Tüp Bebek

Tüp Bebek Erkeklerde Beslenme

Tüp bebek tedavisi yaptırmaya karar veren çiftleri tedavi öncesinde de bir hazırlık bekliyor. Tüp bebekte anneden alının yumurtaların ve babadan alanın sperm kalitesi oldukça önemlidir. İlk olarak üreme hücrelerinin kalitesini arttırıcı beslenme ve tedaviye hazırlık yapılması gerekir.

Sperm Kalitesi

Bir spermin kaliteli olması demek onun hareketli ve sayısının fazla olması demektir. İlk olarak erkekler tüp bebek öncesi beslenme alışkanlıklarına dikkat etmelidir. Sperm kalitesini arttıran en önemli unsur beslenme ve zararlı maddelerden uzak durmaktır.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Erkekte Sperm Olmaması

Beslenme Nasıl Olmalı?

Embriyonun meydana gelmesi için yumurtayı dölleyecek olan erkek üreme hücresi spermler gelişimlerini yaklaşık olarak 3 ay gibi bir süre zarfı içinde bitirmektedir. Yani buda demek oluyor ki tüp bebek tedavisine başlamadan 3 ay önce erkeklerin daha dikkatli olması gerekir.

İlk olarak baba adayı eğer zararlı alışkanlıkları varsa bunları bırakmalıdır. Sigara, alkol, uyuşturucu gibi maddeler sperm kalitesini etkilemektedir. Sadece erkeğin değil anne adayının da bu tür zararlı maddelerden hem tedavi öncesi hem de hamilelik dönemlerinde uzak durması gerekmektedir. Beslenme düzeni olmalıdır. Bu tüp bebek öncesinde beslenme düzeninde yağlı yiyecekler çok az olmalıdır. Yağ hücreleri vücuda alındıktan sonra kana karışır. Buda spermlere etki eder.  Ayrıca kafein sperm üretimine etki etmektedir. Bu 3 aylık süre zarfı içinde kafein tüketimi de en alt seviyede olmalıdır.

Sağlıklı bir beslenme için erkeklerin tercihlerini özellikle turunçgillerden yana yapmasında fayda vardır. Portakal, havuç, limon, greyfurt gibi meyve ve sebzelerden bol bol tüketilmelidir. Enerji verici olarak bilinen badem, ceviz, fındık her gün bir avuç tüketilmelidir. Yeşillikler, soğan, yeşil soğan ve sarımsak sperm üretimi için tüketilmesi gereken besinlerdendir.  İyi ve döllenmeye elverişli bir sperm için meyve, sebze ve yeşilliklerden yana beslenmenizi yapmalısınız. Akşam yemekleriniz ise yağsız genelde ızgara, haşlama yönünde olmalıdır.

Son olarak sağlıklı bir vücut için günde belli miktarda su tüketmek önemlidir. Uzmanların da tavsiye ettiği gibi günde 2-2,5 litre su tüketmek spermlerin üretimini arttıracaktır.  Tedavi öncesi 3 aylık süre zarfı içerisinde bu saydıklarımızı yapmaya özen gösterirseniz sperm üretimi artacak ve spermler kaliteli olacaktır. Buda tüp bebek tedavisinde başarı şansını arttıracak önemli bir unsurdur.

Göz atabilirsiniz: Tüp bebek ve sperm hareketsizliği

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı