Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Nedir?

Tüp bebek tedavisi, her çocuğu olmayan çifte uygulanabilecek bir üremeye yardımcı programı olmamaktadır. Ayrıca belli şartların uygun olması halinde normal yollardan bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olmalarına destek olan üremeye yardımcı bir programdır.

İlk kez tüp bebek uygulaması ile 1978 yılında İngiltere’de yaşayan bir çifte uygulanmıştır. Doğal yollardan bebek sahibi olma olasılıkları çok düşük olan bu çiftin bebek sahibi olması sağlanabilmiştir. Ülkemizde ise bu yöntem ile 1989 yılında ilk sağlıklı bebek dünyaya gelmiştir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavi Süreci

Günümüzde pek çok çift tüp bebek yönteminin uygulanması ile sağlıklı çocuk sahibi olmaya devam etmektedir. Tüp bebek kimlere uygulanır sorusunun cevabı, uzman hekimler tarafından hem kadının hem de erkeğin üreme fonksiyonları incelendikten ve takip edildikten sonra verilebilmektedir.

Tüp Bebek Tedavisinin Uygulanma Şekli

Tüp bebek tedavisindeki asıl amaç, doğal yollardan gebe kalma olasılığı düşük olan kadınların üremeye yardımcı uygulamalarla gebe kalmalarını sağlamaktır. Tüp bebek tedavisinin gerçekleşebilmesi için kadının vücudunda sağlıklı yumurta oluşumu devam ediyor olmalı ve erkeğin yeterli sayıda spermi olmalıdır.

Kadının vücudunda yumurtanın döllenmesi sırasında normal fonksiyonlarda aksama var ise tüp bebek yöntemi ile yumurta kadının vücudundan toplanır, laboratuar ortamında erkeğin spermi ile karşılaştırılır. Burada birkaç gün embriyo oluşumu takip edilir. Embriyonun rahimde tutunacağı alana döllenmiş yumurta tekrar bırakılır ve gebeliğin oluşumu ve devamlılığı takip edilir.

Göz atabilirsiniz: Embriyo Donasyonu Nedir?

Tüp bebek uygulama aşamaları 10-15 günlük bir süreç içerisinde tamamlanmaktadır. Gebelik oluştuktan sonraki süreç normal yolla gerçekleşen hamilelikle aynı aşamaları içermektedir. Tüp bebek nasıl yapılır aşamaları nelerdir soruları bugün bile konuya hakim olmayan pek çok kişi tarafından hala merak edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Çiftler Neler Yapmalıdır?

Hem kadın hem de erkeğin öncelikle aşırı çay-kahve tüketimi, alkol, sigara gibi vücut hücreleriyle birlikte sperm ve yumurta kalitesini olumsuz etkileyecek zararlılardan uzak durması gerekmektedir. Özellikle kadının sakin, huzurlu ve stresten uzak bir hayatı benimsemelidir.

Çiftler kesinlikle umutsuzluğa kapılmadan doktorlarının önerdikleri ilaçları ve tavsiyeleri düzenli olarak uygulamalıdırlar. Her ay düzenli yumurta oluşumunun var olduğu durumlarda çiftlerin bebek sahibi olma olasılıkları %20 civarındayken, tüp bebek yönteminin üremeye yardımcı programına dahil olan çiftlerde bebek sahibi olma olasılığı %40 oranına çıkmaktadır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Tüp bebek yöntemi ile kesin bebek sahibi olunamayacağının bilinmesi ile birlikte, çiftlerin bu yöntemin yardımıyla bebek sahibi olma olasılıkları oldukça yükselmektedir. Bunun bilincinde olunarak, tüp bebek tedavisi konusunda daha başarılı olması sağlanabilir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı