Tüp Bebek

Tüp Bebek İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek ve embriyo transfer işleminin önemli temel aşamaları vardır:

  1. Aşama : Tüp bebek aşamaları kategorisinin ilki olan aşama Yumurta üretimini desteklemek için doğum öncesi ilaçlar reçete ile iletilir. Birden fazla yumurta istenir çünkü bazı yumurtalar alındıktan sonra gelişemez veya dölleyemez. Transvajinal ultrason, yumurtalıkları detaylı incelemek için kullanılır ve kan testi örnekleri ise hormon seviyelerininin durumunu kontrol etmek için alınır.
  2. Aşama :Yumurtalar, yumurtalıkları ortaya çıkarmak için içi boş bir iğneyi karın boşluğu boyunca yönlendirmek için ultrason görüntülemeyi kullanan ufak bir cerrahi operasyon ile alınır. Var olan rahatsızlığı azaltmak ve bu rahatsızlığı gidermek için ilaçlar temin edilmektedir.
  3. Aşama : Erkekten yumurta ile birleştirilmesi için hazır olan bir sperm örneği üretmesi talep edilir.
  4. Aşama : Döllemedenilen bu süreçte, döllenmeyi sağlamak için sperm ve yumurta birlikte karıştırılır ve bir laboratuar ortamında saklanır. Döllenme olasılığı düşük olan bazı durumlar,  kullanılabilir. Bu işlem, erkekten alınan tek bir spermin çok ince bir iğne yardımıyla yumurtaya enjekte edilmesi ve sonrasında döllenmenin gerçekleşmesine yardım eden bir işlemdir. Bu işlem sayesinde, tek bir sperm direkt döllenme amacıyla yumurta içerisine enjekte edilir. Döllenme v hücre bölünmesinin sağlanmasını doğrulamak için yumurtalar gözlemlenir. Bu işlem sağlandığında döllenmiş yumurtalar artık embriyo olarak kabul edilir.
  5. Adım : Tüp bebek aşamaları bu adım ile son buluyor. Embriyolar sıklıkla yumurta alınmasından ve döllenmesinden 3 ile 5 gün sonra kadının rahmine aktarılır. Embriyoları aktarmak için rahim kanalına küçük bir tüp yerleştirilir. Bu işlem, çoğu kadın için her hangi bir ağrı yaratmaz , ancak bazı kadınlar hafif kramp sıkıntısı çekebilir. İşlem başarıyla tamamlanırsa şayet, Hamilelikte yerleşme kanaması sıklıkla yumurtanın alınmasından 6 ila 10 gün sonra gerçekleşir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı