Tüp Bebek

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?

Tüp bebek tedavisi, üremeye yardımcı uygulamalar arasında yer alan bir yöntemdir. Tüp bebek tedavisi herkese, her koşulda uygulanabilecek bir yöntem olmamakla birlikte, normal yollardan gebelik oranının düşük olduğu durumlarda, çiftlerin tüp bebek yöntemi ile bebek sahibi olma olasılıkları artmaktadır. Tüp bebek kimlere uygulanır? sorusunu bu nedenle tam olarak yanıtlamak mümkün değildir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavi Süreci

Tüp bebek tedavisi kısaca tanımlanacak olursa; kadından yumurtaların şırınga benzeri bir aletle toplanmasının ardından erkekten alınan spermler ile laboratuar ortamında döllenme işleminin yapılmasıdır, diyebiliriz. Laboratuar ortamında embriyo oluşumu gerçekleştikten sonra yine lokal anestezi ile kadının rahmine şırıngayla döllenmiş yumurtanın yani embriyonun yerleştirilmesi işlemi yapılır.

Tüp bebek uygulaması erkekte kaliteli sperm varlığı ve kadında sağlıklı yumurta üretimi olmazsa yapılamayacak bir uygulama olmakla birlikte, gerekli şartların sağlanması durumunda tüp bebek uygulaması, uzman doktorların kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir.

Tüp Bebek Uygulamasının Gerekliliğine Nasıl Karar Verilir?

Tüp Bebek Kimlere Uygulanır? sorusunun cevabı doktorların ayrıntılı inceleme ve araştırmalarının ardından verilebilmektedir. Kadınlarda yumurta oluşumu her adet döneminin 12-16. günleri arasında gerçekleştiği için, tüp bebek yönteminde ağırlıklı olarak kadının gözlem altında tutulması esastır.

Kadının adet döneminin başlangıcının 2 ya da 3. gününde kan vermesi ve o günlerdeki bazı hormon değerlerinin incelenmesi ile süreç başlar, kan sonuçları ile birlikte USG görüntüleme ile rahim duvarı kalınlığı, yumurta varlığı, varsa büyüklüğü ve sayısı incelenir.

Benzer bir inceleme adetin 12. gününden itibaren iki gün arayla bir hafta boyunca gerçekleştirilir. Yeterli sayıda ve büyüklükte yumurta oluşumu doğal olarak varsa, kadına dışarıdan herhangi bir hormon verilmeden yumurtlama gününde yumurtaların toplanması, yani tüp bebek yönteminin uygulanması kararı verilir.

İlginizi Çekebilir:  Embriyo Transferi Nasıl Yapılmakta

İlginizi çekebilir: Yumurta Rezervi Az Olan Kadınlarda Tüp Bebek Tedavisi

Yumurta Toplama Aşamasından Sonra Tüp Bebek Uygulaması

Kadının yumurtlama döneminde yumurtaların toplanmasının hemen ardından laboratuar ortamında gerçekleştirilecek olan işlemlere geçilmektedir. Tüp bebek uygulamasının bu aşamasında konusunda uzman ve bilgili doktorlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Toplanan yumurtaların döllenebilmesi için erkekten sperm örneği alınır.

Yeterli sayıda ve kalitede spermi olmayan erkeklerden sperm örneği lokal anestezi altında şırınga yöntemi ile temin edilebilmektedir. Alınan sperm örneği ile yumurta, laboratuar ortamında döllenme için bir araya getirilir. Birkaç gün gözlem altında tutulan embriyonun oluşumunun gerçekleşmesinin akabinde embriyo kadının rahmine yerleştirilir. Bundan sonraki takip, normal gebelikle aynı süreçlerde gerçekleşmektedir.

İsteyen herkes tüp bebek yaptırabilir mi sorusunun cevabı konusunda uzman doktorlar tarafından verilmekte olup, tüp bebek tedavisi her çocuk sahibi olmak isteyen çifte uygulanabilecek bir yöntem değildir. Tüp bebek tedavi sürecine alınacak çiftlerin üreme fonksiyonlarının belli şartları taşıyor olması gerekmektedir.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı