Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Önemli Noktalar

Uzun süre boyunca doğal yollardan hamile kalmayı deneyen fakat başarısız olan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek tedavisinde bazı önemli noktalar vardır. Tüp bebek kısaca yumurta ve spermlerin dışarda birleştirilip döllenme meydana geldiğinde anne adayına transfer edilmesidir. Tüp bebek tedavisinde iki tür protokol vardır. Bu protokeller uzun protokol ve kısa protokoldür. Hangi protokolün uygulanacağı ise çifte göre değişmektedir.

Tedavi öncesi en önemli nokta doğru merkez ve uzman seçimidir. Kapsamlı bir araştırma yaptıktan sonra tedaviyi yaptıracağınız yeri seçmelisiniz. Tüp bebek tedavisini ticaret haline getiren kurumlarda para kaybetmemek için özellikle gideceğiniz uzmanın ismine ait şikayet var mı diye netten araştırmalısınız. Daha sonra uzmana gittiğinizde sizi neler bekliyor, sizden istenilen fiyata neler dahil, tedavi boyunca takibiniz yapılacak mı bu konuları baştan öğrenmelisiniz. Tedaviye gitmeden önce yaptırmanız gereken testler vardır. Bu testleri düzgün yaptırmak size nasıl bir tedavi yapılması gerektiği konusunda önemli bir yere sahiptir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Tedavinin ön aşaması olan anne adayına uygulanan iki haftalık ilaç tedavisi çok önemlidir. İlaç tedavisinde ilaçların düzgün kullanılması, saatinde kullanılması gereklidir. Yanlış ilaç tedavisi başarıyı düşürmektedir. Kullanılacak olan ilaçlara karşı anne adayının herhangi bir yan etkisi olup olmadığı saptanmalıdır.

Tedavide ki ciddi önem taşıyan noktalardan biri transfer aşamasıdır. Döllenen embriyoyu anne karnına transfer ederken gerekli prosedürler uygulanmalıdır. Dikkatsiz bir transfer direk olarak düşükle sonuçlanacaktır.  Transfer sırasında kullanılan tıbbi aletlerin steril ve sağlıklı olması anne adayının enfeksiyon kapmaması için önemli bir noktadır.

Tüp bebek tedavi sonucu gebe kalan anne adayının sağlığına bu dönemde dikkat etmesi gerekir. Hamilelik döneminde normal dönemden daha sağlıklı beslenmeli, zararlı maddelerden uzak durmalı, düşük tehlikesi yaratabilecek hareketlerden kaçınılmalıdır. Şeker, kolesterol gibi hastalıklar var ise ilaçlar zamanında ve dikkatli kullanılmalıdır. Hamilelik süresi boyunca meydana gelen herhangi bir sağlık sorunu dikkate alınıp uzman görüşüne başvurulmalıdır. Ayrıca kulaktan dolma ek ilaçlar kullanmak düşük tehlikesi yaratacaktır.

Sağlıklı bir çocuk kucağınıza almak istiyorsanız saydığımız tüp bebek tedavisinde önemli noktalar konusuna özen göstermelisiniz. Aksi halde hem sizde hem de bebekte ciddi sağlık sorunları meydana gelecektir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı