Genel Sağlık

Titreme Neden Olur? Titreme Nöbeti Anında Ne Yapılır?

Titreme Neden Olur? Titreme Nöbeti Anında Neler Yapılır? İnsanların olaylar karşısında verdikleri tepkiler farklı şekilde kendini göstermektedir. Titreme nöbeti de bazı durumlarda gösterilen tepkilerden biri olarak sayılabilmektedir. Ancak bu tür istenmediği halede yapılan hareketlerin altında yatan önemli sorunlar olabileceği de unutulmamalıdır. Bu neden yüzünden bireylerin böyle sorunlarla karşılaşmaları halinde titreme neden olur kaynağını bulmaları lazımdır. Kaynakların bulunması için ise vakit kaybetmeden bir uzmana danışılması önerilmektedir. Bu sayede özellikle beyinden gelen sorunlar yüzünden ortaya çıkabilecek hayati risklere karşı önem de alınmış olacaktır.

Dilerseniz El Titremesi Nedir? El Titremesi Nedenleri yazımızı da okuyabilirsiniz.

Titreme Neden Olur?

Titreme neden olur konusunun önem arz etmesi bahsedildiği üzere beyinden kaynaklı olan bir soruna işaret etmesi ile ilgilidir. Çünkü beyin farklı nedenler yüzünden kas hareketlerinin kontrolünü yitirebilmektedir. Tremor olarak bilinen bu hastalık titreme nöbeti şeklinde ortaya çıkmaktadır. Hastalığın her daim kolay ve kısa sürede tedavi edildiğini söylemek de mümkün olmayacaktır. Çünkü tremor tedavisi duruma göre oldukça uzun sürebilmektedir. Ancak titremenin sebepleri bilinmeden tremor teşhisi konması da mümkün değildir. Hastalar kas spazmı, kas seğirmesi gibi durumları da tremorla karıştırabilmektedir. Sayılan nedenler çerçevesinde en doğru sonuçlara erişim sağlanması için uzmanlara muayene olunması gerektiği bir kez daha kendini göstermektedir. Bazı durumlarda ciddi tedavi yöntemleri denenirken bazı durumlarda ise sıkıntının kendi kendine ortadan kaybolduğu da kaydedilmiştir. Kişiler kendilerinde meydana gelen sorunun gidişatını takip edebilmek için de uzmanlardan destek almayı unutmamalıdır.

Titreme Nöbeti

Titreme nasıl geçer konusundan önce bu sorunun hangi neden yüzünden kaynaklandığı tespit edilmeye çalışılmaktadır. Çünkü tedavi ancak sıkıntının kaynağı net bir şekilde bilinirse fayda vermektedir. Uzmanların titreme neden olur sorusuna verdikleri yanıtlar arasında en ciddi olanı farklı bir hastalığın yan etkisidir. Bunun için bireylerin sıkıntılarını hafife almayarak uzman muayenesi yaptırmaları lazımdır. Titreme nöbetinin her türlüsünün ciddi olduğunu farz etmek de doğru değildir. Çünkü heyecan ve stres gibi etmenler neticesinde de belli zaman aralıklarında kas kontrolü yitirilebilmektedir. Üstelik kişiler nöbet anlarını analiz ederek sorunlarının heyecan ya da stres kaynaklı olup olmadıklarını anında anlayabilmektedir. Böyle nedenlerden ileri gelen kas kontrol kayıpları için heyecan ya da strese neden olan olgunun ortadan kaldırılması yeterlidir.

Titremenin Sebepleri

Titremenin sebepleri olarak uykusuzluk da gösterilmektedir. İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde hareket edebilmesi için kişinin fiziksel yapısına göre değişim göstermekle birlikte 8 saat kadar uyuması beklenmektedir. Titremenin sebepleri uykusuzluk sınırının çok fazla aşılması şeklinde yazılabilmektedir. Beyin uzun süre ayakta olduğu için kas kontrolünü yitirerek kısa süreli nöbetlere yol açabilmektedir. Titreme nöbeti geçirmek istemeyenlerin aşırı kafein tüketimine de son vermeleri lazımdır. Haddinden fazla tüketilen kafein insanların bedensel dengelerini bozarak hayatlarını etkilemektedir. Titreme neden olur konusu kişilere göre değişim gösterdiği için ilk etapta kontrollerin bireysel bir şekilde tamamlanarak sonuca gidilmesi lazımdır.

Titreme Nasıl Geçer?

Titreme nasıl geçer en az neden meydana geldiği kadar önemlidir. Öncelikle anlaşıldığı üzere her nöbet aynı neden yüzünden kendini göstermemektedir. Bundan kaynaklı olarak öncelikle titreme neden olur onun bulunması gerekmektedir. Örneğin stres ya da heyecandan ötürü nöbet geçiren birinin kendini stresten uzak tutması sıkıntısının sona ermesini sağlayacaktır. Ancak nöbet nedeni ciddi beyin rahatsızlıkları olarak açıklanmışsa ciddi bir tedavi sürecinin geçirilmesi şarttır. Üstelik titreme nöbetinin tedavisi kısa sürede de tamamlanmamaktadır. Bireyler bunlara karşın kendi nöbet nedenlerini bilerek ona göre hareket etmeleri önemlidir. Böylelikle nöbet sonrasında en az hasarla çıkılmış olacaktır.

Titreme Anında Ne Yapılır?

Titreme anında ne yapılır hem sorunu yaşayanlar hem de sorun yaşayanların yakınları tarafından merak edilmektedir. Titreme nasıl geçer hakkında verilen bilgilerin nöbet anına uyarlanması ile bir sorun olmadan nöbetin sonlandırılması sağlanacaktır. Öncelikle titreme neden olura göre değişim göstermekle birlikte sakin olunmak zorundadır. Heyecan ve stres oranının artması demek nöbetin daha da uzaması anlamına gelmektedir. Kişiler nöbet sırasında derin nefes alma yöntemini deneyip kendilerini ortamdan soyutlamaya çalışmalıdır. Titremenin sebepleri beyinsel bir fonksiyon bozukluğundan kaynaklanıyorsa da heyecan oranının artması hiçbir işe yaramayacaktır. Ancak uzmanlar bu gibi durumlarda nöbet anında kullanılabilecek bir takım ilaçlar verebilmektedir. Varsa nöbetin geçmesine yardımcı olacak ilaçlar anında alınmalıdır. Titreme anında ne yapılır konusu hakkında yakınların bilgilendirilmesi de en önemli noktalardan biri olarak kendini göstermektedir.

Uyku Sırasında Titreme

Titreme neden olur sadece günlük hayatı etkileyen bir problem değildir. Pek çok kişi klima ya da cam açık olmamasına ya da üzerleri örtülmüş olmasına karşın uyku sırasında titreme sıkıntısı yaşayabilmektedir. Çocuklarda da yetişkinlerde de görülen bu sıkıntı genellikle psikolojik nedenlidir. Sinir ya da kas rahatsızlıkları olmamasına karşın uyku sırasında titreme ile karşı karşıya kalıp uykusundan uyanan bireylere de rastlanmaktadır. Uzmanlar yapmış oldukları açıklamalarda sıkıntının panik atak kaynaklı olabileceğinin de üzerinde durmaktadır. Bu alanda da kesin sonuçlar için uzmanlara muayene olunması lazımdır.

Tartışma Sırasında Titreme

Titreme neden olur üzerine yapılan araştırmalar bir ortamda ses yükselmesi ya da tartışmalar sırasında da nöbet geçiren kişilerin olduğunu ortaya koymaktadır. Tartışma sırasında titreme sıkıntısı yaşayan kişilerin sorunları psikolojik nedenlidir. Pek çok insan farkında olmadan çocukluklarından itibaren belli travmalar geçirmektedir. Yaşanan travmalar ise hiç umulmadık anlarda kendini nöbet olarak göstermektedir. Tartışma sırasında titreme de bilinçaltının geçmişle kurmuş olduğu bağlantı kapsamında ortaya çıkmaktadır. Tartışmanın sona ermesi ya da psikolojik olarak destek alarak sorunların çözülmesinin sağlanması, nöbet problemlerinin de ortadan kalkmasını sağlamaktadır.

Ateş Sırasında Titreme

Yetişkinler ve çocuklarda titreme neden olur sorusu üzerine verilebilecek ortak yanıtlar bulunmaktadır. Bireylerin stres ya da sıkıntı olmaksızın fiziksel hastalıklar yüzünden nöbet geçirmeleri de mümkündür. Ateş sırasında titreme fiziksel sıkıntılar yüzünden nöbet geçirilmesine örnek olarak gösterilebilmektedir. İnsanların vücut sıcaklıklarının ortalama değerleri bulunmaktadır. Ateş sırasında titreme vücut sıcaklığının normal olmayan şekilde yükselmesi şeklinde açıklanmaktadır. Vücut ateşin yükselmesine titreme ile yanıt vermektedir. Peki, çok kişi bu anlardaki üşüme hissi yüzünden giyinerek ateşin daha da yükselmesine yol açabilmektedir. Ateşin yükselmesine karşın doğru müdahalelerin yapılmaması ise havale geçirmek şeklinde bilinen duruma ve bayılmaya neden olmaktadır. Bunlardan dolayı ateş yükselmesi ve titreme belirtilerinde ılık bir duş alarak uzmanlara danışılması gerekmektedir.

 

Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Başa dön tuşu
Kapalı