Genel Sağlık

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı?

Öncelikle tokluk kan şekerinin ne onu bir tanımlayalım. Yemeğimizi yedikten sonra kanımızda bulunan şeker seviyesine tokluk kan şekeri adı verilir. Ancak yemek yedikten hemen sonra değil ana bir öğünü yedikten 2 saat sonra tokluk kan şekeri ölçülmelidir. Tokluk kan şekeri kaç olmalı soruna gelirsek ana öğünlerden iki saat geçtikten sonra yapılan kan şekeri ölçümü sonucunda 180 mg/dl değerinin altında olması normal kabul edilmektedir. Şeker hastalığının olmadığını anlamak için ise 8 saatlik açlık süresinden sonra yani sabahları kişiye 75mg glikoz verilir ve ardından 2 saat geçmesi beklenir ve ölçüm sonucu 140 mg/dl altında çıkarsa normal yani şeker hastası değildir. Ancak 140 ile 200 arasında bir değer çıkarsa bu sefer bozulan glikoz toleransını gösterirken, 100 ile 126 değerleri arasında olan açlık kan şekeri ise açlık glisemi olarak adlandırılmaktadır.

Bu teknik en çok gizli şeker hastalığı konusunda tehlikede olan kişilere, ilerleyen yıllarda şeker hastası olma ihtimali yüksek olanlara ama herhangi bir belirtisi olmayan kişilere yapılmaktadır. Bazı yapılan çalışmalar sonucunda gizli şeker hastalığı olan ve bunlara tedbir alınmayan kişilerde şeker hastalığının oluşma oranı %29 ile %55 arasında olduğu bildirilmiştir.

Şeker hastalığının tanısında nasıl açlık kan şekeri önemli bir yere sahip ise tokluk kan şekeri değerleri de bunun kadar önem taşımaktadır. Özellikle bazı şeker hastalarına baktığımızda açlık kan şekeri seviyelerini normal görmekteyiz. Ancak buna rağmen hastanın şikayetleri devam etmektedir. Ama inceleme sonucunda bu hastaların tokluk kan şekerlerinde sorun olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle şeker hastalığının tanısı için tek başına açlık kan şekeri ölçümü yapılması yanlıştır. Çünkü tanının geç konulmasına neden olabilir.

İleri yaşta Dikkat

Özelliklede 45 yaşını geçmiş kişiler şeker yükleme testi yaptırarak şeker hastalığı yönünden değerlendirilmelidirler. Şayet şeker yükleme testi istenilen değerlerde çıkarsa her beş yılda bir tekrar yapılması tavsiye edilir. Genetik faktöre gelirsek 30 yaşından sonra ailesinde şeker hastası olan bir kişi her sene düzenli şekilde şeker yükleme testini yaptırması gerekmektedir. Sadece açlık kan şekeri tokluk kan şekerine de bakılarak kesin bir tanı koymak doğru olacaktır.

Tokluk Kan Şekeri Neden Önemlidir?

Şeker hastası olan kişilerin kanında olan fazla şeker damarların sertleşmesine ve bunun sonucunda da kalbe giden kanın azalmasına neden olmaktadır. Bundan dolayı hastalarda aniden gelişen kalp krizleri, göğüs ağrıları veya kalp ile ilgili diğer kardiyak nedenlerden kişiler hayatını kayıp edebilir. Bütün bu riskler tokluk kan şekerinin yüksek olması halinde daha fazla olma olasılığı bulunur. Şeker hastası olmayan kişilerin pankreasları yemek sonrasında daha seri şekilde insülin salgılama yapmaktadır. Özellikle tip2 diyabetin erken döneminde bu insülin salgılanması hiç olmuyor. Kesinlikle tek başına açlık kan şekeri ölçümü yeterli değildir tokluk kan şekerine de bakılması teşhis açısından son derece önemlidir.

Diğer yazımızda sizlere açlık kan şekeri kaç olmalı konusunda bilgiler verdik.

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı