğrenen kadınlar bu yönde taleplerde de bulunmaktadır. Vajinismus egzersizleri farklı kategorilerden meydana gelmektedir. Öncelikle pek çok kadın cinsel organına yabancıdır.

Toplumlumuzdaki ayıp algısı nedeni ile kendilerini tanımaktan çekinmişlerdir. Vajinismus tedavi sürecindeki ilk egzersizlerden biri bundan kaynaklı olarak ayna egzersizidir. Ancak vajinismus egzersizlerine başlamadan önce vücudun rahat olması çok önemlidir. Kişiler kendilerini rahat hissettikleri bir zaman öncesinde derin nefesler alıp vererek işe başlamalıdır. Sonrasında ise ilk adım olarak bir ayna karşısına geçilerek vajinanın incelenmesi gerekmektedir. Günlük tekrarı yapılan bu incelemeler vajinismus egzersizlerinin de başlangıcını oluşturmaktadır. Sonraki adımlarda kadınlardan vajinalarına dokunmaları istenmektedir. Vajinismus tedavisinde kadınların kendilerine dokunmaya alıştıktan sonra eşleri tarafından da dokunulmaya alışmaları beklenmektedir. Egzersizlerin son aşaması parmak egzersizlerinden meydana gelmektedir. Bu aşama pek çok klinikte uygulanmamaktadır. Lakin çiftler, dokunma aşamasındaki adımları takip ederek egzersizleri evlerinde yapabilmektedir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus nedir ve vajinismus neden olura ilişkin olarak farklı saptamalar yapılmaktadır. Araştırmalara göre genel olarak geleneksel toplum baskısı bu sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ülkemizde pek çok kadın, ilk birliktelikleri için evliliği beklemektedir. Belli yaşa kadar cinsellikten kaçınmanın yanı sıra kadınlar arasında gerçeği yansıtmayan ya da oldukça abartılı olarak anlatılan öyküler bulunmaktadır. Bu da henüz bir birliktelik yalamamış olan kimselerde ilk gece korkusunun oluşmasına neden olmaktadır. Vajinismus nedir hakkındaki sorular ilk gecelerinden korkan pek çok kadın tarafından araştırılmaktadır. Bu bağlamda rahatsızlık ve çekince birbirinden ayrılmalıdır.

Kadınlar ilk seferlerinde başarılı olamamalarına karşın birkaç deneme ile cinsel birlikteliklerini gerçekleştirebilmektedir. Bu duruma vajinismus belirtileri olarak bakmak Doğru değildir. Ya da hafif düzeyde bir vajinismus tanısı konabilmektedir. Ancak birleşme bir türlü gerçekleşmiyorsa, kadınlar hem psikolojik hem de fiziksel olarak zorluk yaşıyorlarsa mutlaka bir uzmana danışılmalıdır. Vajinismus neden olura ilişkin genetik faktör nedenleri bulunmamaktadır. Ayrıca ilk birleşmelerinde sorun olmadığı halde ilerleyen yıllarda istenmeyen cinsel birlikteliklerin yaşanması bu sıkıntının boy göstermesi sonucuna da götürebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Cinsel İsteksizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus nedir konusu hastalığın belirtilerinin de bilinmesini gerekli kılmaktadır. Öncelikle vajinismus hastalığı olan kadınlarda ortak bir takım düşünceler bulunmaktadır. Bu düşünceler arasında ilk birlikteliğin çok acılı olacağı ilk sırada yer almaktadır. Ayrıca pek çok kadın vajinalarının aşırı derecede dar olduğunu ya da kızlık zarlarının çok kalın olduğunu da düşünmektedir. Vajinismus belirtileri arasında sayılan psikolojik etmenler bir araya geldikten sonra ortaya fiziksel sıkıntılar çıkmaktadır. Çünkü bu sorunu taşıyan kadınlar birleşme esnasında vajinalarının dış kaslarının istemsiz olarak sıkılması ile karşı karşıya kalmaktadır. Vajinismus belirtilerinden en çok görülen istemsiz kasılmalar, birleşmenin gerçekleşmemesi sonucuna götürmektedir. Pek çok kadın için kaçınma olarak da algılanan bu durum zaman içinde tüm vücudun kasılmasına neden olmaktadır. Ayrıca vajinismus belirtilerinin ilerleyen safhaları, kadınların vajinalarına herhangi bir dokunuş sonrasında da tedirginlik yaşamalarına neden olmaktadır.

Vajinismus Hastalığı Nasıl Yenilir?

Vajinismus hastalığını yenmek için vajinismus nedir ne değildir net bir şekilde bilinmesi ve rahatsızlığın kabul edilmesi gerekmektedir. Kliniklerde ve sağlık merkezlerinde yapılan vajinismus testi bu konu hakkında kesin veriler elde edilmesini sağlamaktadır. Vajinismus testi aynı zamanda sıkıntının boyutunun öğrenilerek hangi tedavi sistemlerinin uygulanacağını da belli etmektedir. Bu hastalığın yenilebilmesi için tedavi sürecinde eşlerin birbirlerine destek olmaları gerekmektedir. Ayrıca vajinismus tedavisinde kadınların kendilerini rahat hissetmeleri çok önemlidir. Kadınların kendini rahat hissetmesi yine eşlerin desteği neticesinde ortaya çıkmaktadır. Vajinismus tedavisi ile hastalığın yenilmesinde psikolojik olarak destek almak, cinsel eğitimlere katılmak da işe yaramaktadır. Çiftlerin birbirleri ile sözlü iletişim kurmayı öğrenmesi de hastalığın yenilmesini kolaylaştırmaktadır.

İlginizi çekebilir: Cinsel İsteksizlik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı