Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar Ve Önemi

Çoğu çift uzun yıllar boyunca denemelerine rağmen doğal yollardan hamile kalamamaktadır.  Bu yüzden tüp bebek tedavisi gibi alternatif tedavi yöntemlerine başvurmaktadır. Tüp bebek tedavisi zorlu bir süreçtir. Özellikle anne adayı için ilaç tedavisi süresi sabır gerektiren iki haftalık bir dönemdir. Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlk olarak tüp bebek tedavisi için muayeneye gittiğinizde sizden belli başlı testler istenilir. Bu testler sağlık durumlarınız hakkında bilgi sahibi olmak sorunu bulup ona göre bir ilaç tedavisi yapmak için istenilir.  Tüm çiftelere uygulanan genel bir ilaç tedavisi prosedürü vardır. Ek sağlık sorunları için kişiden kişiye diğer ilaçlar değişmektedir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinden Önce Rahim Filmi Gerekli Mi?

Hamile kalmak isteyen anne adayının adet görmesi beklenir. Adetin 2 veya 3.günü uzmanına haber vermesi gerekir. Adet gerçekleştikten sonra ilaç tedavisi başlar. Eğer anne adayında adet düzensizliği var ise doğum kontrol hapı verilerek adet döngüsü düzene konulduktan sonra diğer ilaç tedavisi başlamalıdır.

Anne adayına verilen ilaçlar homon düzeltici, yumurtaların daha fazla olgunlaşmasını ve rahim kalınlığını arttırıcı ilaçlardır. Ayrıca balık yağı, folikasit gibi vitaminler de ek olarak verilebilmektedir. Kan pıhtılaşmasını engellemek için coraspirin verilmektedir. Coraspirin vücuda pek yan etkisi olmayan kan pıhtılaşmasını kontrol altında tutan bir ilaçtır.

Tüp bebek tedavisi ile hamile kalmak isteyen annelerin tedavide kullanılan ilaçların önemine dikkat etmesi gerekmektedir. Yumurtaların olgunlaşması için göbekten yapılan bir iğne verilmektedir. Bu iğne ilk gün hangi saatte vurulmuş ise kullanım zamanı bitene kadar her gün aynı saatte vurulmalıdır. Bir gün bile iğnenin saatini kaçırmanız tedavinin başarı oranını düşürmektedir. Bu ilaçları kullanırken ayrıca kendi kafanıza göre herhangi bir ilaç kullanmamanız gerekir.  Çünkü ilaç etkileşimleri yan etkiler gibi durumlar yüzünden kötü durumlar ortaya çıkabilir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisinde kullanılan ilaçlar saklanma koşullarına göre muhafaza edilmesi de çok önemli bir konudur. Uzmanınızın tavsiye ettiği sıcaklık ve ortam koşullarında ilaçlarınızı muhafaza etmelisiniz. Aksi takdirde ilaçlarda bozulma meydana gelecektir. Bozuk ilaç kullanımı yüzünden hem sağlığınız tehlikeye girecektir hem de ilaç tedavisi süreci başarısız olacaktır. İlaç tedavisi süresi boyunca size verilen ilaç kullanım talimatlarını harfiyen yerine getirmelisiniz. Ciddi bir yan etki gördüğünüzde ise bu durumu hemen uzmanınıza belirtmelisiniz.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı