Tüp Bebek

Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Doğal yollar ile çocuk sahibi olamayan çiftlerin başvurduğu bir yöntem olan tüp bebek tedavisi belli aşamalardan oluşmaktadır. Tüp bebek tedavi aşamaları 3 ana gruba ayrılabilir. Her bir aşama kendi içerisinde dikkat edilmesi gereken noktalara sahiptir. Her aşamanın dikkatli ve prosedüre uygun gelişmesi başarı şansını arttırıcı büyük bir etkendir.

Tüp Bebek Tedavisine Karar Verme Aşaması

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin ilk olarak sorunun neyden kaynaklandığını tespit etmesi gerekir. Bunun için bir uzmana başvurulmalıdır. Bu sorunları belirlemek için belli başlı testler yapılmaktadır. En önemlisi de çiftlerin bu tedaviye hem maddi hem de manevi açıdan hazır olma durumlarıdır. Tüp bebek tedavi aşamaları zorlu bir süreçten oluşmaktadır. Her çiftin kendini psikolojik olarak hazırlayıp tedaviye kesin başlama kararı alması gerekmektedir.

İlk Muayene Ve Test Aşaması

Tüp bebek tedavisinde ilk muayeneye gitmeden önce yanınızda götürmeniz gereken testler vardır. Bu testler üreme hücrelerinin durumunu, çiftlerin genel sağlık durumlarını görüp ona göre tedaviye uygun olup olmadığını değerlendirmek için istenir. Anne ve baba adayından genel kan testi, hormon testi ve üreme hücreleri testleri istenir. Erkeklerin sperm sayısı ve kalitesini öğrenmek için spermiogram testi istenir. Kadınlardan ise yumurta sayısını gösteren AMH testi ve rahim durumunu gösteren HSG istenmektedir. Tedavinin en önemli aşamalarından olan test ve ilk muayene aşaması sağlık durumunuza göre ne kadar başarı şansını olduğunu gösterir. İlk muayenede aklınıza takılan tüm soruları sorup uzmanınızdan emin olduktan sonra tedaviye başlama kararı almalısınız.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisi Kimlere Yapılır?

Tedavi Aşaması

Tedaviye karar veren çiftler için yaklaşık 1 ay sürecek bir aşama başlayacaktır. Tüp bebek tedavi aşamalarında en önemli dönem bu aşamadır. İlk olarak anne adayına ilaç tedavisi yapılır. Yapılan bu ilaç tedavisi anne adayının yumurtalıklarının istenilen olgunluğa ve kaliteye gelmesini sağlamaktır. İlaç tedavisi aşaması 2 hafta sürecektir. 2 hafta sonra ise anne adayında yumurtalar olgunlaşmış ise yumurta çatlatma iğnesi yapılacaktır. Daha sonra çatlatılan bu yumurtalar toplanacaktır. Toplanan yumurtalar baba adayından alınan spermler ile özel bir sıvı ile dolu kap içerisinde döllenmeye bırakılır Döllenme gerçekleşir ve embriyo oluşur ise anne adayına transfer yapılır. İki hafta sonra kan testi yapılarak gebelik olup olmadığı öğrenilir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı