Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tüp bebek tedavisine başvurmak isteyen çiftlerden ilk muayene öncesi belli başlı testler ve tetkikler istenir(rahim filmi gibi). Bunlar hormon testleri, kan testleri, üreme hücrelerinin durumunun detaylı incelenmesi ve rahim filmi istenir. Bu testler çiftlerin sağlık durumunun hangi durumda olduğunu ve tedaviye uygun olup olmadıklarını gösterir.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi kadınlarda tüplerin, rahmin detaylı olarak ne durumda olduğunu gösteren bir filmdir. Bu film sayesinde tüplerde yapışma var mı, rahimde herhangi bir sorun var mı yok mu o gözlenir. Çünkü rahimde bulunan herhangi bir sorun tüp bebek başarı şansını düşürecektir bunun için rahim filmi gerekir. Sorun var ise belirlenip herhangi bir operasyon, ilaç tedavisi gerekli ise yapılıp çözülmelidir. Daha sonra tedaviye başlanılmalıdır.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ve Önemi

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Bu film kadınların korktukları bir işlemdir. Fakat son zamanlarda gelişen teknoloji ile artık ağrısız olarak birkaç dakika içerisinde çekilmektedir. Rahim filmi alttan çekilen bir filmdir. Bu yüzden kadınlardan tarafından ön yargı ile karşılanır. Ama ağrısı hafif olarak adet sancısına benzetilebilir. Gelişen teknoloji ile çıkan makineler sayesinde artık tıp dünyasında acı en aza indirilmiştir.

İlk muayenede istenilen bu film tedavide son derece önemli bir kaplamaktadır. Çünkü bu film ile anne rahminin genel yapısı, sorunları, gebeliğe uygun olup olmadığı belirlenmektedir. Rahim duvarı uygun kalınlıkta değil ise ilaç tedavisi ile embriyo transferi sürecine kadar istenilen ölçüye getirilmektedir.

Eğer daha önceden 5 seneyi aşmamak şartı ile bu filmi çektirdiyseniz tekrardan yenisini çektirmenize gerek yoktur. Eğer bu süre zarfı içerisinde rahim, yumurtalıklar ve tüplerden herhangi bir cerrahi operasyon geçirdiyseniz bu durumda yeni bir film çektirmeniz gerekmektedir.  Çoğu kişi ısrarlar bu filmi çektirmeden ilk muayeneye gitmek ister. Ama bu sizin için zararlıdır. Çünkü rahminizin durumunu görmeden tedaviye başlanılması size başarısız bir tüp bebek tedavi süreci yaşatacaktır. Uzmanlar tedaviye başlamadan önce mutlaka bu işlemin yapılması gerektiğini savunur. Tedavi de büyük bir önem taşıyan testler ve filmlerin eksiksiz olarak yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde zaman ve para kaybı yaşamanızın üstüne çocuk sahibi olamamanız kaçınılmaz bir sonuç olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı