Tüp Bebek Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?

Tüp Bebek Düşük Yapma İhtimali Yüksek midir?
02.10.2019
24
A+
A-

Tüp bebek tedavisinde belli bir başarı oranı vardır. Bu başarı oranı ise farklı noktalara bağlı olarak değişmektedir. Tedaviye başlayan çiftlerin tedavinin ilk aşamasından son aşamasına kadar dikkatli olmaları gerekir. Çiftlere göre ufak bir yanlış olan hatalar tedavinin başarısız olma riskini arttırır. Hatalar transfer sonrası düşük riskini ciddi derecede artırır.

 

Tedavide Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 

Tüp bebek tedavisinin her aşaması doğru yapılmalıdır. İlk muayene, test ve tedavi aşaması boyunca uzman kontrolü gereklidir. Uzman kontrolü olmadan devam eden tedavi süreçlerinde başarısızlık ve düşük riski çok fazladır.

 

Tüp bebekte düşük yapma riski normal hamilelikten daha fazladır. Bunun nedeni ise tedavinin aşamalarıdır. Tüp bebek yöntemi ile hamile kalmak isteyen çiftlerde anne adayına embriyo transferi yapıldıktan sonra çok fazla hareket etmemesi gerekir. Transfer edilen embriyo ilk olarak anne rahminde sürekli hareket edecektir. Bunun sebebi ise rahimde kendisine en uygun yeri bulup tutunmayı sağlamaktadır. Bu aşamada anne adayında hafif lekelenme tarzı kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamaları düşük ile karıştırmamak gerekir.

 

Anne adayının transfer sonra embriyonun rahimde tutunabilmesi için hareketsiz olarak bir süre yatması gerekir. Ani hareketler yüzünden düşük gerçekleşebilir. Yaklaşık iki hafta sonra kanda gebelik testi yapılır. Eğer gebelik gerçekleşti ise daha dikkatli olması gereken bir döneme girilir. Çünkü kese görüldükten sonra düşük riski de vardır. Tüp bebek düşük riski kişiden kişiye değişmektedir. Örneğin rahim duvarı ince olan anne adaylarında düşük riski daha fazladır. Rahim duvarının uygun kalınlığa gelmeden transfer yapılmaması gerekir. Rahim kalınlığı arttırmak için uygulanan bir ilaç tedavisi prosedürü vardır. Bu aşamayı dikkatli geçirmek gerekir.

 

Tüp bebek düşük riskini attıran en önemli konular beslenme ve gün içerisinde yapılan hareketlerdir. İlk olarak anne adayı beslenmesine özen göstermelidir. Daha sağlıklı bir beslenme için uzmanından kendisine özel bir beslenme düzeni oluşturmasını istemelidir. Gün içerisinde ağır cisimler taşımak düşük riski yaratabilecek hareketler kaçınması gerekir. Ayrıca zararlı maddelerden uzak durmalıdır. Sigara, alkol, uyuşturucu düşük riskini en ciddi oranda arttıran unsurlardır. Düşük olmasa bile zararlı madde kullanımı nedeniyle sağlıklı bir çocuk dünyaya gelme olasılığı çok düşüktür.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.