Tüp Bebek

Tüp Bebek Erkekte Sperm Olmaması

Günümüzde yapılan araştırmalara göre her 500 erkekten birinde azo spermi durumu görülür. Bu durum erkekte hiç sperm olmaması durumudur. Tüp bebek tedavisine başvuran aileler ele alındığında genel olarak sorun anne adayında olarak bilinir. Fakat yüzde 35’liik oran ile erkeklerde de sorunlar ortaya çıktığı gözlenmiştir.

Üreme hücreleri sayı ve kalitesi kişiden kişiye değişmektedir. Sağlıklı bir üreme hücresi için belirli kıstaslar vardır. Kadınlarda yumurtaların olgun ve sayısının yüksek olması beklenir. Erkeklerde de bu durum aynıdır. Spermlerin hareketli, kaliteli ve sayı olarak çok fazla olması beklenmektedir.  Çoğu erkekte sperm olmasına rağmen bu bir döllenme gerçekleşmesi için yeterli miktarda olmayabilir.

Göz atabilirsiniz: Tüp bebek ve sperm hareketsizliği

Azo sperm yani erkekte hiç sperm bulunmamasının belli nedenleri bulunmaktadır. Bu nedenler genelde ciddi bir hastalık sebebi ile ortaya çıkabilmektedir.

Erkekte Sperm Olmaması Nedenleri

  • Erkekler de eğer daha önce kanser, kemo terapi veya lazer ışınları ile tedavi olması gereken hastalıklar yaşandı ise azo spermgörülebilir. Uzmanlar eğer bu tür tedavilerden birini yapmanız gerekiyor ise tedaviye başlamadan önce üreme hücrelerini dondurmanızı öneriyor. Böylece tedavi bittiğinde dondurduğunuz üreme hücrelerini tekrar kullanarak tüp bebek tedavi ise çocuk sahibi olabilirsiniz.
  • Bazı erkeklerde cinsel istek normalden daha az olarak görülebilir. Bu gibi durumlarda da erkekte sperm olmaması ortaya çıkabilir.
  • Eğer herhangi bir sağlık sorunu yok ama yine de bir erkeğin spermi yok ise bunun sebebi genetik olabilir. Aileden alınan kalıtsal durumlar nedeni ile azo spermbulgusu görülebilir.

Tüp bebek tedavisinde sperm olması için bazen TESE adı verilen cerrahi müdahaleler yapılabilir. Bu müdahaleler erkekte sperm arama olarak bilinir. Eğer sperm bulunursa bu müdahaleler sonucu çocuk sahibi olma şansı artabilir. Ama hiç sperm bulunmaz ise tüp bebek tedavisi uygulanamaz. Genelde evlat edinme veya sperm donasyonu tedavisi ile çocuk sahibi olmak gerekir. Sperm donasyonunu kısaca açıklamak gerekir ise başkasının spermi ile çocuk sahibi olma yöntemidir. Anne adayından alınan yumurtalar ile sperm bankasından alınan spermler döllenmeye bırakılır. Döllenme gerçekleşir ise tüp bebek tedavisinde ki gibi anne adayına transfer yapılır. Bu yöntem Türkiye’de yasal değildir.

İlginizi Çekebilir:  Tüp Bebek Başarı Oranı

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı