Genel Sağlık

Unutkanlık Hastalığı Nedir? Unutkanlık Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Nedir? Unutkanlık Tedavisi Nasıl Yapılır? Günlük hayatta nadir olarak karşılaşılan durumların sıradan hale gelmesi bazı hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bir şeyleri unutmak da bu kapsamda değerlendirilmektedir. Öncelikle insanların herhangi bir şeyi kaybetmeleri ya da unutmaları hasta olduklarını göstermemektedir. unutkanlık hastalığı daha spesifik bir hastalık türüdür. Unutkanlık hastalığı nedir başlığı altında unutmak eyleminin hangi durumlarda hastalık olarak nitelendirildiğini öğrenebilirsiniz.

Unutkanlık Hastalığı

Unutkanlık hastalığı nedir hakkında yapılan en basit açıklama bireylerin en ufak bir konuyu bile kısa sürede unutmalarıdır. İlk başlarda bu durum dikkat dağınıklığı ya da dalgınlık olarak algılanabilmektedir. Ancak unutulan şeylerin sayısının artması ile birlikte durum hastalık boyutlarına ulaşmaktadır. Unutkanlık hastalığı ile birlikte kişilerin hafızalarına kaydetmiş oldukları bilgilere erişim sağlanamamaktadır. Normal şartlar altında insan belleği herhangi bir yerde duymuş olduğu bilgiyi belleğe kaydetmektedir. Olası ihtiyaç anlarında ise bilgiye erişim sağlanarak kullanılmaktadır. Unutkanlık hastalığı teşhisi konulan hasarlarda bellek erişimi olmadığı için bilgilerin devamlı şekilde kullanımı da mümkün değildir. İlk başlarda bir sorun olarak algılanmamasına karşın ilerleyen durumlarda unutkanlık yüzünden büyük sıkıntıların çekilmesi söz konusu olmaktadır.

Unutkanlık Testi

Unutkanlık hastalığı bireylerde yapılacak olan bir test kapsamında tanısı konabilen rahatsızlıklardan biridir. Ancak unutkanlık testi yapılabilmesi için kişilerin bir nöroloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Uzmanlara başvurulması için ise öncelikli olarak anlatılacak olan belirtilerin kişilerde saptanması şarttır. Bahsedildiği üzere birkaç şeyi unutmak hastalık sahibi olunduğunun zannına yol açmamalıdır. Unutkanlık testine götüren etmenler özel günlerin sıklıkla unutulması ile başlamaktadır. Bireyler zaman içerisinde eşyalarını kaybetmeye ya da eşyalarını koydukları yerleri hatırlamamaya başlamaktadır. Hastalık ilerlediğinde çalışma esnasında hangi konu üzerinde mesai harcandığından sohbet konularına kadar hemen her şey unutulmaktadır. Sözlü olarak yapılan unutkanlık testi uzmanların istediği özel testlerle birlikte unutkanlığın nedenine inilmesini sağlamaktadır.

Unutkanlık Nedenleri

Unutkanlık hastalığı nedir, konu hakkında pek çok farklı araştırma yapılmasını sağlamıştır. Bu bağlamda yapılan incelemeler hastalığa neden olabilecek etmenlerin sayısının çok fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Özellikle teknoloji çapında yaşanması unutkanlık nedenleri arasında başı çekmektedir. Teknolojik aletlerle sık bir şekilde haşır neşir olmak, aşırı alkol tüketimi ve hatalı beslenme unutkanlık nedenlerindendir. Bireylerin fiziksel nedenler yüzünden de unutkanlık hastalığına yakalanmaları mümkündür. Hormon bozuklukları bu başlık altında incelenmektedir. Özellikle tiroit hormonunun bozulması ve folik asit eksikliği yüzünden sıklıkla bir şeyleri unutan kimselere rastlanmaktadır. Kaygı bozuklukları bilindiği üzere pek çok hastalığın ana nedeni olarak kendini göstermektedir. Unutma sorunu yaşayanların da kaygı bozuklukları olduğu ve gün içerisinde aşırı strese maruz kaldıkları ortaya konmaktadır. Bu neden yüzünden stresten mümkün olduğu kadar uzak kalmak çok önemlidir.

Unutkanlık İlaçları

Unutkanlık hastalığı ancak uzmanlar tarafından teşhis edilmesi halinde tedavi edilmektedir. Bu konuda bireylerin eczanelerden yan etkileri bulunan reçeteli ilaçları temin etmeleri mümkün değildir. Unutkanlık nedenleri arasında bulunan beyin tümörleri ilaç kullanımına en iyi örneklerden biridir. Folik asit eksiliği bulunanlar ile beyin tümörü olanların unutkanlık tedavileri aynı şekilde yapılmamaktadır. Bu neden yüzünden bireylerin unutkanlıklarının önüne geçebilmeleri için bireysel ilaç kullanımı yolunu kesinlikle tercih etmemeleri istenmektedir. Aksi hallerde unutkanlık ilaçları istenmeyen sonuçların meydana gelmesine neden olacaktır. Ya da kişiler muayene olmadan unutkanlıklarını belli vitamin eksikliklerine bağlamamalıdır. Çünkü vitaminler hemen her yerden temin edilebilmektedir. Fakat kişinin unutkanlık nedeni vitamin eksikliği değilse doğru olan unutkanlık ilaçlarını kullanmadığı için sağlığı giderek daha da bozulacaktır.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Unutkanlık İçin İlaçlar

Unutkanlık hastalığı için her durumda ilaç kullanımı da uygun değildir. Altı çizildiği üzere hastalığın nedenleri tamamen teknolojik etmenlerden ileri gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda uzmanlar unutkanlık ilaçları vermemektedir. Çünkü unutkanlık için ilaçlar da diğer hastalıklarda olduğu gibi gerekli olduğu alanlarda kullanılmak zorundadır. Beyin yorgunluğu nedeni ile yaşanan unutkanlık sıkıntısının çözümü unutkanlık için ilaçlar kullanmak değildir. Uzmanlar bu şekilde teşhis koymuş oldukları hastalarının bilgisayar ya da diğer teknolojik aletleri kullanımlarının süresini indirmelerini istemektedir. Sürenin indirilmesinden sonra ise beyin ve hafızanın gelişmesine etkili olan egzersizler yapılma önerileri verilmektedir. Bu sayede herhangi bir medikal kullanmadan sadece günlük yaşamda bir takım değişiklikler yapılarak unutkanlık sıkıntısı tamamen ortadan kaldırılabilmektedir.

Unutkanlık B12

Unutkanlık nedenleri arasında sadece folik asit eksikliği yer almamaktadır. Kişilerin B12 vitamini almaları da unutkanlık yaşamalarına neden olmaktadır. Unutkanlık için ilaçlar her daim B12 takviyesi yapmamaktadır. Bu neden yüzünden uzmanlar hastaları için unutkanlık B12 destekleyicisi de verebilmektedir. Vitamin olarak alınabilen hap formlarında uzmanların önerdiği markaların kullanımı çok önemlidir. Çünkü aksi hallerde piyasadaki uygun olmayan markalar yüzünden sağlık sıkıntıları yaşanması riski ortaya çıkacaktır. Unutkanlık B12 ile giderilebilmektedir. Fakat B12 alımı illa ki vitamin hapları ile sağlanmak zorunda değildir. Düzenli ve sağlıklı bir şekilde beslenenler özellikle süt ve süt ürünlerini doğal olarak tüketenlerin B12 eksikliği bulundurmadıklarının altı çizilmektedir.

Kakaonun Faydaları yazımızda unutkanlık sorununu çözmeye yaradığı yazmaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı