Tüp Bebek

Tüp Bebek Annelerinin Psikoloji Durumu

Kıbrıs Tüp Bebek geliştirdiği ve başarı şansını yukarılara taşıyan yöntemleriyle çiftlere umut olmaya devam ediyor. Gerek tedavi yöntemleri gerekse çiftlerin psikolojik durumunu göz önünde bulundurarak tüp bebek tedavisinde üstün başarılar elde etmiş, bir çok aileye umut olmuştur. Ancak Tüp bebek psikoloji açısından önemli bir yere sahiptir.

Çiftler tüp bebek tedavi aşamasına gelene kadar yıpratıcı bir takım zorluklardan geçmektedir. Tüp bebek tedavi sürecinden önce yapılan aile planlaması, tıbbi tedaviler ve sonucunda başarısızlık elde ettiklerinden ötürü umutları kırılmakta, anne ve baba adayları için içe kapanıklık, depresyon gibi psikolojik sorunlar yaşadıkları gözlemlenmektedir. Tüp bebek tedavisine başlandığında ise, bu süreçte kadın doğum uzmanlarının önerileri ile çiftler gerekli görülürse tüp bebek psikoloji durumu için destek almaları gerekebilir.

İlginizi çekebilir: Tüp Bebek Tedavisi Neden Başarısız Olur?

Tüp Bebek Tedavi Sürecinde Destekçi’SİZSİNİZ’

Tüp bebek tedavisi, infertilite (kısırlık) sorununun kaynağına inilmesi, sorun üzerinden tedaviye devam edilmesi gereken bir süreçtir. Gerek anne adayı, gerek baba adayı bu konuyla ilgili karşı tarafı suçlamamalı, destek olmalıdır.

Baba adaylarında bu süreçte daha çok içe kapanıklık, agresif davranışlar gözlemlenmiştir. Sosyal çevrelerinde bu konuyu dile getirmezler, paylaşımsızlıktan doğan nedenlerle dış çevreye agresif tutum sergileyebilmektedirler. Bu aşamada baba adaylarının eşlerine destek olmaları, paylaşımda bulunmaları, gerekirse çiftlerin tüp bebek psikoloji konusunda destek almaları önerilmektedir.

Anne adaylarında sosyal paylaşım becerilerinin yüksekliğinden dolayı bu tür davranışsal bozukluklar çok görülmemekle birlikte, anne kendini suçlayabilir, eşine karşı sorumluluk hissedebilir ve suçluluk duygusuyla kendini kapatabilmektedir. Uzman destek ile eşler arasındaki iletişim kuvvetlendirilir ve sorunu iletişime geçerek halletmeleri sağlanabilir.

İlginizi Çekebilir:  Embriyo Donasyonu Nedir?

Her Tedavi Başlangıcı Bir Umut

Tüp bebek tedavisi, başarı oranı yüksek bir tedavi yöntemi olmasına karşın %15-25’lik dilimde başarısızlıklık oranı da vardır. Zaten aile planlaması yapılmış, tıbbi tedaviden geçmiş çiftler tüp bebek tedavisine başvurduklarında %100 başarı oranı garanti edilemez. Bazen kayıplar yaşanabilir. Bu kayıplarla çiftler yavaş yavaş umutlarını kaybetmeye başlayabilir. Kısır bir döngüye girilince çiftlerde kayıp duygusu, kısır olduklarının düşüncesi, travma gibi duygulanımda bulunabilir. Kişilerde bu tür duygulanımlar özgüven kaybı ve kişilik değişikliklerine neden olmaktadır.

Göz atabilirsiniz: Tüp Bebek Tedavi Aşamaları

Genel orana bakıldığında tüp bebek tedavisinin merkezinde kadınlar görülmektedir. Kaybı yaşayan kadınlarda ağır depresyon belirtileri, iştahsızlık, kilo kaybı ye da bunun aksi olarak aşırı yemek yeme ve kilo artışı görülebilir. Ağlama ve öfke nöbetleri ya da içe kapanıklık olası ihtimaldir. Hamile, bebeği olan anne gördüğü zamanlarda ortamdan kaçma istediği hissedebilir. Bu tür durumlarda anne adayına gerekli psikolojik destek sağlanarak tekrar deneyebileceği konusunda cesaretlendirilebilir. Erkek, tedavinin merkezinde kadını görmekte, kendisi tedavinin parçası olmadığını kabul edip dışarıdan izlediğini varsayar. Bu tutumun yanlış olduğunun farkındalığının uzman tarafından sağlanıp anne adayına destek olması gerektiği açıklanır.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı