Tüp Bebek

Tüp Bebek Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Tüp bebek tedavisi sonucu hamile kalan anne adaylarının beslenmesine bu dönemde daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Hamilelikte beslenme doğuma kadar olan dokuz aylık süre zarfı boyunca büyümekte ve gelişmekte olan bebeğin sağlıklı olması için önemlidir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda hamile kalan anne adaylarının eğer rahminde veya sağlığında bir sorun yok ise normal olarak beslenebilir. Fakat özellikle kolesterol, şeker, hormon bozukluğu ve diğer beslenme sorunu olan kişilerin yediklerine dikkat etmesi gerekiyor. Hamilelikte beslenme kişiden kişiye değişen bir konudur.

Tüp Bebek Hamileliğinde Beslenme Ne Kadar Önemli?

Sindirim ve boşaltım sorunu olan kişilerin bu dönemde çok katı beslenmemeye özen göstermesi gerekir. Daha çok sıvı yemeklerden yana tercih göstermeliler. Yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerin aşırısı hamilelikte beslenme konusunda en önemli noktalardır. Dokuz ay boyunca aşırı yağ, tuz, şeker tüketimi sağlığınızı ciddi derecede bozacaktır.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek İşlemi Aşamaları Nelerdir?

Çoğu kişi bol bol meyve ve kuruyemiş yemenin faydalı olduğunu düşünerek en büyük hatayı burada yapar. Özellikle meyveyi sürekli tüketmek şeker açısından zararlıdır. Meyve direk olarak içerisinde früktoz bulundurduğu için kandaki şeker seviyesi oldukça yükselir ve sürekli aç hissedersiniz. Kuruyemiş çeşitlerinden fındık, ceviz, fıstık, badem gibi besinleri fazla tüketmek yağlı yiyecek yemekle eşdeğer bir davranıştır. Gün içerisinde bir avuç tüketilmelidir. Bu bir avuç abartı değil de her kuruyemişten 4-5 tane olacak şekilde tüketilmelidir.

Uzmanlar hamile kadınların çantasında sürekli leblebi ve kuru üzüm bulundurmasını öneriyor. Acıktığınızda veya kan şekeriniz düştüğünde leblebi, kuru üzüm sizi tok tutup kan şekeri seviyesini dengeleyecektir. İçeceklerde ise çok fazla gazlı içecekler tüketilmemelidir. Genelde su, taze sıkılmış meyve suları ve süt içmek direk olarak bebeğinizin gelişimine de katkı sağlayacaktır. Çok fazla gaz probleminiz yok ise günde bir bardak süt içmeniz bebeğinizin karnınızda ki kemik gelişimini destekleyecektir. Ayrıca günde 2-2,5 litre su tüketmeniz vücudunuzun su kaybını önleyip dengeleyecektir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?

Uzmanınız eğer hamilelik döneminde özel bir diyet listesi uygulamanızı istiyor ise dediklerinizi mutlaka yapmalısınız. Unutmalısınız ki her hamile kadının beslenme düzeni kendine özel olmalıdır. Kulaktan dolma bilgiler ile beslenme düzeninizi değiştirmeyin. Çünkü herkesin sağlık durumu ve metabolizma çalışma şekli farklıdır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı