Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek yöntemi ve tedavi süreci, doğal yollarla daha sonrasında ilaç tedavisi görmüş kadınların gebe kalmaları için uygulanan yöntemdir. Tüp bebek yönteminin 1978 yılında bir doktorun uygulaması ile başlamış ve hatta bu yöntem kendisine 2010 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırmıştır. Yöntemin güvenilirliği, yüksek başarı oranı ve kolay ulaşılabilir olması yaygınlaşmasını sağlamıştır. Devletin yeni düzenlemelerle bazı kriterlere uygunluğu göz önüne alınarak ailelere bu konuda desteği mevcuttur.

Genel tanım olarak infertilite teşhisi konulmuş bireylerde tüp bebek yöntemi denenebilmektedir. İnfertilitenin anlamı dilimizde kısırlık olarak geçmektedir. Erkek sperm sayılarındaki azlık, kadın tüplerindeki işlev bozuklukları nedeniyle yaş ve yumurta sorunu olmayan bireylerde gebe kalması yüksek ihtimaldir. Ayrıca tüp bebek tedavi süreci içerisinde embriyolar (yumurta ve spermin birleştiği, bebeğin ilk evresi) dondurulup daha sonra kullanılabilmekte ve ayrıca çoğu kez düşükle sonuçlanmış gebeliklerdeki patoloji sonucunda, kromozom bozukluğu (bebek yapı bozukluğu) teşhisi konuşmuş ise bu ailelere kromozom testi yapılarak sağlıklı embriyoların geliştirilmesi sağlanmıştır.

Tüp Bebek Tedavi Başarısını Neler Etkiler?

Tüp bebekteki başarı oranını kadının yaşı, yumurtasının kalitesi etkilemektedir. Normal yollarla gebeliği engelleyen erkeğin spermleri olsa da kadın tedavideki başarı oranını daha fazla etkilemektedir. Tedavi sürecinden sonra oluşturulan embriyonun kalitesi de göz ardı edilmemelidir. Kromozom taraması yapılarak oluşturulan embriyolarda başarı şansı daha yüksek ve daha sağlıklı doğumlar gerçekleştirilmiştir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp Bebek Tedavisi Sıkıntılı Bir Süreç. Peki Neler Yapalım?

Aile kurulduktan sonra gebe kalamamak veya başarısız gebelikler geçirmek sadece kadının değil erkeğinde sorunu haline gelmektedir. Bu sorunu da her sorunun beraber üstesinden geldiğiniz gibi gelmelisiniz. Tedavisiye başlarken kadın ve erkek arasında paylaşım olmalı. Erkekler sosyal çevrelerinde bu konuyu açamazlar ve yalnızlık hissi yaşanmasına sebep olur. Eşler kendi aralarında sorunu paylaşıp destek olurlarsa ancak o zaman beraber üstesinden gelebilirler.

İlginizi Çekebilir:  Kıbrıs’taki Tüp Bebek Merkezleri

Tedavi süreci uzayabilir ve uzadıkça can sıkıcı olabilir. Uzman desteği almaktan çekinilmemelidir. Uzman eşliğinde tedaviye devam etmek daha sağlıklı olabilir.

Tüp bebek tedavi süreci devam ederken başarı oranı yüksektir fakat %100 sonuç verir denilemez. Bu yüzden eşler kendilerini ve birbirlerini suçlamamalı. Tüp bebek yöntemi sağlığınız el verdikçe ve doktorunuzun uygun görmesi halinde birden fazla denenebilir bir yöntemdir. Pes etmemek, diri durmak ve umudu kaybetmemek bu süreçte çok önemlidir. Eşlerin birbirine desteği ile dünya üzerindeki yöntemi deneyen ailelerin başarılı sonuçlar elde ettiği görülmüştür.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı