Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi

PGT olarak adlandırılan bu yöntem yasal düzenlemeler getirilerek cinsiyet seçimine sınır koymuştur. Fakat ailelerin doğacak olan tüp bebek çocuğun cinsiyet belirlemesinin yanında sağlıklı olması, kromozomlarında bozukluk olmadığından emin olmak için bu işlemi yaptırabilmektedirler. Birinci derece akraba evliliklerinde kromozom bozukluğu olan bireylerin doğma olasılığı yüksek olduğundan veya aile bireylerinde kromozomsal bozukluk varsa bu işlemi tercih edebilirler.

PGT yönteminde (Cinsiyet belirleme-Kromozom analizi) anne adayını tüp bebek tedavi süreci başlatılır. Yumurtalar 10 günlük süreçte olgunlaştırılır. Son ilaç dozundan 36 saat geçtikten sonra genel anestezi altında 15-20 dakikalık ağrısız işlemle yumurtalar toplanır. Olgun, kaliteli yumurtalar seçilerek babadan alınan spermlerle özel ortamda yumurtaların içine verilerek döllenme gerçekleştirilir. Buraya kadar normal tüp bebek tedavisidir. PGT yöntemi buradan sonra devreye girer.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Embriyolardan alınan hücrelerin genetik incelemesi yapılır. Kromozom sayıları, cinsiyetleri belirlenir. Türkiye’de soyadın devamı mantığıyla erkek cinsiyeti seçimde ön plandayken Avrupa Ülkelerinde bu kız cinsiyeti ağır basmaktadır. Genel olarak %100’e yakın başarı oranı vardır. Tıp literatüründe %99 oran daha kesin bilgidir. İstenilen cinsiyetli embriyolar anne adayına transferi gerçekleştirilir. Daha sonraki süreçte anne adayından belirli aralıklarla kan testinde Beta HCG hormonuna bakılarak gebeliğin tutup tutmadığı kontrol edilir.

PGT yöntemi ile embriyoda down sendromu, turner sendromu, trizomi (kromozom sayılarının 2n=46’dan fazla olması), monozomi (kromozom sayılarının 2n=46’dan az olması) gibi genetik hastalıklar var ise teşhis edilebilmektedir. Kromozom bozukluğu olan embriyolar sağlam embriyolardan ayrılırlar. PGT yöntemi kromozom bozukluğu ve cinsiyet ayrımı yapılmasında kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ile cinsiyet seçiminden çok dünyaya sağlıklı bireyler getirmek aslında daha çok önem arz etmektedir.

PGT, Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede yasal değildir. Yani cinsiyet seçimi tüp bebek tedavisinde yasal değildir. Ancak ABD gibi ülkelerde yasal olmasına karşın maliyeti çoktur. Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde maliyeti daha az, profesyonel ve tecrübeli ekiple yapılabilmektedir. Bu yöntemi kullanmak isteyen aileler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki tüp bebek merkezlerini tercih etmektedirler.

İlginizi Çekebilir:  Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

PGT işlemi 5 aşamadan oluşmaktadır. Bunlar;

  • Birinci aşamada anne ve baba adayının eşey hücrelerini olumsuz etkileyecek beslenme ve yaşam tarzından kaçınmasıdır.
  • İkinci aşama annenin fiziki ve kan muayenelerinin yapılması, annenin yumurtalarının tıbbi tedaviyle olgunlaşması sağlanır. Yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir.
  • Üçüncü aşamada toplanan yumurtaların özel yöntemle babanın sperm hücrelerinin birleştirilmesidir.
  • Dördüncü aşama döllenme işleminin 3cü gününde 8 hücreli olan embriyodan biyopsi alınarak kromozom anomalileri açısından incelenir. İstenilen cinsiyette sağlıklı embriyolar diğerlerinden ayrılır.
  • Beşinci ve son aşamada ise döllenmenin 5inci günü, istenen cinsiyet ve sağlıklı embriyolar anne adayının rahmine ultrason yardımıyla yerleştirilir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüm bu işlemler başarıyla yapıldıktan sonra 1 hafta Kıbrıs’ta kalmanız yeterli olacaktır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı