Cinsel Sağlık

Vajinal Akıntı Nedir? Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı her kadında görülen normal durumlardan birisidir. Düzenli olarak görülen bu akıntılar bazı durumlarda enfeksiyonlara bağlı olarak meydana geliyor. Anormal olarak adlandırılan akıntıların rengi genel olarak yeşil ve sarı olmaktadır. Kadınların endişelenmesi gereken akıntılar genellikle koyu kıvamlı ve kötü kokulu olanlarıdır. Normalden daha koyu, kötü kokan akıntı görüldüğünde kadınların acil olarak doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı bir sorun olarak görülse de aslında vücudun sağlıklı olduğunun bir göstergesidir. Akıntılar genel olarak vajinanın temizlenmesi ve korunması için salgılanmaktadır. Yumurtlama ya da cinsel uyarılma durumunda bu akıntıların giderek artması oldukça normaldir. Bazı zamanlarda doğum kontrol hapı kullanımı, stres ve aşırı egzersiz yapımı da vajinal akıntılara neden olmaktadır. Sıradan akıntılardan farklı dönemde ya da kıvamda gelen akıntılar genellikle enfeksiyon nedeni ile olmaktadır. Vajinada bulunan bakteri dengesinin bozulması akıntının kötü kokmasına, renk ve kıvamının değişmesine neden olmaktadır. Vajina akıntısını etkileyen faktörler ise;

 • Rahim ağzı kanseri
 • Şeker hastalığı
 • Doğum kontrol hapı
 • Klamidya
 • Pelvik enfeksiyon
 • Kokulu sabun, banyo sabunu, losyon kullanımı
 • Trichomonas enfeksiyonu
 • Vajinal atrofi
 • Maya enfeksiyonları

Bakteriyel Vajnozis

Oldukça yaygın görülen vajina bakteri enfeksiyonlarından birisi de bakteriyel vajinozisdir. Bazen herhangi bir belirti göstermeyen bu enfeksiyon daha çok balık kokusu, keskin ve kötü kokulu bir vajinal akıntı ortaya çıkarmaktadır. Birden fazla cinsel partneri olan kadınlarda bu enfeksiyonu görülme olasılığı oldukça fazladır.

Trichomonas Vajiniti

Cinsel yolla bulaşan bir diğer enfeksiyon türü de trichomonas vajitidir. Bazı kadınlarda ortak havlu ve mayo kullanımı ile de enfeksiyon bulaştığı görülmektedir. Sarı ya da yeşil renkli kötü koku yayan bu akıntı bazı kadınlarda hiçbir belirti meydana getirmez. Ancak en sık görülen belirtileri vajina bölgesinde kaşıntı, kızarıklık, ısı artışı olarak gösterilmektedir.

Maya Enfesksiyonları

Bir mantar enfeksiyonu olan maya enfeksiyonları vajinada süt kesiği, beyaz akıntıların ortaya çıkması ile kendisini gösterir. Her vajina içerisinde maya bulunur. Ancak; maya sayılarında meydana gelen artış bir anda bu enfeksiyonun ortaya çıkmasına neden olur. Maya enfeksiyonunun oluşumuna neden olan durumlardan bazıları ise;

 • Şeker hastalığı
 • Stres
 • Gebelik
 • Doğum kontrol hapı kullanımı
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımı

Bel Soğukluğu

Bel soğukluğu cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında yer alıyor. Enfeksiyon, vajina içerisinde bulanık, sarı, yeşilimsi akıntılara neden olabiliyor. Akıntı çeşitleri bölümünde hangi rengin ne anlam ifade ettiğini dile getirmeye çalıştık.

Pelvik İnflamatuar Hastalığı

Cinsel temas ile bulaşan enfeksiyon türlerinden biriside pelvik inflamatuar hastalığıdır. Bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olan durum bakterilerin vajina başta olmak üzere üreme oranlarına yayılmasıdır. Enfeksiyon kendisini oldukça ağır, kötü bir kokulu bir akıntı ile gösterir.

Human Papilloma Virüsü (HPV) ya da Rahim Ağzı Kanseri

Cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserine neden olmaya kadar ilerleyebilmektedir. Rahim ağzı kanserinin en büyük belirtilerinden birisi de oldukça ağır kokulu, kanlı, kahverengi ve sulu akıntıların ortaya çıkmasıdır. Birkaç test ile akıntının rahim ağzı kanserinden kaynaklanıp kaynaklanmadığı tespit edilebilir.

Vajinal Akıntı Çeşitleri Nelerdir?

Vajinada meydana gelen akıntılar, akıntının rengi ve yoğunluğuna göre ayrılmaktadır. Bazı akıntılar tamamen doğal olarak görülürken bazı akıntılar ise anormal olarak görülmekte. Akıntı çeşitleri ise;

Beyaz Renkli Akıntı

Menstrüel döngünün başında ya da sonunda meydana gelen beyaz akıntılar normal olarak kabul edilmektedir. Akıntı ile beraber kaşıntı oluşuyorsa, süt kesiğine benzer bir kıvam meydana geliyorsa anormal bir durumdur. Bu akıntı daha çok maya enfeksiyonunun bir belirtisi olarak kabul edilmektedir.

Berrak ve Akışkan

Berrak ve akışkan bir akıntınız varsa bu akıntının tamamen normal olduğunu bilmelisiniz. Her dönem başınıza gelebilecek olan bu akıntı özellikle egzersizlerden sonra yoğun olabilir.

Berrak ve Mukus Benzeri

Berrak ama akışkan olmayan akıntılar genel olarak kadının yumurtlama döneminde olduğunu gösterir. Ayın belirli dönemlerinde görülen bu akıntı da oldukça normaldir.

Kahverengi ya da Kanlı

Adet döneminde ya da adet sonrasında meydana gelen vajinal akıntı genel olarak kahverengi ya da kanlı olmaktadır. Oldukça normal olan bu akıntılar her adet dönemimde görülebilir. Ancak oldukça nadir dönemlerde bu akıntılar rahim ağzı kanserinin bir habercisi olabiliyor.

Sarı ya da Yeşil

Kıvamı yoğun, kalın ve koku eşliğinde gelen sarı ya da yeşil akıntıların hiç de normal olmadığını bilin. Bu renklerde gelen akıntılar genellikle trichomonas adı verilen bir enfeksiyondan kaynaklanabilir. Enfeksiyon daha çok cinsel birleşme sırasında kişiden kişiye aktarılmaktadır. Bu enfeksiyonun en büyük belirtisi idrar yaparken yanma, kaşıntı ile beraber gelen yanma ve sık idrara çıkma olarak gösteriliyor.

Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Birazdan dile getireceğimiz belirtiler anormal olarak adlandırılan vajinal akıntıya neden olabilir. Bu belirtiler yaşanıyorsa kişinin acil olarak doktor muayenesinden geçmesi gerekiyor. İlgili belirtiler;

 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Yorgunluk
 • Ani olarak meydana gelen kilo kaybı
 • Sık sık idrara çıkma

Bu belirtiler ile beraber akıntı yaşıyorsanız bir sağlık kuruluşundan destek almanızı öneriyoruz.

Vajinal Akıntı Teşhisi Nasıl Yapılır?

Anormal olarak meydana gelen vajinal akıntının teşhisi profesyonel doktorlarca yapılır. Uzmanlar, hastaya tıbbi olarak geçmişleri hakkında bilgi isteyeceklerdir. Bununla beraber akıntı konusundaki şikayetleri, cinsel hayatı ve adet döngüsü gibi konularda da bilgi istenir. Bununla beraber sorulan sorulardan bazıları ise;

 • Anormal olarak meydana gelen vajinal akıntılar ne zaman başladı?
 • Akıntıda herhangi bir koku var mı?
 • Akıntının rengi
 • Vajinanın çevresinde ya da içerisinde yanma, kaşıntı ya da ağrının bulunup bulunmadığı
 • Birden fazla cinsel partnerin olup olmama durumu
 • Korunma yöntemleri
 • Vajinal duş yapılıp yapılmadığı

Uzmanlar tarafından hastalara iletiliyor. Jinekolog başta olmak üzere birçok doktor kontrolünden geçen kadınlar bu esnada HPV ve rahim ağzı kanser muayenesinden de geçerler. Enfeksiyonlar genel olarak jinekolog ve fiziksel tedavi sırasında tespit edilir.

Vajinal Akıntı Tedavisi

Vajinal akıntının tedavisi, akıntıyı meydana getiren etmenlere göre değişiklik göstermektedir. Maya enfeksiyonu nedeni ile akıntı meydana geliyorsa sadece krem ve jel kullanmak yeterlidir. Bakteriyel vajinozis durumunda ise ağızdan antibiyorik kullanımı tedavi için yeterlidir. Bu nedenle doktor tarafından yapılacak ön muayene ile akıntı nedeni tespit edilerek buna göre tedavi uygulanması gerektiğini belirtmek istiyoruz. Vajinal akıntıları önlemek için yapılması gerekenler ise;

 • Her kadın düzenli aralıklarla vajinalarını yumuşak sabun ve ılık su ile yıkamalıdır.
 • Kokulu sabun ve parfüm kullanımına son verilmektedir.
 • Vajinaya bakteri girmesi engellenmelidir. Her tuvalet sonrasında vajinadan başlayarak genital bölge temizliği muhakkak yapılmalıdır.
 • Oldukça hassas olan bu dönemde aşırı sıkı kıyafet giymekten kesinlikle kaçınınız. Bu dönemde giyeceğiniz iç çamaşırları %100 pamuk olmalıdır.
Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı