Tüp Bebek

Tüp Bebek Kimlere Uygulanmaz?

Tüp bebek tedavisi, üremeye yardımcı yöntemler arasında uygulanan bir yöntem olmakla birlikte herkese ve her koşulda uygulanması mümkün olmayan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanmaz?  sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle eşlerden kadının sağlıklı, kaliteli ve belli bir sayıda yumurta üretimin olması gerekmektedir.

Tüp bebek tedavisine başvuran ya da yönlendirilen çiftlerden erkekte sperm varlığı ve kalitesi de tüp bebek uygulamasının yapılıp yapılamayacağının bir diğer kriteridir. Erkekte sperm yok ise kesinlikle o çiftin tüp bebek de dahil olmak üzere benzer üremeye yardımcı programlarla bebek sahibi olması söz konusu değildir.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Tüp Bebek Tedavisinde Yumurta Dondurma

Benzer şekilde kadının üreme fonksiyonları normal değilse, sağlıklı ve kaliteli yumurta oluşumu yoksa, üreme organlarında eksiklik ya da sorun varsa, çeşitli nedenlerden rahim alınmışsa, kadın menopoz sürecine girmişse, çiftin üremeye yardımcı programlara dahil edilerek bebek sahibi olma durumu mümkün değildir.

Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Karar Verilir?

Tüp bebek uygulaması için çiftler genellikle doktorları tarafından yönlendirilirler. Öncelikli olarak istenen, normal yollardan ve hiç korunmadan en az bir yıl, çiftin normal yollarla denemelerine rağmen bebek sahibi olamayışlarıdır.

Normal ve sağlıklı çiftlerde, kadının her yumurtlama döneminde bebek sahibi olabilme olasılığı %20 – %30 arasındadır. Bu olasılığın değerlendirilmesi bir yıllık bir süreç sonunda başarısızlıkla sonuçlandıysa hem erkekte hem de kadında üreme fonksiyonları ve hormonlar kontrol altına alınır.

Erkekten alınan sperm örneğinden spermin sayısı ve hareketliliği incelenir. Kadında adet düzeni ve hormon testleri ile değerleri incelenir. Var olan sorunların tespit edilmesinin ardından fiziksel kontroller yapılır. Tüm bu incelemelerin ardından çiftin tüp bebek tedavisiyle bebek sahibi olma olasılığına göre tedaviye başlanıp başlanmayacağının kararı verilebilir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Her Tüp Bebek Denemesi Başarılı Olur Mu?

Gerekli tetkikler ve araştırmalar yapıldıktan sonra çiftin tüp bebek tedavisine alınamayacağı ortaya çıktığında tedavi başlamadan protokol sona erer. Tüp bebek tedavisine cevap verme olasılığı olan çiftler, üremeye yardımcı programa dahil edilir ve tedavi süreci başlatılır.

Tüp bebek tedavi sürecine alınması uygun görülen çiftlerin hepsinin ilk denemede bebek sahibi olma ihtimalinin kesinliği yoktur. Normal yollardan bebek sahibi olamamış çiftlerden uygun görülenlere uygulanan tedavi sonrasında bebek sahibi olma olasılıkları %40 civarındadır.

Kesinlikle tüp bebek kimlere uygulanmaz? ve tedavi protokolüne dahil edilemez diye bakacak olursak; erkekte sperm kesinlikle yoksa, kadında yumurtalıklar ve rahim yoksa, kadında rahim yoksa ve kadın menopoza girmişse, bu çiftlerin kesinlikle tüp bebek tedavisi ile bebek sahibi olma olasılıkları bulunmamaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı