Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp bebek tedavisinde başarılı olabilmesi için belli başlı nedenler vardır. Bunlardan en önemlisi tüp bebek tedavisi yaptıracağınız merkezin belirlenmesidir. Tüp bebek tedavisi sektörü günümüzde bir ticaret gibi yapılmaktadır. Bu yüzden sağlık koşulları hiçe sayılarak sadece para amaçlı yapılmaktadır. Çiftlerin tedaviye başlamadan önce kapsamlı bir araştırma yapıp tedavi için gerekli uzman ve kurumu seçmelidir. Bu sayede tüp bebek tedavisi neden başarısız olur sorusu kafanızı kurcalamayacaktır.

Tüp bebek tedavisinde başarısızlığın bir diğer nedeni de çiftlerin sağlık koşullarıdır. Özellikle anne adayının yumurtalık rezervi tedavi başarısını doğrudan etkilemektedir. Anne adayında düşük yumurtalık rezervi olması demek tedavinin başarı şansının oldukça düşük olacağını gösterir. Ama bazı durumlarda düşük yumurtalık rezervine rağmen gebelik gerçekleşebilir. Bu durum kişiden kişiye değişmektedir. Baba adayının ise sperm sayısı, kalitesi ve hareketliliği önemlidir. Bunlarda olan bir olumsuzluk tedavinin başarı şansını da düşürecektir.

Tedavi Devam Ederken Başarıyı Etkileyen Faktörler

Bebek sahibi olmak isteyen ve tüp bebek tedavisine başlayan çiftlerde ilk evre ilaç evresidir.  Anne adayı yaklaşık iki hafta sürecek olan bir ilaç tedavisi görecektir. Tüp bebek tedavisi başarısız olmaması için bu tedavi oldukça önemlidir. Bu ilaç tedavisi yumurtalıkları olgunlaştırıp kaliteli yumurta elde etmek için, hormon düzenini sağlamak için ve rahmi hamileliğe hazırlamak için yapılır. İlaç tedavisinin başarıya etkisi çok fazladır. Bu süreç boyunca her ilaç verilen talimatta kullanılmalıdır. İlaçların saklanma koşulları doğru yapılmalıdır. İlaçların her gün belirtilen saatlerde alınması, göbekten yapılan iğnenin doğru yapılması önemlidir. Çoğu kişi kendisine verilen talimatta ilaç kullanımı yapmadığı için tedavinin başarı şansını düşürmektedir.

 

İlaç tedavisinde son aşama olan çatlatma iğnesi doğru yapılmalıdır.  Olgunlaşan yumurtaların toplanması için çatlatma iğnesi yapılır. Bu iğneyi uzmanınız yada hasta takibinizi yapan kişiyle yapmanız daha doğru olacaktır. İğnenin yalnız yapılması döllenme için gereken yumurtaları doğrudan etkileyeceği için başarı şansını da bir hayli düşürecektir.

Son olarak embriyo rahme transfer edildikten sonra anne adayının düşük olmaması için dikkatli davranması gerekir. Çünkü embriyo rahimde tutunmak için sürekli hareket eder. Ani ve dikkatsizce hareketler gebeliğin oluşmasını engelleyebilir.  Tedavi süresi boyunca size verilen talimatlara uymalısınız. Aksi takdirde başarısız bir tedavi ile sonuçlanabilir.  Tüp bebek tedavisi sabır gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden manevi olarak hazır olmalısınız.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı