Tüp Bebek

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp bebek tedavisinde başarı oranını belirleyen birçok kriter bulunmaktadır. Bu kriterler önemlidir ve birinde bile sorun yaşanırsa tüp bebek başarı oranı düşmektedir. Çifteler uzun yıllar boyunca kendi denemeleri ile hamile kalamıyor ise gidip bir uzmana görünmelidir. Çünkü gebelik oluşmasının ana nedenleri vardır. Bu nedenlerden hangisinin sorun çıkardığı belirlenip ona göre bir tedavi yöntemi seçilmelidir.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce çiftlere belli başlı testler yapılır. Bu testler hormon testleri, ürüme hücreleri testleri, kan testleri ve rahim filmidir. Test sonuçları dikkatle değerlendirilmelidir. Aksi halde gözden kaçan en ufak sorun başarı oranını ciddi şekilde düşürecektir.

Tüp Bebek Başarı Oranı Nelere Bağlıdır?

Tüp bebek başarı oranı ilk olarak tedaviyi uygulayacak kişinin eğitimine, tecrübesine ve ekibine bağlıdır. Bu tedavi günümüzde artık insan sağlığını tehlikeye atarak ticaret şeklinde yapıldığı için başarı düşünülmeden sırf para amaçlı uygulanmaktadır. Çiftlere bu konuda büyük sorumluluk düşmektedir. Gideceğiniz uzman hakkında internetten kapsamlı bir araştırma yapmalısınız.

İkinci olarak başarı çiftelerin sağlık durumuna bağlıdır. Çiftlerden herhangi birinin özellikle üreme hücrelerinde sorunlar var ise başarı oranı da sorunun ciddiyetine bağlı olarak değişmektedir. Anne adayının rahim kalınlığı gebelik için çok önemlidir. Rahim kalınlığının belli bir seviyede olması gerekir. Eğer olmaz ise anne adayına transfer edilen embriyo rahimde tutunamayıp düşük gerçekleşir. Buda başarısızlık demektir.

Üçüncü olarak tüp bebek başarı oranını etkileyen kriter tedavide kullanılan ilaçlardır. İlaç tedavisi yaklaşık olarak iki hafta sürmektedir. İlaç tedavisinde önemli olan verilen her ilacı uzmanınızın tavsiye ettiği şekilde kullanmanızdır. Verilen iğneleri her gün aynı saatte vurmalısınız. Saati geçen her ilaç tedavinin başarı oranını düşürmektedir. Ayrıca ilaçların belirtilen koşullarda saklanması da son derece önemlidir. Soğuk ortamında saklanılması gereken ilaçlar sıcakta tutulur ise ilaç bozulacaktır ve hem sağlığınızı tehlikeye atacaktır hem de başarı oranını düşürecektir.

İlginizi Çekebilir:  Kıbrıs Tüp Bebek Merkezleri Fiyatları

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisinde Kadının Tedavisi

Son olarak manevi açıdan sabırlı ve pozitif olmalısınız. Tüp bebekte ilk deneme de gebelik gerçekleşmeyebilir. Sağlık koşullarınız el verdiği sürece denemekten kaçınmayınız. Çok deneme başarı şansını doğru koşullar var ise arttıracaktır. Çocuk sahibi olmak meşakkatli bir süreçtir. Bu süreçte başarılı olmak istiyorsanız bu kriterlere özen göstermelisiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı