Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar
02.10.2019
24
A+
A-

Üremeye yardımcı olan tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar tedavi olacak kadının yaşı, yumurtalıklarında ki yumurta rezervi ve hormonlarının ne durumda olduğu ile alakalıdır. Yapılan testlerin sonucunda tedavide kullanacak ilaçların dozu ve kullanım şekli belirlenir. Her hasta için farklı uygulama yapılır. Bazı hastalarda âdetin 2. günü başlanırken bazılarında 21. günü başlanır. İlaç dozu oldukça önemlidir. Aşırı doz OHSS denilen aşırı uyarılmaya neden olur. Tedavi sırasında ilaçlar yumurtaları uyarmak ve toplanması için kullanılmaktadır.

Yumurta üretimi ve fizyoloji etkisi altına almak için kullanılan ilaçlar:

GnRH Analogları(lucrin ve decapepty): Bu tür ilaçlar yumurtaların erken çatlamasını engeller, normal fizyolojiyi baskılar. Hipotalamustan salınan hormonun yapay olanıdır.

Uyarıcı iğneler(menogon, puregon, merional, menopur, fostimon, gonal-f): Kadınlar adet döneminde normal şartlarda 1 adet yumurta üretir. Tüp bebek tedavisinde ise bir çok yumurtaya başarıya ulaşmak için ihtiyaç vardır. Fizyoloji ilaçlarla etki altına alınarak uyarıcı iğnelerle birçok yumurta üretilir.

Yumurtaları olgunlaştırma ve çatlatmak için kullanılan ilaçlar:

GnRH Antagonistleri (Cetrotide, Orgalutran): Yumurtaların erken dönemde çatlamasını engeller.

Yumurta çatlatıcı iğne – HCG ( Pregnyl, Ovitrelle): Tedavi süresince yumurtaların belli bir olgunluğa erişmesi gerekmektedir. Çapının 15 mm. bandından fazla olması gerekmektedir. Tedavi süresince 3 yumurta 17 mm. seviyesinin üzerine çıktığında ya da E2 düzeyi 500 pg/ml üzerine çıkarca HCG uygulanır. Bu iğnelerin amacı yumurta çatlatmak değildir iğneler vasıtası ile yumurtaların son olgunluk seviyesine ulaşmasını sağlamaktır.

Pregnyl: Bu ilaç tıbbı yardım alarak üreme sağlamak isteyen hastalarda yumurtlama ve yumurtayı kontrol altına almak için kullanılmaktadır.

Yumurtalıkların hassaslaştırılmasında kullanılan ilaçlar

Femara:  Yumurtalıkların hassaslaştırılması için bu ilaç kullanılır.

Rahim duvarının hazırlanmasında kullanılan ilaçlar


Progesteron (Crinone, Proluton: Yine tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi Progesteron yumurtalıklardan salınır. Rahim duvarını embriyoların tutunması için hazırlar. Tüp bebek tedavisinde kullanımı çok önemlidir dışarıdan takviye edilmesi gereklidir. Yumurta toplama işleminden sonra uygulanır. Gebelikle birlikte 10 hafta devam edilir.

 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.