Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?
02.10.2019
374
A+
A-

Tüp bebek yöntemi, doğal yollarla daha sonrasında ilaç tedavisi görmüş kadınların gebe kalmaları için uygulanan yöntemdir. Tüp bebek yönteminin 1978 yılında bir doktorun uygulaması ile başlamış ve hatta bu yöntem kendisine 2010 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazandırmıştır. Yöntemin güvenilirliği, yüksek başarı oranı ve kolay ulaşılabilir olması yaygınlaşmasını sağlamıştır. Devletin yeni düzenlemelerle bazı kriterlere uygunluğu göz önüne alınarak ailelere bu konuda desteği mevcuttur.

Genel tanım olarak infertilite teşhisi konulmuş bireylerde tüp bebek yöntemi denenebilmektedir. İnfertilitenin anlamı dilimizde kısırlık olarak geçmektedir. Erkek sperm sayılarındaki azlık, kadın tüplerindeki işlev bozuklukları nedeniyle yaş ve yumurta sorunu olmayan bireylerde gebe kalması yüksek ihtimaldir. Ayrıca bu yöntemde embriyolar (yumurta ve spermin birleştiği, bebeğin ilk evresi) dondurulup daha sonra kullanılabilmekte ve ayrıca çoğu kez düşükle sonuçlanmış gebeliklerdeki patoloji sonucunda, kromozom bozukluğu (bebek yapı bozukluğu) teşhisi konuşmuş ise bu ailelere kromozom testi yapılarak sağlıklı embriyoların geliştirilmesi sağlanmıştır.

Tüp Bebek Tedavi Başarısını Neler Etkiler?

Tüp bebekteki başarı oranını kadının yaşı, yumurtasının kalitesi etkilemektedir. Normal yollarla gebeliği engelleyen erkeğin spermleri olsa da kadın tedavideki başarı oranını daha fazla etkilemektedir. Tedavi sürecinden sonra oluşturulan embriyonun kalitesi de göz ardı edilmemelidir. Kromozom taraması yapılarak oluşturulan embriyolarda başarı şansı daha yüksek ve daha sağlıklı doğumlar gerçekleştirilmiştir.

Tüp Bebek Tedavisi Sıkıntılı Bir Süreç. Peki Neler Yapalım?

Aile kurulduktan sonra gebe kalamamak veya başarısız gebelikler geçirmek sadece kadının değil erkeğinde sorunu haline gelmektedir. Bu sorunu da her sorunun beraber üstesinden geldiğiniz gibi gelmelisiniz. Tedaviye başlarken kadın ve erkek arasında paylaşım olmalı. Erkekler sosyal çevrelerinde bu konuyu açamazlar ve yalnızlık hissi yaşanmasına sebep olur. Eşler kendi aralarında sorunu paylaşıp destek olurlarsa ancak o zaman beraber üstesinden gelebilirler.

Tüp bebek tedavi süreci uzayabilir ve uzadıkça can sıkıcı olabilir. Uzman desteği almaktan çekinilmemelidir. Uzman eşliğinde tedaviye devam etmek daha sağlıklı olabilir.

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yüksektir fakat %100 sonuç verir denilemez. Bu yüzden eşler kendilerini ve birbirlerini suçlamamalı. Bu yöntem sağlığınız el verdikçe ve doktorunuzun uygun görmesi halinde birden fazla denenebilir bir yöntemdir. Pes etmemek, diri durmak ve umudu kaybebetmemek bu süreçte çok önemlidir. Eşlerin birbirine desteği ile dünya üzerindeki yöntemi deneyen ailelerin başarılı sonuçlar elde ettiği görülmüştür.

 

 


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.