Tüp Bebek nedir?

Tüp Bebek nedir?
02.10.2019
30
A+
A-

Günümüzde birçok kişinin başvurduğu yöntemlerden olan Tüp Bebek nedir sorusu hakkında aklınıza takılan soruların cevaplarını buradan sizlere açıklamak istiyoruz. Özellikle son zamanlarda gelişme gösteren sağlık sektöründe çocuk sahibi olmak isteyen ebeveynlerin başvurduğu bu yöntem hakkında merak edilen soruları araştırdık.

Tüp Bebek Nedir?

Vücut dışında döllenme anlamına gelen bu yöntemde kadının yumurtalarına erkeğin sperminin laboratuar ortamında enjekte edilmesidir. Bu işlemin genellikle doğal yoldan hamilelik sağlayamayan kişiler üzerinden hayata geçirildiğini ve bu sayede çocuk sahibi olabileceklerini belirtmek istiyorum.

İlk olarak bu yöntem tüpleri kapalı olan kadınlarda kullanılan bir yöntem olurken daha sonrasında ise özellikle sperm sayısı düşük olan erkeklerde de tercih edilmeye başlanmıştır.

Tüp Bebek Tedavisi süreci

Tüp bebek tedavisi alacak olan anne adaylarının genellikle âdetinin 2. Gününden itibaren bu tedavi yöntemine başlamak en uygun görülen zaman dilimi olarak uzmanlar tarafından açıklanmaktadır. Çünkü adet dönemi içerisinde 2. Günden sonra kadının yumurtalıklarının uyarılmasının son derece kolay olması bu yöntemde en çok tercih edilen zaman dilimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

  1. günden sonra elde edilen yumurtaların erkeğin spermi ile birlikte laboratuar ortamında steril bir şekilde ve özel mikro enjeksiyon yöntemleri ile yumurtalara enjekte edilmesinden sonra tedavi süreci başlamaktadır.

Enjekte edilen bu embriyolar özel ortamlarda 3 ile 5 gün arasında saklandıktan sonra kadının vücuduna yani annenin rahmine transfer edilerek tedavi süreci başlamaktadır.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.