Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavisi Günah Mı?

Tüp bebek tedavisi eşlerden alınan üreme hücreleri ile yapılan bir yöntemdir. Fakat anne-baba adaylarından birinde veya her ikisinin üreme hücrelerinde sorun olması, gebeliğin bu tür nedenle oluşmaması durumda yumurta ve sperm bağışı kabul etmektedirler. Bu durum Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından yasaklanmıştır. Daha çok Kıbrıs, Yunanistan, İsrail, ABD, Belçika ve İngiltere gibi ülkelerde gerçekleştiriliyor. İşte bu noktada tüp bebek tedavisi günah mı? Sorusu akıllara geliyor.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Cinsiyet Seçimi

Tüp Bebek Günah mı?

Başka kadın ve erkeğin üreme hücreleri ile tüp bebek tedavisini Diyanet İşleri Başkanlığı zina unsuru olarak görmekte ve caiz olmadığını söylemektedir. Her ne kadar cinsel birleşme olmadan, bağışçıları hiç görmeden ve tanımadan bu yöntemler uygulansa da diyanet işleri ‘’caiz değil’’ demiştir. Yanı diyanetin dediklerine göre bağış yolu ile yapılan tüp bebek günah sonucuna varılmıştır.

Başarısız tüp bebek tedavileri sonucunda yaklaşık 2 bin aile yurt dışında tüp bebek tedavisi yaptırdığı tahmin ediliyor. Diğer ülkelere bakışla KKTC tüp bebek tedavi yöntemleri konusunda kendisini geliştirmiş, uyguladığı testlerle de başarı şansını yükseltmiştir. Yumurta bağışında bulunan kadınların daha önce doğum yapmış olması yumurta donasyon yöntemiyle gerçekleştirilmiş tüp bebek tedavisinde başarı oranını %75-80 oranında etkilediği gözlemlenmiştir. Doğum yapmamış kadınlardan alınan yumurtalarda ise bu oran %30-35’e düşmüştür.

Yumurta, sperm ve embriyo donasyonunda (bağışında) vericiler ile alıcılar arasında bir bağ bulunmamaktadır. Zaten donasyon sahipleri ile ailelerin birbirlerini tanımaları etik değildir. Bu sebepten ötürü kayıtlar gizli tutulmakta, kimseye verilmemektedir.

KKTC’de uygulanan tüp bebek yöntemleri diğer ülkelere göre maliyeti daha düşüktür. Konaklama paketleri de bulunan merkezler birden çok seçenekle bütçenize göre konaklama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bazı merkezlerde misafirhaneler de mevcuttur. Belli bir ücret karşılığında bu misafirhanelerden de yararlanabilirsiniz.

Doğum yapmış ve bu duyguyu her kadının yaşamasını isteyen anneler Kıbrıs tüp bebek merkezlerinde yumurta bağışında bulunabiliyor. Bazıları yumurtalarının kullanıldığı anne adaylarını görmek isteseler de buna etik açıdan izin verilmiyor.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Annelik duygusunu yaşamak isteyen ve başarısız tüp bebek tedavileri geçirmiş kadınlar diyanet işlerinin caiz değildir söylemi üzerine her yıl Türkiye’den Kıbrıs’a bu yöntemleri kullanmak üzere başvuruyorlar. Diğer ülkelere oranla Kıbrıs’ta maliyeti düşük olan tüp bebek tedavisi 4.500-6.000 Euro arasında bir fiyatı gözden çıkartmaları gerekiyor.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı