Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Tüp bebek tedavisinde kadının tedavisi en önemli aşamadır. Zaten genellikle bu tedavilerde kadınlara çoğunlukla tedavi uygulanmaktadır. Tedaviye başvuran çiftlerin ilk olarak sorunu belirlenir.  Daha sonra anne adayına uygun bir ilaç tedavisine başlanır.

Kadında Bulunan Sağlık Sorunları

Kadınlarda üreme hücresi olan yumurtalıkların hamile kalmakta rolü büyüktür. Bir kadının yumurta rezervi kötü, yumurta sayısı az, yumurta kalitesi düşük , rahim problemi var, yumurtalıklarında kistler var ve rahim sorunları var ise doğal yollardan hamile kalma olasılığı düşmektedir.  Bu durumları ortadan kaldırmak için ilaç tedavisi veya cerrahi tedaviler uygulanabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Erkekte Sperm Olmaması

İlaç Tedavisi

Kadınlarda hormonların üreme hücreleri üzerine etkisi büyüktür. Tüp bebek tedavisine başlanıldıktan sonra anne adayına belirli hormon ilaçları, vitaminler verilir. Kısa protokol tedavisi uygulanıyor ise ilaç tedavisi yaklaşık olarak 13-15 gün sürmektedir.  Bu ilaçlar yumurtalıkların olgunlaşmasına neden olacaktır. Yumurtalar istenilen boyuta geldiğinde ise çatlatma iğnesi ile çatlatılıp toplanacaktır. İlaç tedavisi süresi boyunca ilaçların her gün saatinde alınması ve doğru kullanılması gerekmektedir. İlaçlar saklanılması gereken koşullarda saklanılmalıdır. Bu hususlar başarıyı etkilemektedir.

İlaç tedavisi sona erdikten sonra son gün anne adayının karnına çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğne göbekten yapılmaktadır. Olgunlaşan yumurtaları toplamak için yapılan çatlatma iğnesi ağrısızdır. Çatlatma işleminde sonra toplama işlemine geçilir. Toplama işlemi rahimden yapılır ve ağrısızdır. Daha sonra toplanan yumurta hücreleri özel bir kap içerisinde bulunan özel bir sıvıda sperm ile birleşmeye bırakılır. Üreme hücreleri embriyoyu 3-5 gün içerisinde oluşturur. Embriyo 3 yada 5 .günü anne adayının rahmine transfer edilir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Embriyonun rahimde tutulması için anne adayının rahim kalınlığının uygun olması gerekir. Transferden önce rahim kalınlığı düşük kadınlarda bu sorun için de ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Çünkü rahim duvarı kalın olmaz ise embriyo rahme tutunamaz ve düşük meydana gelir. Tüp bebek tedavisinde kadının tedavisi yapılırken hem transfer öncesi hem de transfer sonrası anne takip altında olmalıdır. Beslenmesine, düzenli ilaçlarını kullanmasına özen göstermelidir. Eğer yalnız bir işlem, iğne veya ilaç yenilir ise tüp bebek tedavisi başarısızlık ile sonuçlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Annelerinin Psikoloji Durumu

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı