Kadın Sağlığı

Vajina Daralması Nedir? Nedenler ve Tedavisi?

Vajina, 8-9cm uzunluğunda olup kızlık zarı hizasından başlayan içe kadar uzanan, bağ ve kas dokusundan oluşan bir kanaldır. Vajina, esnek yapıda olup genişleyebilen bir yapıdadır. Bu esneme özelliği ile doğum ve ilişki sırasında önemli avantajlar sağlar. Vajina daralması olarak bilinen rahatsızlık nadir görülen bir durum olsa da bunu yaşayan bayanlarda ve eşlerinde oldukça sıkıntılı durumlara neden olabilir. Bazı vajinalar özel durumlarda normalden dar olup ilişki sırasında ağrı yaşanmasına neden olur. Cinsel ilişki de yaşanan bu ağrılara tıbbi olarak “disparoni“ denilir.

İlginizi çekebilir: Vajinismus Nedir? Vajinismus Belirtileri ve Tedavisi

Vajina daralması çoğunlukla doğuştan gelen bir problem olarak karşımıza çıkar. Doğumun devamında gerçekleşen patolojik komplikasyonlar buna neden olabilir. Daha sonradan ortaya çıkabilecek durumlar ise; hormonal eksiklikler, jinekolojik problemler, enfeksiyonlar ve cerrahi işlemlerdir. İlişki sırasında vajinanın basınç altında kalması sonucu oluşan travma ile de vajina daralması yaşanabilir. Bu olgular sonucunda vajinada darlık meydana gelir.

Vajina darlığı denildiğinde cinsel ilişki anında penisin vajinaya girişinde gerçekleşen zorlanma durumu akla gelir. Burada vajina dar, küçüktür. Halk arasında bu duruma ‘vajina körlüğü’, ‘vajina yokluğu’ , ‘vajina darlığı ve kısalığı’ denilir.  Esasen halk arasında bu tabirler gerçeği yansıtmamaktadır. Gerekli tetkikler uzman hekimler tarafından yapılmalı ve tedaviler hekimlerin gözetiminde sürdürülmelidir.

Vajina Darlığı Nedenleri

Bazı ameliyatlar sonucunda vajina olması gerektiğinden daha dar hale gelebilir. Vajina da gerçekleşen cerrahi müdahaleler ve normal doğumlarda atılması gereken dikişler sonucu vajinada daralma meydana gelebilir.

Mesane ve rektum sarkması için gerçekleşen vajinal operasyonlarda,

Vajinadan sarkan rahmin çıkarılması operasyonlarında,

Doğum sonrası atılan dikişlerde vajina normale göre dar ve kısa hale gelebilmektedir.

Vajinanın normal ölçülerine göre daha kısa ve dar bir hale gelmesi sonucunda cinsel birleşme sırasında ağrılar meydana gelmektedir. Bu durumda cinsel birleşmeye engel olabilir.

Vajina darlığı konusunda karşımıza sıkça çıkan bir durum ise kızlık zarı ile ilgili herhangi bir problemin olmasıdır. Bu durumlarda ise himenegtomi adı verilen kızlık zarı çıkartma işlemi gerçekleştirilir. Sıkça karşılaşılan bir başka durum ise rahmin doğuştan olmaması yani ‘müllerian agenezi’ dir. Bu durum doğuştan gelmekle beraber, vajina kısa ve kör şekilde sonlanması durumudur. Bu tür durumlarda da ilişkinin daha rahat şekilde gerçekleşebilmesi amacıyla vajinal genişletici ameliyatlar oldukça önemli yer tutmaktadır.

Müllerian ageneziye sebebi ile vajina darlığı problemi olan bayanlar adet göremez ve rahat bir şekilde cinsel ilişki yaşayamazlar. Normalde 8-9 cm olan vajina kanal uzunluğu bu durumda 3-4 cm, bazen ise yok denecek kadar kısadır. Bazı durumlarda da rahim bile normalden oldukça küçük ve kas yerine bağ dokusu ile kaplı olabilir. Embriyolojik faktörlü müllerian ageneziye bağlı vajina darlığı sıkıntısı yaşayanların yumurtalıkları normal yapı ve görünümdedir. Kadınlık hormonları normal seviyede olmalarına rağmen bu kadınlar adet görememektedir. Müllerian agenezi yaşayan kızlar 16-17 yaşlarına geldiklerinde adet olmadıkları şikayeti ile sıkça hekimlere danışmaktadır. Bu durumlarda yapay vajina oluşturma ameliyatları olsa da hamile kalmaları mümkün değildir.

Vajina darlığı şikayeti hafif düzeyde olan bayanlar ise vajina genişletme ameliyatı ile bu soruna son verebilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı

Bölgesel uyuşturucular sebebi ile ağrısız şekilde gerçekleşen cerrahi müdahalelerdir. Ameliyat sonrası kişiler rahatlıkla normal hayatlarına dönebilir. Doktorunun tavsiyelerine uyarak yaşamını rahatça sürdürebilir.

Detaylar: Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina genişletme ameliyatı kimlere gerekir?

Cinsel ilişki sırasında ağrı çeken birey uzman bir jinekoloğa giderek gerekli jinekolojik tetkiklerle çok kısa bir sürede rahatsızlığı saptanabilir.

Vajina genişletme ameliyatının zararları nelerdir?

Tecrübeli jinekologlar tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde riskler oldukça azdır. Ender rastlanan durumlarda kanama, barsak yaralanması ve enfeksiyon görülebilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı