Tüp Bebek

Tüp bebek ve sperm hareketsizliği

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerin hangisinde sorun olduğunu belirli testler yapılarak öğrenilir.  Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler de erkekler de belli başlı sorunlar bulunur. Bu sorunlar genellikle üreme hücresi sorunlarıdır. Özellikle sperm sayısı azlığı, sperm hareketsizliği yüzünden tedaviye başvurulur.

Sperm sayısı az, sperm hareketsizliği ve spermleri kalitesiz  olan erkeklerin maalesef ilaçla veya başka bir tıbbi gelişim ile sorunu çözülemez. Çünkü sperm sayısını veya hareketliliğini arttırıcı bir tedavi yöntemi yoktur. Ancak erkekler beslenmesine dikkat ederek, hayatlarından eğer kullanıyorlar ise sigara, yabancı madde, alkolü çıkararak spermlerinin kalitesinin düşmesine engel olabilir. Özellikle sağlıklı beslenme çok önemlidir.

Erkeklerde sperm hiç yok ise tüp bebek tedavisi uygulanamaz. Eğer sperm sayısı az ve genetik yapısında sorunlar var ise bunlara göre tedavi yapılabilir. En büyük sorun cinsel ilişki sonrası anne rahminde sperm ve yumurtanın birleşmemesidir. Buda spermin yeteri kadar hareketli olmamasına bağlıdır. Çünkü sperm rahimde ilerleyerek yumurta ulaşıp birleşme olduğunda gebelik meydana gelmektedir.

Sperm Analizi

Erkeklerin sperm durumunu öğrenmek için sperm analizi yapılmalıdır. Sperm analizi spermiyogram adı verilen bir test ile yapılmaktadır. Bu test sonucunda sperm sayısı, sperm hareketsizliği, sperm kalitesi ortaya çıkmaktadır.

Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde erkekten sperm alındıktan sonra aralarında en kaliteli ve hareketli olan spermler seçilip yumurta ile döllenmeye bırakılmalıdır. Aksi takdirde tedavinin pek bir önemi kalmayacaktır. Rastgele alınan spermler ile döllenme şansı çok azalacaktır. Bu gidim durumların önüne geçmek için merkezi, uzman ve ekibini dikkatli seçmeniz gerekmektedir.

Eğer erkeklere sperm hiç yok ise bu durumda eğer çiftler isterse sperm donaysonu tedavisi uygulanabilir. Sperm donasyonu başka bir erkeğin spermi ile çocuk sahibi olma yöntemidir. Sperm bankalarından alınan spermler ile anne adayından alınan yumurtalar döllenmeye bırakılır. Sperm bankasında bulunan spermlerin hepsi sağlıklı kişilerden alınmaktadır. Bu spermler kaliteli, hareketli kısacası gebelik oluşması için gerekli yapıdadır. Tabi ki bu yöntem Türkiye’de yasak olduğu için Kıbrıs’ta yasal olarak yapılmaktadır. Donasyon düşünen kişilerin bu noktaya dikkat edip güvenilir kişiler ile tedaviyi yaptırması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Erkeklerde Beslenme

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Erkekte Sperm Olmaması


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı