Tüp Bebek

Tüp Bebek Aşamaları Nelerdir? Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek yöntemi belli aşamalardan oluşmaktadırlar. Tüp Bebek Aşamaları şunlardır;

Tedavinin Başlangıcı

Tüp bebek aşamaları adetin 2-5 günleri arasında başlanmaktadır. Bazal hormonların değerlendirilmesi ve USG tetkiki için muayene yapılır. Bu muayenede yumurtalıklarınızın durumu değerlendirilir ve böylece hangi ilaçları kullanacağınız ve ilaçların kullanım dozu belirlenir.

Yumurtalıkların Uyarılması

Tüp bebek tedavisine başlamak için yumurtalıklarınız herhangi bir engel bulunmadıysa 7-10 gün arası sürecek olan enjeksiyonlar uygulanmaya başlayacaktır. Tüp bebek hemşireleri ve doktorunuz bu enjeksiyonların uygulanması hakkında gerekli bilgiyi size ilaç eğitimi olarak vereceklerdir. Daha çok akşam saatleri yapılacak olan enjeksiyonları siz ya da eşiniz yapabilirsiniz. Yumurtalarınızın büyüklüğü 15-17 mm olduğunda her gün muayeneye çağrılabilirsiniz. Bunun nedeni yumurtaları toplamak için uygun zamanı belirlemek ya da yumurtanın durumuna göre ilaç dozunu ayarlamaktır.

Yumurtanın Olgunlaştırılması

Belli bir büyüklüğe ulaşan yumurtanın olgunlaştırılması için enjeksiyonun yapılacağı zaman çok önemlidir. Bunun için size verilen saatte enjeksiyon uygulamasını yapmanız büyük önem taşır.

Yumurtanın Toplanması

HCG uygulandıktan 36 saat sonra yumurta toplama işlemi klinikte gerçekleştirilir. Bunun için öncelikle anestezi uzmanı tarafından uyutulursunuz. Bu uyutma işlemi diğerlerinden farklı olarak hiçbir şey duymayacak kadar bir uykudur. Doktorunuz tarafından toplanan yumurtalar embriyologa teslim edilir. İşlem bittikten sonra uyandırılır ve 2 saat dinlendirildikten sonra evinize gidebilirsiniz.

Blastokist Dönemi

Embriyologlar tarafından toplanan yumurtalardan folükül içerenler belirlenir ve işlemin uygulanacağı sabah eşinizden alınan sperm örneklerine süzme ve yıkama işlemi uygulanır ve hareketli ve canlı spermler diğerlerinden ayrılarak yumurtaların içerisine tek tek enjekte edilerek döllenmenin olması beklenir.

Embriyo Transferi

Blastokist döneminden sonra yumurtaların 2-5 gün gibi bir sürede meydana gelen embriyolar aşılama işlemine benzer şekilde katater yardımı ile rahim içerisine yerleştirilir.

İlginizi çekebilir: Embriyo Transferi

Tüp Bebek Sonucunu Bekleme

Bu aşama tüp bebeğin en sıkıntılı ve stresli sürecidir. Embriyo transfer uygulamasından önce progesteron desteği için doktorunuz tarafından jel reçete edilir. Hamile kalırsanız bu ilaçları 3 ay, hamile kalmazsanız kalıncaya kadar ilaçlar kullanılmalıdır. Bu süreçte kendinizi meşgul edecek uğraşlar bulmalı ve günlük yaşantınızı eskisi gibi devam ettirmelisiniz.

Beta HCG ve Takip

Embriyo transferi yapıldıktan 9-12 günlük bir süre sonunda kan tahlili vererek beta HCG’ ye baktırarak gebeliğin yokluğu ya da varlığı hakkında kesin bilgiye ulaşılır. Sonucun pozitif olması durumunda bu test birkaç kez tekrarlanabilir. Ama negatif bir sonuç varsa anne adayı büyük bir hayal kırıklığı yaşamakta ve eşinin desteğine ihtiyaç duymaktadır.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı