Genel Sağlık

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk Dikeni Nedir? Topuk Dikeni Tedavisi Nasıl Yapılır? İnsanların günlük yaşamlarını etkileyen sağlık sorunları arasında ayaklarla alakalı olanlar neredeyse ilk sırada yer almaktadır. Çünkü ayak sağlığı yüzünden günlük hareketlerini rahat bir şekilde yapamayan, istediği ayakkabıları kullanamayan pek çok kimse olduğu bilinmektedir. Topuk dikeni nedir hakkında yapılan araştırmaların çok fazla olması da ayak sağlığının önemini ortaya koymaktadır. Ülkemizde sıklıkla görülen bu rahatsızlık kişiden kişiye göre değişim göstermekle birlikte genellikle ayak tavanlarında 0,5 cm boyutlarında çıkıntılar yapmaktadır. Topuk dikeni tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğu için bireylerin öncelikle hastalığın nedenini, öğrenerek uzmanlar tarafından verilen tedavi programlarını takip etmelidir.

Topuk Dikeni Nedir?

Topuk dikeni nedir hakkında uzmanlar bilimsel şekilde açıklamalar yapmaktadır. Böylelikle rahatsızlığın oluşma nedeni de ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni nedir için yapılan açıklamalar kalsiyum birikintisi şeklindedir. Oluşum, topuğun kemik kısmı ile taban çukuru arasında kendini gösterdiği bilinmektedir. Başlangıç yeri belirtilen alan olmasına karşın ilerleyen zaman içerisinde tüm ayak tabanını etkisi altına aldığı bilinmektedir. Bu neden yüzünden topuk dikeni tedavisinde ertelemeler hastalar açısından istenmeyen sonuçların yaşanmasına neden olacaktır. Osteofit şeklinde de bilinen rahatsızlık tedavisi yapılmadığında 1 ila 1,5 cm kadar çıkıntı oluşturmaktadır. Çıkıntı miktarı az gibi görülmesine karşın etkisi büyük olduğu için pek çok kişi yürümek hatta ayağa kalkmak karşısında bile sıkıntı duyabilmektedir.

Topuk Dikeni Tedavi

Topuk dikeni tedavi edilebilen hastalık türlerinden biridir. Ancak bu rahatsızlığa sahip olanlar illa ki aynı tedavi yöntemlerinden fayda sağlayacak diye bir şey yoktur. Çünkü topuk dikeni nedir, neden oluşur ya da ilerleme derecesi nedir gibi değişim gösteren konu başlıklarına göre farklı tedavi yöntemleri bulundurmaktadır. Bu bağlamda sayılacak olan tedavi yöntemleri ancak uzman önerileri ışığında uygulanmalıdır. Topuk dikeni tedavisinde kendini gösteren tedavi yöntemlerinden biri buz tatbikidir. Rahatsızlık duyulan bölgenin üzerine basılamamasının ana nedeni iltihaptır. Buz ise iltihabın kurumasına ve iyileşmesine olumlu şekilde etki etmektedir. Ayağa baskı uygulanmaması da iyileşme açısından önerilen tedavi yöntemlerinden biridir. Mümkün olduğu kadar fazla dinlenen hastalar daha kısa süre içerisinde ayağa kalkmaktadır.

Göbek Eritme Egzersizleri | Göbek Eritmek İçin Diyet

Topuk Dikeni Tedavisi

Topuk dikeni ne iyi gelir konusu tedaviyi destekleyen uygulamalardan oluşmaktadır. Ortez akla gelen ilk tedavi destekleyici yöntemlerden biridir. Topuk dikeni nedir ile anlaşıldığı üzere bireylerin topuklarında dışarıdan hissedilebilen ya da hissedilemeyen kalsiyum birikmeleri ortaya çıkmaktadır. Topuk dikeni tedavisi için iltihapları kurutan ilaçlar da kalsiyum birikmelerini ortadan kaldırmaktadır. Üstelik tedavilerde hastalığı ilerlemiş olan kişilerde fizik tedavi de önerilmektedir. Uzmanlar tarafından yönlendirmesi yapılan merkezlerde gerçekleştirilen fizik tedavi ile birlikte kısa sürede sonuç alınabilmektedir. Son zamanlarda topuk dikeni tedavisinde kullanılan yöntemlerden bir diğeri de ESWT şeklinde açıklanmaktadır. Bu süreç içerisinde yüksek enerji barındıran ses dalgaları hastaların iyileşmesi için sorun olan bölgeye uyarılar göndermektedir.

Topuk Dikeni Ne İyi Gelir?

Topuk dikeni tedavisi sırasında sayılacak olan önerilerin uygulanması tedavinin beklenenden daha kısa süre içerisinde yanıt vermesini sağlayacaktır. Bu neden yüzünden kişilerin uzman önerilerinin yanı sıra kişisel bakımlarına da dikkat etmeleri şarttır. Topuk dikeni nedir konusundan da anlaşıldığı üzere hastalık boyunca topukta bir iltihap oluşmaktadır. Bireylerin iltihaplı dokuya zarar vermeden alanı temiz tutmaları lazımdır. Aksinin olduğu durumlarda topuk dikeni tedavisi etki etmeyecek aksine hatalığın derecesi artacaktır. Topuk dikeni ne iyi gelir konusunda istirahat da aklan ilk gelen konulardan biridir. Çünkü ayağa ne kadar baskı uygulanmazsa o kadar kısa sürede sonuç alınmaktadır. Tabanlık kullanımı ve doğru ayakkabıların tercih edilmesi de topuk dikeni ne iyi gelir hakkında verilen yanıtlardandır. Özellikle içleri yumuşak olan spor ayakkabılar bu alanda devamlı kullanılması önerilen ayakkabı türlerindendir.

Topuk Dikeni Belirtileri

Topuk dikeni nedir konusunda yapılan araştırmalar rahatsızlığın uzun süre öncesinden bir belirti vermediği yönünde sonuçları getirmiştir. Kişiler teşhisle birlikte topuk dikeni tedavisine başlamaktadır. Ancak topuk dikeni belirtileri olarak sayılan birkaç püf noktasını vermek de mümkündür. Çünkü tedaviye başlanan hastalarda özellikle sabahları kronik ağrılar görülmektedir. Topuk dikeni belirtilerinin diğerleri ise sorunlu bölgede ısı değişimi, şişlik, topuk bölgesinde küçük çıkıntı şeklinde sıralanabilmektedir.

Topuk Dikeni Neden Olur?

Topuk dikeni nedir araştırmaları topuk dikeni belirtilerine ve hastalığın neden olduğuna yönelik verilerin elde edilmesine de katlı sağlamıştır. Öncelikle bu rahatsızlık genetik nedenlerden ileri gelmemektedir. Çünkü herkeste görüldüğü ortaya konmuştur. Topuk dikeni neden olur sorusu günlük yaşamda yanıt bulmaktadır. Sürekli koşu yapanlar, ağır sporlarla uğraşanlar, devamlı ayakta kalanlar topuk dikeni neden olur sorusuna yanıt olan gruplardandır. Çünkü ayak sağlığına önem verilmemesi hallerinde bu şekilde sonuçlar alınmaktadır. Kişilerin özellikle uzun süreli ayakta kalmaları gerekiyorsa uygun ayakkabılar tercih etmeleri istenmektedir. Topuk dikeni neden olur konusunda şeker hastalığı da önemli yer kaplayan maddelerden birini oluşturmaktadır.

Topuk Dikeni Terliği

Kişilerin topuk dikeni nedir ile birlikte bu rahatsızlığa sahip olmaları günlük yaşamlarını etkilemektedir. Çünkü topuk kısmındaki küçük çıkıntı sıradan ayakkabıların giyilmemesine neden olmaktadır. Topuk dikeni terliği ayakkabı giyemeyenler için en iyi çözüm önerilerinden biridir. Üstelik terlik kullanımı ile birlikte uygun alanlarda ayakların dinlendirilmesi de sağlanabilmektedir. Bireyler topuk dikeni terliği seçerken dikkatli olmalıdır. Çünkü her terlik kullanım için uygun değildir. Ayak topuklarında iltihaplı kabartılar bulunduğu için terliklerin taban kısımlarının mümkün olduğu kadar yumuşak tutulması gerekmektedir. Böylece bireyler ayakları üzerinde durduklarında topuklarındaki baskı hissini minimuma indirmiş olmaktadır. Ancak her durumda terlik kullanılamadığı için tabanlık gibi alternatif çözüm önerileri gündeme gelmektedir.

Topuk Dikeni Tabanlık

Topuk dikeni tabanlıkları günümüzde kolay bir şekilde temin edilebilmektedir. Kişilerin tabanlık temini için medikal ürünler satan bayileri ya da internet sitelerini tercih etmeleri mümkündür. Topuk dikeni nedir konusuna hâkim olan firmalar tarafından üretilen tabanlıklarda genellikle orta kısımlar boştur. Halkaya benzeyen yapıları ile birlikte diken olan kısmın yerle temas etmemesi hedeflenmektedir. Topuk dikeni tabanlıkları ayakkabıların içlerine yerleştirilerek kullanılmaktadır. Ancak tabanlık kullanımı özellikle kadınların rahatsız topuklu ayakkabılar giyebileceği şeklinde yanlış anlaşılmalara yol açmamalıdır. İyileşmenin belirlenen süre içerisinde tamamlanabilmesi için kadınlar ve erkekler mümkün olan en rahat ve ortopedik olan ayakkabıları tercih etmelidir. Böylelikle tabanlık kullanımının tedaviye destek olacak olan dinlendirme özelliğinden de rahatlıkla fayda sağlanabilecektir.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı