Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır?

Günümüzde çoğu çift doğal yollar ile çocuk sahibi olamamaktadır. Anne ve baba adayları ne kadar denese de doğal yollar ile çocuk sahibi olamadığında bir uzmana görünmelidir. Çünkü sebebin kaynağı tespit edilip ona göre bir tedavi yöntemi seçilmelidir.  Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftler aşılama, tüp bebek, donasyon veya taşıyıcı anne yolu ile çocuk sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisinin normal yoldan hamile kalmaktan farkı üreme hücrelerinin dışarda birleştirilip daha sonra anne rahmine transfer edilmesidir. Çoğu çift her ne kadar sağlıklı üreme hücrelerine sahip olsa da anne rahminde sperm ve yumurta birleşmediği için hamilelik meydana gelmemektedir. Bu nedenle bu tedavi herkese yapılamayacağı için tüp bebek tedavisi kimlere yapılır sorusu oldukça aranan bir cevap olmuştur.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır?

Tüp bebek tedavisi menopoza girmiş bayanlar, yaşı büyük bayanlar, yumurta rezervi az olan bayanlar, rahim sorunu olan bayanlar, sperminde hareketsizlik görülen erkeklere, herhangi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlere uygulanabilmektedir. Özellikle bayanların yumurta rezervi bebek sahibi olmak için önemli bir etkendir. Yaşınız genç olsa da yumurta rezerveniz sağlıklı değilse doğal yollardan çocuk sahibi olamayabilirsiniz.

Tedavide belli başlı ilaçlar kullanıldığı için anne adayının kullanılan bu ilaçlara karşı herhangi bir duyarlılığının olup olmadığı tespit edilmelidir. Sağlık açısında bu ilaçları kaldıramayacak anne adaylarına tedavi uygulanmamalıdır. Kullanılan hormon ilaçları hem ruhsal hem de beden olarak anne adayına etki etmektedir.

Bayanlardan yumurta sayısı yaş ilerledikçe azalmaktadır. Bu yüzden menopoz dönemi başlamaktadır. Bazı bayanlarda menopoz başlamış olsa bile yumurtalar işlevini tamamen kaybetmemiş ise tüp bebek tedavisi uygulanabilir.  Tüp bebek tedavisinde anne adayına verilen hormon ilaçları sayesinde yumurtaların olgunlaşıp çatlatılması amaçlanır.

İlginizi Çekebilir:  Kısırlık Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Tedaviye başlama kararı alan çiftlerin hem maddi hem de manevi olarak kendilerini tamamen hazır hissetmeleri gerekmektedir. Bu tedavi özellikle ruhsal açıdan kendini hazır eden kişilere uygulanmaktadır. Çünkü tedavide başarısız olma durumu da vardır.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp bebek tedavisine başvuracak kişilerin iyi bir araştırma yapması gerekmektedir. Çünkü bu tedavi çoğu kuruluş tarafından ticaret gibi yapılmaktadır. Tedaviye iyi bir araştırma yapmış ve doğru uzmanı seçmiş kişiler başvurmalıdır. Bu yüzden tüp bebek tedavisi kimlere yapılır konusuna değindik.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı