Kalp Hastalıkları

Tıkalı Damarları Açan Besinler Nelerdir?

Tıkalı Damarları Açan Besinler Nelerdir? Dünya genelinde en çok insanın ölümüne yol açan rahatsızlık kalp ve damar hastalıklarıdır. Hareketsizlik, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol tüketimi kap damar hastalıklarının önde gelen sebepleri arasındadır. Genç yaşta edinilen spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığı ile kalp damar hastalıklarına yakalanma riski büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Peki kalp damar hastası iseniz ve damarlarınız tıkalı ise ne yapmalısınız ? İşte tıkalı damarları açan besinler…

İlgili konumuz: Damar Tıkanıklığı Nedenleri, Tedavisi

Beslenme düzeniniz ve tükettiğiniz gıdalar kalp ve damar sağlığınız için doğrudan etkilidir. Bu nedenle tükettiğiniz gıdaların organik,taze ve tüketilebilir ölçüde sağlıklı olduğundan emin olmalısınız. Günümüzde neredeyse hemen herkes hazır gıdalarla beslenmek zorunda kalabiliyor, ancak bu hazır gıdaların raf ömrünün uzaması için içerisine çeşitli pek çok katkı maddesi ekleniyor ve bu maddeler ciddi anlamda kalp damar sistemine zarar veriyor. Ayrıca sadece kalp damar hastalıkları değil, obezite diyabet tansiyon gibi pek çok hastalığın önünün açılmasına neden oluyor.

Son yıllarda insanlar sağlıklarına daha çok önem vermeye başladılar. Bunun en önemli sebebi ise, tükettiğimiz gıdaların zehir olabileceğini öğreniyor oluşumuz. İnsan sağlığına ve özellikle kalp damar sistemine zarar veren pek çok besin var ve bu besinlerin çoğu damarları tıkayarak vücuda yeteri oranda oksijen gitmesine engel olabiliyor. Bu durumda yapmamız gereken ilk şey bir uzmandan destek almaktır. Sonrasında ise doktorunuz izin verirse, aşağıdaki yiyecekleri tüketerek tıkalı damarlarınızın hızlıca açılmasını sağlayabilirsiniz. İşte o besinler,

Nar

Kış aylarının en çok sevilen meyvelerinden biri olan nar, vücuttaki pek çok toksini atmasıyla biliniyor. Nar, bilinen aksine pek çok meyveden daha fazla antioksidan madde içermektedir. Düzenli olarak nar veya nar suyu tüketimi tıkalı damarların açılmasına yardımcı olaiblmektedir.

Yağlı Balık

Yağlı balıkların çoğu yüksek oranda Omega-3 yağ asitlerini barındırmaktadır. Bu yağ asitleri vücut tarafından üretilemez ve dışarıdan takviye yoluyla almanız gerekmektedir. Omega -3 yağ asitlerini barındıran pek çok balık çeşidi bulunmaktadır ve bu balıkların düzenli tüketimi kalp damar sağlığı için son derece önemlidir. Haftada 2 gün yağlı balık tüketmek, tıkalı damarları açarak kötüye giden kalp damar sağlığını hızlıca iyileştirebilmektedir. Tavsiye ettiğimiz yağlı balıklar, Somon, orkinos, tuna,alabalık,ringa,sardalya gibi balıklardır.

Lahana Turşusu

Lahana turşusu kalp sağlığı için tüketmemiz gereken önemli besinlerden biridir. Çünkü içerisinde kalp sağlığına yardımcı olacak sağlıklı bakteriler bulunur. Lahana turşusu vücudu toksik maddelerden arındırır ve kolesterolü düşürür. Lahana turşusu aynı zamanda yüksek oranda bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.

Zeytinyağı

Tıkalı damarları açan besinlerden biri ve ayrıca en sağlıklı 5 yağdan biri olan zeytinyağı, yemeklere lezzet katmaktan öte pek çok hastalık için faydaladır. Kalp damar sistemi için gerekli olan sağlıklı yağ asitlerini barındırmaktadır. Bu asitler atardamarımızı temizleyerek tıkalı damarların açılmasını ve daha rahat nefes alıp vermemizi sağlamaktadır. Ayrıca kolesterölü de dinginleyici özelliği bulunmaktadır. Vücuttaki yüksek kolesterol kalp krizi gibi ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Susam

Susam milli yiyeceklerimizden biri olan simidin içerisinde bolca bulunur. Susam dolaşım sistemindeki tüm sorunları çözücü bir etkiye sahiptir. Susam asitleri bol miktarda yağ asitleri antioksidan ve antienflamatuvar içermektedir. Bu maddelerin tamamı kalp sağlığını koruyup genel sağlığınızı iyileştirici etkiye sahiptir.

Göz atabilirsiniz: Damar Sertliği Nedir? Belirtileri ve Nedenleri İle Tedavisi

Domates

Domates’de kalp sağlığınız için bolca tüketmeniz gereken besinlerden birisidir. Yüksek oranda likopen bileşeni barındırmaktadır. Likopen kötü kolesterolü azaltıcı etki yaratmaktadır.

Doktor’unuza danışarak damar açıcı kür uygulayabilirsiniz.


Daha Fazla Göster

DR. ONUR

1995 Adana doğumlu olan Onur Kalsin, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi 5. sınıf öğrencisi olarak araştırma yapmayı ve içerik üretmeyi seven biridir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın


Başa dön tuşu
Kapalı